Orlen. Wikimedia CommonsŹródło: Wikimedia Commons
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 6 Maja 2020

Ogromne straty Orlenu, niepokojące. Astronomiczna kwota liczona w milionach

Orlen mocno odczuwa kryzys spowodowany spadkiem wybuchem pandemii wirusa SARS-Cov-2. Drastyczny spadek popytu na paliwo spowodował, że spółka zanotowała ponad 2 miliardy złotych straty.

Łącznie wynik grupy jest niższy aż o 3,1 miliarda złotych, w porównaniu do zeszłego roku. Bardzo poważne problemy koncernu odbiją się z pewnością na polskim budżecie. Grupa jest wszak największą polską spółką skarbu państwa.

Możliwe ponowne ograniczenia w przemieszczaniu się. Minister zdrowia nie ma najlepszych wieściMożliwe ponowne ograniczenia w przemieszczaniu się. Minister zdrowia nie ma najlepszych wieściCzytaj dalej

Orlen ze stratą

O wynikach spółka poinformowała w komunikacie. "Mimo dobrych wyników EBITDA wg LIFO wypracowanych przez wszystkie segmenty koncernu, wynik netto był ujemny i wyniósł minus 2,2 mld zł. Bezpośredni wpływ na wynik netto miała decyzja o ujęciu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za pierwszy kwartał 2020 r. odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych segmentu wydobycie oraz aktualizacji wartości zapasów do obecnych poziomów cen" – czytamy. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Duda nagle podpisał umowę z "Solidarnością". Chodzi o emerytury i programy społeczne
2. Senat zdecydował w sprawie ustawy dot. głosowania korespondencyjnego. Co teraz?

Przychody ze sprzedaży całego koncernu za trzy pierwsze miesiące 2020 r. okazały się niższe o 3 miliardy 169 milionów w stosunku do tego samego okresu 2019.: "Przychody wyniosły 22 mld zł, mimo niższego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku przerobu ropy o 7 proc. (rok do roku) i spadku sprzedaży o 8 proc. (rok do roku) oraz niższej konsumpcji paliw związanej z kryzysem spowodowanym przez COVID-19" – wyjaśnia firma w komunikacie. 

Spółka informuje również o dokładnych przyczynach spadków, które wynikają "głównie z niższej sprzedaży wolumenowej o 8 proc. w segmentach downstream (działalność rafineryjna, petrochemiczna i energetyczna - red.) i detal oraz odzwierciedla spadek cen ropy naftowej i w efekcie także notowań głównych produktów". Jednocześnie firma zapewniła, że elastycznie reagowała na spadki sprzedaży paliw, między innymi poprzez dostosowanie harmonogramu i przyspieszenie planowych przestojów remontowych oraz wyeliminowanie importu oleju napędowego."

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowa rzeczywistość dla pracowników. W każdej chwili pracodawca może zwolnić Cię przez maila
  2. Historyczna chwila. Metro podało informacje o pasażerach
  3. Co tam się wydarzyło? Alarmy bombowe w polskich galeriach handlowych, doszło do ewakuacji
  4. Plany wyborcze Kaczyńskiego jednak się nie sprawdzą? Padł nowy termin, jest najbardziej prawdopodobny
  5. Tragiczne doniesienia ze Śląska. 4-miesięczna dziewczynka uratowana w ostatniej chwili, była ofiarą okropnych czynów
  6. Szumowski powiedział o jesieni. Mówił o dwóch epidemiach, których boi się najbardziej

Źródło: Polsat News