Nowy Jork i kolejna doba protestów Amerykanów po śmierci George'a Floyda.. (zd. il.) Stefani Reynolds / CNP/AdMedia / SplashNews.com/East NewsŹródło: (zd. il.) Stefani Reynolds / CNP/AdMedia / SplashNews.com/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 4 Czerwca 2020

Ludzie masowo wychodzą na ulicę, dziesiątki aresztowań i krzyki. Protesty i walka z uprzedzeniami znów odbywa się w Nowym Jorku

Nowy Jork i kolejna doba protestów Amerykanów przeciw brutalności i niesprawiedliwości policyjnej oraz rasizmowi po śmierci George'a Floyda. Afroamerykanin został okrutnie zabity poprzez przyduszenie przez policjanta z Minneapolis podczas zatrzymania. Wobec tego od kilku dni tysiące ludzi demonstruje na ulicach Stanów Zjednoczonych, w tym Nowego Jorku. Dochodzi do starć z policją i zamieszek. W środę doszło także do wielu aresztowań.

W środę na ulicach Nowego Jorku i innych miast na terenie Stanów Zjednoczonych doszło do kolejnych protestów po śmierci ciemnoskórego George\'a Floyda, który prawdopodobnie właśnie przez kolor swojej skóry został w tak brutalny sposób potraktowany przez policjanta w trakcie interwencji. Funkcjonariusz przez ponad 8 minut klękał na szyi mężczyzny, okrutnie przyduszając go do ziemi. Resztkami sił George Floyd próbował dawać sygnały i informować, że nie może oddychać. Niestety do policjanta to nie docierało i nie zamierzał zejść z jego szyi lub przynajmniej poluzować nacisk. W efekcie 59-letni mężczyna stracił przytomność, a następnie zmarł w karetce, która przybyła na miejsce i nawet nie zdążyła dowieźć go do szpitala. W obliczu tego Ameryka pogrążyła się w chaosie protestów.

Jarosław Jakimowicz wpadł w szał na antenie. W emocjach wykrzyczał homofobiczne hasłaJarosław Jakimowicz wpadł w szał na antenie. W emocjach wykrzyczał homofobiczne hasłaCzytaj dalej

Nowy Jork i kolejna doba protestów po śmierci George\'a Floyda. Tysiące ludzi na ulicach i aresztowania

Tysiące ludzi w środę znowu wyszło na ulice Nowego Jorku aby zademonstrować swój sprzeciw wobec brutalności policji, niesprawiedliwości społecznej i rasizmu. Protestujący zgromadzili się m.in. przed oficjalną rezydencją burmistrzów, Gracie Mansion. Wiele osób, które nie chciały podporządkować się zasadom godziny policyjnej i działaniom policyjnym, zostało aresztowane.

Dziesiątki osób, maszerujących m.in. koło Central Parku, Aleją Lexington oraz Piątą Aleją, zostały aresztowane za złamanie godziny policyjnej. Jeden z protestujących zapytany o powód aresztowania mimo pokojowego charakteru protestu miał usłyszeć w odpowiedzi: "Jest po godz. 20 i dobrze o tym wiesz!".

Do licznie zgromadzonych protestów, i to mimo panującej pandemii, doszło we wszystkich pięciu dzielnicach Nowego Jorku. Około tysiąc osób zebrało się przy wejściu do parku im. Carla Schurza na Manchattanie. Znajduje się tam Gracie Mansion, gdzie mieszka burmistrz Bill de Blasio i jego rodzina. Przez około pół godziny w milczącym proteście demontrancji wyciągali w górę zaciśnięte pięści. W protestach udział wzięły nie tylko osoby ciemnoskóre, ale także biali, w tym wielu młodych osób.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda powinna otrzymać pensję z budżetu państwa? Zaskakujący wynik sondy
2. Możesz mieć problem z wypłatą pieniędzy z bankomatów. Jedna spółka zmienia zasady

Jak donosi "RMF24", Afroamerykanka Wendy Victor, która także była obecna na protestach, podkreślała, jak ważne było dla niej wspieranie manifestacji właśnie przez białych, młodych ludzi z okolicy. "(Ludzie stąd) są znani ze swojego uprzywilejowania. Mają swoich portierów, dużo wolnego czasu. A zrozumienie walki (afroamerykańskiej społeczności - red.) jest bardzo trudne" - zauważyła.

"Po prostu podziękowałem tym białym ludziom za pomoc, ponieważ w przeszłości byli przyczyną problemów na tle rasowym" - powiedział także mężczyzna na brooklyńskim Williamsburgu na widok maszerujących demonstranów. Jego zdaniem obecność młodych ludzi na tego typu protestach może przyspieszyć zmiany.

Do wielu aresztowań ludzi doszło po godzinie policyjnej w brooklyńskim parku Cadman Plaza. Podczas podejmowanych czynności policjanci używali siły i spychali demonstrantów z rowerów.

"Mamy niewłaściwego prezydenta, niewłaściwego gubernatora i niewłaściwego burmistrza. (...) Co stało się z burmistrzem? Co stało się z człowiekiem, który ubiegając się o urząd, tyle zawdzięczał Afroamerykanom?" - pytał po proteście Jumaane Williams, rzecznik praw obywatelskich Nowego Jorku, krytykując postawę policji, władz (w tym Donalda Trumpa), oraz wprowadzenie godziny policyjnej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prezydent zapowiedział wielką inwestycję. 150 tysięcy miejsc pracy, skorzystają z niej miliony Polaków
  2. Autobus rozerwał się podczas jazdy. Jedna osoba trafiła do szpitala
  3. Jolanta Kwaśniewska po raz pierwszy publicznie poparła jednego z kandydatów na prezydenta. Powiedziała coś, co zaskoczyło wszystkich
  4. Kardynał Stefan Wyszyński wolałby to ukryć? Lokalna społeczność wspomina, jak targał dziewczęta za włosy i wiele innych
  5. Danuta Holecka chciałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej ukochane dziecko wołało o pomoc
  6. Za tydzień wszystko wyjdzie na jaw. Północ Polski już czeka

Źródło: RMF24.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News