wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Osoba biseksualna: co to znaczy? Wszystko o literce B

25 Października 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Osoby biseksualne bynajmniej nie są “niezdecydowane" a ich orientacja seksualna nie stanowi synonimu poliamorii.

Osoba biseksualna: co to znaczy? Biseksualizm to nic innego jak trwały pociąg seksualny i romantyczny zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Zazwyczaj mówiąc o tej orientacji zakłada się również iż obejmuje ona osoby niebinarne. Podobnie jak homo i heteroseksualizm występuje zarówno u ludzi jak i zwierząt. 

Względnie o biseksualizmie mówi się, jako o występującym częściej od pozostałych, nieheteronormatywnych orientacji seksualnych. Pozostaje to oczywistą konsekwencją wyobrażenia orientacji, jako spektrum. Nie zmienia to jednak faktu, że osoba posiadająca doświadczenia z osobami różnych płci, może być heteroseksualna a ta, mająca wyłącznie partnerów innej płci niż własna - biseksualna.

Takie “empiryczne” podejście do orientacji seksualnych to zaledwie wierzchołek góry lodowej, złożonej z nieporozumień wokół biseksualizmu. Na jakie mity jeszcze możemy się natknąć?

Orientacja biseksualna: co to znaczy? Mitów wokół literki B narosło wiele

Sporem, który należy rozwiązać na początku odczarowywania literki B jest ten, wokół istnienia odpowiadającej jej orientacji seksualnej. Tak, biseksualizm istnieje, nie jest modą ani etapem przejściowym. 

Orientacja seksualna jest współcześnie definiowana jako pociąg erotyczny i uczuciowy wobec mężczyzn, kobiet lub obu płci. Orientacja heteroseksualna, homoseksualna i biseksualna są traktowane jako prawidłowe warianty rozwojowe seksualności człowieka - czytamy w stanowisku Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Dlaczego biseksualizm wzbudzać może emocje jeszcze bardziej wrogie, niż homoseksualizm? Możemy się domyślać, że ze względu na społeczną potrzebę upraszczania rzeczywistości. Ponieważ osoby biseksualne odczuwają pociąg do co najmniej dwóch płci, wykraczają poza pewną binarność.

Prawdopodobnie to właśnie przez brak umocowania na jednym z biegunów (homo bądź hetero) osoby biseksualne oskarżane są emocjonalną chwiejność bądź rozwiązłość. Oczywiście nie znajdujemy w rzeczywistości dowodów na stawiane biseksualistom zarzuty.

Osoba biseksualna: co to znaczy? Grupa czasami czuje się marginalizowana

W samym środowisku osób biseksualnych często słyszy się głosy na temat poczucia wykluczenia. Pojęcia nieheteronormatywności czy LGBT potrafią w pierwszej kolejności przywodzić na myśl homoseksualizm. 

Z tego powodu dla niektórych osób biseksualnych próba odgadnięcia ich orientacji seksualnej na podstawie bieżącego partnera, czy wspomnianego doświadczenia, może być krzywdząca. 

Czasami biseksualiści zwracają również uwagę, że wiążąc się z daną osobą, robią to ze względu na jej osobowość bądź całą siatkę cech - nie tylko tych stricte męskich, czy żeńskich. Głos ten jest odpowiedzią na stereotyp mówiący o “niezdecydowaniu”.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >