Oszuści i metoda na BLIKa. Pixinio
Źródło: Pixinio
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 18 Grudnia 2019

Dostałeś wiadomość takiej treści od znajomego? Pod żadnym pozorem nie odpisuj

Oszuści prześcigają się w pomysłach na skuteczne wyłudzanie pieniędzy. Wie o tym doskonale pewna 31-letnia mieszkanka Krzyża Wielkopolskiego. Kobieta jest kolejną ofiarą nowej metody kradzieży, dokonywanej za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Scenariusz w przypadku tej kradzieży jest podobny. Złodzieje starają się przejąć cudze konta na Facebooku. Następnie znajdują potencjalną ofiarę, do której wysyłają wiadomość podobnej treści.

Bestialsko okaleczył kota na oczach dzieci. Na tym nie poprzestałBestialsko okaleczył kota na oczach dzieci. Na tym nie poprzestałCzytaj dalej

- Oszuści wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a potem piszą do potencjalnej ofiary, która znajduje się w grupie znajomych: "Hej, mam sprawę. Masz blik-a? Ten w aplikacji banku". Później pojawia się sedno sprawy, czyli prośba o podanie kodu „Blik” - cytuje Karolinę Górzna-Kustra z czarnkowskiej policji "Super Express".

Oszuści podszywają się pod znajomych

Zazwyczaj w wiadomości złodzieje sugerują, że właśnie stoją w kolejce do kasy, bądź robią zakupy przez internet a ich bank nie obsługuje BLIKa. Celem uwiarygodnienia swoich intencji, często proszą również o numer konta, aby przelać pieniądze z nadwyżką.

Policja apeluje o zachowanie czujności. Jeżeli ktoś z Waszych znajomych napisze podobną wiadomość - najlepiej bezpośrednio do niego zadzwońcie. Absolutnie nie dzielcie się wspomnianym kodem.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Dopłaty do remontów obejmą cały kraj. Zyska nawet 12 milionów Polaków

2. Smutne informacje. Katarzyna Dowbor nieuleczalnie chora

3. Prawda o życiu w willi "Playboya". Modelka wylądowała na ulicy, jej skóra zaczęła gnić

4. Pogoda na Boże Narodzenie 2019. Czy możemy liczyć na śnieg?

5. Polexit jednak realny? Przygnębiające badanie daje do myślenia

6. Rozpacz w rodzinie Don Vasyla. Nie ma już wyjścia