Na OLX łatwo zetrzeć się z oszustami. Jak się przed nimi chronić?. Pixabay/picjumbo_comŹródło: Pixabay/picjumbo_com
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 6 Stycznia 2021

Złodzieje znaleźli bardzo sprytny sposób. Można całkowicie nieświadomie zostać oszukanym, później zapuka policja

OLX jest jednym z najbardziej znanych portali służących do ogłaszania chęci kupna lub sprzedaży danego produktu. Tym produktem może być szafa, mieszkanie do wynajęcia, usługi wróżki lub elektronika - na przykład konsole. To właśnie ostatnia gorączka wokół najnowszych konsol PS5, które były niedostępne w sklepach, sprawiła, że ponownie na serwisie namnożyło się oszustów. Metoda pozyskiwania przez nich produktów jest bardzo niebezpieczna dla uczciwych sprzedających.

  • Oszuści często czyhają na portalach takich, jak OLX, wykorzystując brak zaznajomienia użytkowników z zasadami bezpieczeństwa.
  • Jedna z takich sytuacji dotyczyła sprzedaży i kupna konsoli między użytkownikami, którzy... nigdy nawet ze sobą nie rozmawiali.
  • Doprowadziło to do kłopotów prawnych, bo towar przejął pośrednik, z którym kontaktowali się oboje - oszust.
  • OLX odpowiada, jak bronić się przed podobnymi procederami. 

OLX jest portalem ogłoszeniowym - każdy może zamieścić na nim informację o chęci sprzedaży bądź kupna produktu, chęci wymiany lub zareklamowania swoich usług. Zawsze jednak tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze lub wartościowe przedmioty, pojawiają się oszuści, chcący na tym skorzystać czyimś kosztem. 

Portale ogłoszeniowe, takie jak OLX, starają się skutecznie przed tym chronić, zamieszczając w widocznym miejscu informacje dotyczące bezpieczeństwa - wiadomo jednak, że nie wszyscy użytkownicy z nich korzystają, a wielu oszustów również stara się łapać ich w swoje sidła. 

Konsole, które zawróciły ludziom w głowach. Oszuści korzystają z nieuwagi użytkowników OLX

Ostatnio głośno jest o najnowszej generacji konsol - Xbox One i PlayStation 5. Oba produkty wyprzedały się błyskawicznie, a ci, którzy nie zdążyli na premierę, musieli odczekać swoje - firmy nie przewidziały (albo źle założyły) takiego zainteresowania produktem już w dniach premier.

Nic dziwnego, ze również na serwisach takich jak OLX, jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać okazyjne oferty na PS5 i Xbox One. Szczególnie groźne wydawało się tuż przed świętami - to wtedy Polacy wydają najwięcej pieniędzy na prezenty dla swoich pociech, a konsola wydaje się być zawsze dobrym rozwiązaniem, szczególnie, gdy można kupić ją tanio. 

Kolejna gwiazda zaszczepiona poza kolejnością. Niespodziewane nazwiskoKolejna gwiazda zaszczepiona poza kolejnością. Niespodziewane nazwiskoCzytaj dalej

Zaskakująco tanie oferty łatwo jednak ominąć - OLX również stara się z nimi szybko uporać, jeśli tylko pojawią się podejrzenia dotyczące oszustwa. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy oszust okazuje się sprytniejszy i stara się jak najbardziej urozmaicić swoje działanie, jednocześnie zacierając ślady i zrzucając winę na kogoś innego

- Hitem jak dla mnie jest sprzedaż na OLX, no bo przecież jako sprzedający, jak ktoś ci wpłacił kasę na konto i masz ją u siebie zaksięgowaną, to nie ma bata aby ktoś cię oszukał? Nic bardziej mylnego. Możesz nadal stracić te pieniądze i jeszcze mieć problemy prawne - napisał w poście jeden z użytkowników portalu Wykop.pl o nicku Medonix. 

Jak może do tego dojść? Użytkownik ostrzega, opisując swoją sytuację. 

- Oszust ogląda twoją ofertę, umawia się z tobą na jakąś kwotę, i pisze, że przeleje kasę zaraz i żebyś mu wysłał [towar - przyp. red.], najlepiej paczkomatem. On w tym czasie wystawia ofertę na tę samą kwotę, co się umówił z tobą, tylko że lepszy zestaw, aby szybko się znalazł ktoś, kto to od niego kupi (nazwijmy tego kupującego roboczo "Mirek"). Oszust podaje Mirkowi dane do przelewu na TWOJE konto - opisuje użytkownik. 

- CZYLI TY DOSTAJESZ KASĘ OD JAKIEGOŚ NIC NIE WIEDZĄCEGO MIRKA, a nie od oszusta, konsolę zaś wysyłasz do oszusta. Mirek zgłasza za tydzień sprawę na policję, a jako że wszędzie widnieją twoje dane, no to policja typuje jako sprawcę CIEBIE, zabiera ci hajs i, jak masz szczęście, to może uda ci się wytłumaczyć, że nie jesteś złodziejem, konsoli nie odzyskasz nawet, jak się wytłumaczysz policji, bo ta została wysłana albo na fałszywy adres albo do anonimowego paczkomatu - dodaje. 

Czy OLX w tej sprawie jest w stanie cokolwiek zrobić?

OLX odnosi się do sprawy: warto przestrzegać zaleceń i zgłaszać przypadki oszustw

- Mogę jedynie doradzić, by użytkownik przestrzegał naszych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. Mówimy o tym niemal non stop - NIE PRZELEWAMY pieniędzy z góry za przedmiot, NIE NABIERAMY SIĘ na pseudo atrakcyjne oferty i super okazje, NIE ULEGAMY ponagleniom kupujących ani sprzedających. Jeśli chcemy mieć gwarancję bezpiecznej dostawy, korzystamy z opcji Przesyłki z OLX do paczkomatu, lub innych punktu odbioru - skomentowała sprawę Paulina Rezmer z OLX.pl. 

- Nie dajmy się nabrać na super tanie oferty. To najczęstszy powód utraty pieniędzy. Ofiarą naciągaczy wabiących tanimi, rzekomo ekskluzywnymi przedmiotami padamy najczęściej przed świętami, kiedy ogarnia nas szał zakupów. Warto zachować wtedy trzeźwy umysł i nie dać się omamić. Oszuści często żerują na naszej naiwności proponując nam okazyjnie przedmioty z takich kategorii jak elektronika, zabawki, kosmetyki czy biżuteria. Pamiętajmy - nowy, nieużywany smartphone za 100 zł czy limitowany zestaw Lego za grosze po prostu nie istnieją - można przeczytać w spisie „żelaznych zasad bezpieczeństwa” portalu. 

- Nie róbmy zaliczek w ciemno i nie przelewajmy całej kwoty z góry, nie dajmy się też ponaglać sprzedającemu pod pretekstem wygaśnięcia oferty - ostrzegają twórcy portalu. 

- Korzystajmy z przycisku "Zgłoś naruszenie" w serwisie OLX. Oferty, które wzbudzają nasze podejrzenia mogą także kusić innych użytkowników. Zgłaszając je nam poprzez serwis lub formularz internauci pomagają nam zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z sieci - apelują.

Warto mieć to na uwadze również teraz, kiedy po świętach przychodzi czas na wymianę i sprzedaż nie zawsze udanych prezentów. Należy szczególnie strzec się oszustów, którzy korzystają z niewiedzy i warto dokładnie zapoznawać się z zasadami bezpieczeństwa wszystkich podobnych portali. 

źródło: [wykop.pl][olx.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: