Ostronos rudy w domu
Źródło:wtv.pl

Ostronos rudy w domu

Jakim zwierzęciem jest ostronos rudy? Czy można trzymać go w domu? Czym różni się od szopa pracza? Odpowiedzi na te pytania znaleźliśmy u ostronosa ostrego.

Ostronos rudy jest bliskim krewnym szopa pracza. Zamieszkuje jednak zupełnie inne tereny. Na pierwszy rzut oka możemy również zauważyć między krewniakami ważne różnice anatomiczne. Ostronos rudy, jak wskazuje na to nazwa tego zwierzęcia, ma rudawe umaszczenie i długi nos.

Gdzie udało nam się spotkać tego zwierzaka? W miejscu, które zdecydowanie nie jest dla niego endemiczne - w warszawskim mieszkaniu. O usposobieniu zwierzaków opowiedział nam ich opiekun, Marcin.

Jakim zwierzakiem jest ostronos rudy?

Ostronosy są wyjątkowo inteligentne. Jak zapewnia nas Marcin, pod kątem intelektu potrafią przeganiać takie ssaki domowe, jak psy. Krewny szopa jest również stadny. Potrzebuje towarzystwa, dużo uwagi i poczucia uplasowania w konkretnej hierarchii. Właśnie te, wymagające cechy sprawiają, że ku naszemu zdziwieniu, Marcin nie poleca adopcji ostronosów.

Ja jako opiekun nie polecam tych zwierząt dla wszystkich. Niewielu ludzi ma, powiedzmy, taki tryb dnia, który pozwoli mu zająć się ostronosem. Ostronos nie potrzebuje wyjścia na spacer jak pies, trzykrotnie. Ostronosy chodzą 1,5 km do 2 w naturze. Ma bardzo dużo innych potrzeb, bardzo dużo rzeczy na niego wpływa. Jest bardzo inteligentny, jest takim obserwatorem, który potrzebuje cały czas obecności, poczucia, że jest członkiem stada i to poczucie nie każdy będzie mógł w swoim trybie dnia codziennego mu dostarczy i wtedy dzieje się krzywda. Ponadto potrafi odkręcić gaz, kran, otworzyć okno, drzwi, wszelakie pudełka. Nie każdemu to będzie pasowało - ostrzegł nas Marcin.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News