Nowotwór NET. Pexels
Źródło: Pexels
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 5 Grudnia 2019

Mało znany nowotwór, którego objawy są niewidoczne. Często bywa za późno

Nowotwór NET jest wyjątkowo podstępny i niebezpieczny. Nadal niewiele osób wie o jego istnieniu i bagatelizuje objawy, bądź leczy je w przekonaniu, że są symptomami innych chorób.

Podczas, gdy niemal każdy z nas słyszał o raku trzustki, czy żołądka, nowotwór NET nadal nie pojawia się w świadomości społecznej, jako realne zagrożenie. A, niestety, występuje częściej niż dwie, przytoczone wcześniej choroby. Jak go rozpoznać i się przed nim uchronić?

Jantar nie ucieszyłyby obecne wydarzenia w jej rodzinie. Bardzo przykreJantar nie ucieszyłyby obecne wydarzenia w jej rodzinie. Bardzo przykreCzytaj dalej

Nowotwór NET wyjątkowo podstępny

NET jest nowotworem neuroendokrynnym (ang. neuroendocrine tumors). W jego przypadku, guzy najczęściej pojawiają się w układzie pokarmowym. Atakują żołądek, trzustkę i jelita. Diagnoza jest bardzo trudna a pacjenci często leczą się przekonani, że cierpią na inne schorzenia - wrzody żołądka, czy zapalenie jelit. Bywa i tak, że obajwy wcale nie dają się we znaki.

Jakie symptomy powinny wzbudzić nasz niepokój? Biegunki, plucie krwią i wszelkie inne dolegliwości, związane z układem pokarmowym. Na obecność guzów wskazywać mogą również zaczerwienienia skóry i problemy z oddychaniem.

NET najczęściej ujawnia się w 6. dekadzie życia. Szczególnie w tym okresie warto decydować się na badania przesiewowe, gastroskopię i kolonoskopię.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Afera po spotkaniu Dulkiewicz z papieżem. Chodzi o jej propozycję dla Franciszka

2. Tuskowi puściły nerwy po pytaniu dziennikarki TVP. Nie wytrzymał

3. Koniecznie go wyrzuć. Popularny produkt spożywczy wycofywany z Polski przez fragmenty drutu

4. 3,5 mln zł poszło na nagrody w Sejmie. Wiemy za co dokładnie

5. Trutka na szczury w lekach. 2 mln Polaków zagrożonych, ministerstwo powołało sztab kryzysowy

6. Jerzy Gruza miał poważny wypadek, trafił na OIOM. Wiadomo, w jakim stanie jest kultowy reżyser