Obostrzenia. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 23 Stycznia 2021

Jakie obostrzenia mogą zostać niebawem wprowadzone w Polsce? Dziennikarze podpytali rządzących. Znamy odpowiedź

Jakie obostrzenia czekają nas od 1 lutego 2021 roku? Początek miesiąca daje pole do spekulacji na temat polityki sanitarno-epidemicznej. Przedstawiciel rządu przyznał, że już za tydzień będą wydawane pierwsze opinie. W grze przedsiębiorcy, gastronomia i sklepy wielkopowierzchniowe.

  • Od 18 stycznia ponad 20 tysięcy lokali gastronomicznych wznowiło pracę. Od 1 lutego działania wznowią kluby fitness
  • "WP" informuje, że lutym zostaną wydane oficjalne opinie dotyczące dalszych obostrzeń. Jarosław Gowin wskazał, że jest zwolennikiem stopniowego rozmrażania gospodarki
  • Postępujący proces szczepień może dawać podstawy do rezygnowania z części restrykcji. Maseczki i dystans społeczny zostanie z nami najdłużej

Sam profesor Horban, główny doradca Mateusza Morawieckiego mówił, że utrzymanie niskiego przyrostu zachorowań pozwoli na poluzowanie obostrzeń. Miało nastąpić to w okolicach 1 lutego. Podobną opinię wyraził minister finansów. 

Jakie obostrzenia czekają nas od 1 lutego 2021 roku?

Kilka informacji o planach na obostrzenia od 1 lutego przekazał Jarosław Gowin. Polityk i lider Porozumienia kreuje się na przyjaciela przedsiębiorców. W programie "Tłit WP" podał, że może dojść do otwarcia sklepów wielkopowierzchniowych. 

- Jestem zwolennikiem stopniowego rozmrażania gospodarki w specjalnych reżimach sanitarnych. W moim przekonaniu nie ma uzasadnionych podstaw do tego, by po 31 stycznia utrzymywać zamknięcie sklepów wielkopowierzchniowych. Taka jest moja rekomendacja - zdradził koalicjant Prawa i Sprawiedliwości. 

ZUS już za chwilę wysyła ważne pismo. Lepiej go nie przegapićZUS już za chwilę wysyła ważne pismo. Lepiej go nie przegapićCzytaj dalej

Członkowie Zjednoczonej Prawicy deklarują, że głos decydujący w sprawie polityki epidemicznej mają mieć lekarze i specjaliści. "WP" skontaktowało się z pracownikami rządowej administracji. Rozmówcy medium wskazują na wznowienie prac sklepów wielkopowierzchniowych, czyli galerii handlowych. 

Restauracje i bary na ten moment nie mają co liczyć na poluzowanie obostrzeń. W przypadku klubów nocnych narracja prawicy jest niezmienna. Zostaną one otwarte na samym końcu procesu odmrażania gospodarki. Obostrzenia od 1 lutego nie budzą większego zainteresowania branży fitness, która już obiecała wznowienie działalności. 

Niepokoje wśród Rady Ministrów miały budzić zapowiadane Strajki Przedsiębiorców. Ostatecznie osoby prowadzące działalność gospodarczą postanowiły protestować lokalnie, poprzez ignorowanie rozporządzeń wydawanych przez rządzących. 

Jak podaje Polsat News, sekretarz generalny zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej wskazał, że po 18 stycznia ponad 20 tysięcy przedsiębiorców wznowiło działalność swoich lokali gastronomicznych. Wyliczenia zostały oparte na danych dotyczących kontroli sanepidu. 

"WP" podaje, że nie uzyskała informacji o przyszłości uczniów szkół średnich i podstawowych. Doniesienia w sprawie przekazał jednak sam minister edukacji. W następnej kolejności do nauki stacjonarnej mają wrócić uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i średnich. Nie wskazano jednak konkretnej daty. 

Opinia publiczna, a także Zjednoczona Prawica wciąż czeka na nadejście trzeciej fali zachorowań w Polsce. Obecnie, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, poziom zakażeń spadł do około 6 tysięcy pozytywnych testów na koronawirusa w ciągu dnia. Wzmożenie społecznej mobilności mogłoby ponownie przeciążyć służbę zdrowia. 

Minister zdrowia w rozmowie z "Tłit WP" ponownie zwrócił uwagę na korelację między luzowaniem obostrzeń, a ilością zaszczepionych Polek i Polakow. - Jeżeli uda nam się skutecznie w pierwszym kwartale zaszczepić osoby najbardziej narażone na ryzyko najgorszych konsekwencji COVIDU-u, możemy wykonywać odważniejsze kroki. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że te obostrzenia po pierwszym kwartale będziemy znosili - podawał Adam Niedzielski. 

Maseczki i społeczny dystans będą obowiązywać najdłużej. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Wirtualna Polska]