Ceny 2020. https://www.pxfuel.com/en/free-photo-oslvxŹródło: https://www.pxfuel.com/en/free-photo-oslvx
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 29 Grudnia 2019

O tym rząd nie ostrzega. 2020 obciąży wasze portfele

Ceny większości produktów nadal będą rosnąć. Ich wzrost będzie jednak słabszy niż w roku 2019. Sprawdzono, co zdrożeje i ile wyniesie podwyżka, oraz które produkty mają szansę być tańsze.

O cenach, jakich możemy się spodziewać w nadchodzącym roku, mówi w rozmowie z dziennik.pl Jakub Olipra, analityk z departamentu analiz makroekonomicznych. Warto wiedzieć, ceny jakich produktów pójdą w górę najmocniej.

Masz staż pracy? Dostaniesz nawet kilkaset złotych podwyżkiMasz staż pracy? Dostaniesz nawet kilkaset złotych podwyżkiCzytaj dalej

Ceny 2020. Co zdrożeje najbardziej?

Zdaniem Olipry największy wzrost cen dotknie owoce. "Prognozujemy, że dynamika cen w tej kategorii wyniesie średniorocznie ok. 10 proc.", twierdzi. Silny wzrost cen owoców ma wynikać ze słabych tegorocznych zbiorów, głównie spowodowanych suszą.

Zdrożeje również mięso. "Naszym zdaniem o ok. 5,7 proc. w skali roku", prognozuje Jakub Olipra. Głównym czynnikiem w tym obszarze jest rosnąca cena wieprzowiny. "Uważamy, że kolejne miesiące przyniosą dalszy wzrost chińskiego popytu na importowaną wieprzowinę, co podbijać będzie jej światowe ceny", czytamy w rozmowie z dziennik.pl. Chiny są największym importerem, konsumentem i producentem wieprzowiny na świecie, stąd ich wpływ na ceny tego gatunku mięsa jest tak ogromny.

Drożenie wieprzowiny ma z kolei w efekcie prowadzić do większego zainteresowania mięsem drobiowym, co sprzyja wzostowi cen tego mięsa.

Niewiele zdrożeć ma za to pieczywo i produkty zbożowe.

Jakie produkty potanieją?

Konsumenci mogą za to liczyć na spadek cen warzyw oraz poduktów mlecznych. Najmocniej w dół pójdą ceny olejów i tłuszczy. Jak mówi w rozmowie z dziennikiem ekspert do spraw analiz makroekonomicznych, spadek może sięgnąć nawet 7 proc., głównie za sprawą tańszego masła.

Jakub Olipra twierdzi, że wzrost cen żywności będzie słabszy niż w roku 2019. Zdrożeje natomiast prąd i paliwo.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Jej nogi są w pełni sprawne, a mimo to porusza się na wózku. Od lat szuka lekarza, który uczyni z niej osobę niepełnosprawną

3. Psy w schronisku miały same wybrać sobie prezenty. Wzruszający efekt

4. Musiało się tak skończyć. Tadeusz Rydzyk powołał się na papieża Franciszka, mówiąc o Jędraszewskim

5. Piotr Adamowicz przerwał milczenie ws. zabójcy swojego brata

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News