Fundacja im. Piotra Skargi jest blisko powiązana z Ordo Iuris - przeskoczyła też w majątku fundację Tadeusza Rydzyka. Jakub Kaminski/East News
Źródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 19 Listopada 2020

O. Rydzyk ma konkurencję, powinien się bać. Dziwna sprawa fundamentalistów z Krakowa, byli związani z Ordo luris

Fundacja im. Skargi jest organizacją niezwykle złożoną i dziwną. Posiada ogromny majątek, którym dzieli się z teoretycznie niezależnym Ordo Iuris, a wpływy, za sprawą korzeni wywodzących się z Ameryki Południowej, ma na cały świat. Swojego majątku dorobili się za sprawą... tanich medalików i darowizn.

Jak działa Fundacja im. Piotra Skargi i skąd u niej tak wielki majątek?

Podczas programu na żywo Grabowski dowiedział się o śmierci bliskiej osoby. Zareagował w najmniej spodziewany sposóbPodczas programu na żywo Grabowski dowiedział się o śmierci bliskiej osoby. Zareagował w najmniej spodziewany sposóbCzytaj dalej

Majątek Fundacji im. Piotra Skargi

Na początku warto wspomnieć o korzeniach fundacji, która wywodzi się z Ameryki Południowej i sięga tradycją do międzynarodowej organizacji TFP (Tradition, Family and Property) założonej w Brazylii w 1960 roku. Na co dzień instytucja rezyduje głównie w Krakowie - tam, na Kazimierzu, mieści się jej biuro, jak i również biuro Stowarzyszenia im. Piotra Skargi i Instytutu Piotra Skargi - odnóg fundacji. Tam też swoją siedzibę ma Polonia Christiania szerzej znana jako portal pch24.pl, również będąca pod kontrolą fundacji.

Przez lata nie znano faktycznego majątku fundacji, która jako instytucja opierająca się na darowiznach i nie posiadająca zarejestrowanej działalności gospodarczej, nie musiała się tłumaczyć ze swojego majątku i wydatków. Informacje o nich pojawiły się dopiero w momencie, w którym na łonie organizacji doszło do konfliktu i sprawa trafiła do sądu. Pojawiły się wtedy dokumenty dotyczące dóbr i majątku pozyskanego przez fundację.

Dziennikarka TVP próbowała wtargnąć do siedziby Strajku Kobiet. Ochroniarz musiał siłą ją powstrzymaćDziennikarka TVP próbowała wtargnąć do siedziby Strajku Kobiet. Ochroniarz musiał siłą ją powstrzymaćCzytaj dalej

Jak się okazało, jest on większy od tego, co posiada fundacja Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka. W 2018 roku na konto instytucji prowadzonej przez toruńskiego redemptorystę wpłynęło 35 mln zł z darowizn, zaś na konto Fundacji im. Piotra Skargi - 40 mln w tym samym roku. Nie był to jednak szczyt jej możliwości, bo ledwie rok wcześniej suma ta wynosiła 49 mln zł.

Łącznie w latach 2014-2018 przez konto fundacji z darowizn znalazło się prawie 200 mln zł (w porównaniu do Caritasu, organizacji kościelnej, która jest jedną z największych fundacji charytatywnych, jest to wynik o jedynie 45 mln mniejszy, a w takiej skali nie jest to wiele). A to nie wszystkie jej gałęzie.

Fundacja posiada również nieruchomości - jedną z nich jest centrum konferencyjne w Zawoji niedaleko Babiej Góry. Centrum nie jest wykorzystywane przez klientów zewnętrznych - służy jedynie do celów fundacji, która w tym miejsca organizuje spotkania i konferencje. Kolejnym ważnym budynkiem jest kamienica na krakowskim Kazimierzu, a także dwa mieszkania na ul. Skawińskiej w Krakowie. O ile nie jest to już ich nieruchomość, wiadomo jednak, że fundacja wynajmuje cztery dodatkowe mieszkania - dwa na przeciwko kościoła św. Krzyża w Warszawie, i po jednym na rynkach we Wrocławiu i w Białymstoku.

Dziennikarz TVN potajemnie dostał się na szkolenie Straży Narodowej. Zatrważające szczegóły, wszystko wyszło na jawDziennikarz TVN potajemnie dostał się na szkolenie Straży Narodowej. Zatrważające szczegóły, wszystko wyszło na jawCzytaj dalej

Jaka jest to część majątku? Nieruchomości kupione przez fundację lub wynajmowane warte są łącznie około 23 mln zł.

Należy do nich również własne centrum wysyłkowe, z którego w różne miejsca w Polsce rozsyłane są tanie medaliki maryjne i inne dewocjonalia. Ciekawym jest jednak, jak się za nie płaci - ceną jest "co łaska", a do przesłanego medalika, książki, różańca czy obrazka z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej przesyłają druczek z numerem przelewu, miejscem na wpisanie kwoty i z zachętą do zapłaty. W taki sposób zyskują setki tysięcy darowizn od katolików w całej Polsce.

Ordo Iuris pod skrzydłami Fundacji im. Skargi?

Mimo tego, że Ordo Iuris kreuje się na niezależną instytucję, trzeba wiedzieć, że zostało założone przez ważne postaci z Fundacji im. Piotra Skargi. Najpierw instytut otrzymuje od Skargowców pieniądze na start, a potem płyną one do niego aż do momentu, kiedy ten będzie w stanie się usamodzielnić.

Mimo, że organizacje twierdzą, że nie mają teraz wpływu na swoje działania, prawda wygląda nieco inaczej - dwaj członkowie fundacji zasiadają w Radzie Instytutu, za to szef Ordo Iuris zasiada w komisji rewizyjnej Stowarzyszenia im. Piotra Skargi.

Ponadto warto zwrócić uwagę na logo Ordo Iuris - zarejestrowali je w nawiązaniu do loga TFP i Fundacji im. Piotra Skargi. Złoty lew na niebieskim tle jest odbiciem złotego lwa na czerwonym tle będącego symbolem dwóch pozostałych organizacji.

Czy rozłam sprawi, że o fundacji dowiemy się jeszcze więcej, podobnie jak o działaniach Ordo Iuris? I jaki wpływ na obie ma międzynarodowa organizacja TFP, która jest traktowana z dystansem nawet przez Kościół katolicki?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieludzkie zachowanie, zapakowała w worek kocią rodzinę. Jest poszukiwana
2. Dopiero co przyznali mu miliony dotacji. Teraz okazuje się, że jeden z sukcesów Bayer Full jest tylko mitem
3. Kilkadziesiąt tysięcy osób podpisało petycję o odwołanie Czarnka. Ludzie mają dość

źródło: [wiadomosci.wp.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odważne słowa Ministra Zdrowia. Nie wszyscy specjaliści się z nimi zgadzają
  2. Nie mieści się w głowie co woda ogórkowa robi z organizmem. Pijesz ją?
  3. Czy powstanie komisja śledcza ws. nagrań Romana Giertycha? Znaczący komentarz Radosława Fogiela, wicerzecznika PiS
  4. Jurek Owsiak odniósł się do podłych słów lidera Bayer Full, uniżających zespołowi Kult. Wydarzyło się coś niesamowitego, historyczny moment
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Nie żyje Andrzej Wawrzyniak. Tragiczna wiadomość obiegła Polskę, odeszła legenda, tysiące Polaków słyszało o jego podróżach
  7. Lego Masters okazało się wielkim sukcesem TVN. Odcinek zgromadził mnóstwo widzów, program uczy i bawi