niemcy. pixabay/IldigoŹródło: pixabay/Ildigo
Wszystkie wideo autora Paulina Musianek
Autor Paulina Musianek - 21 Lutego 2021

Niemcy zamykają południową granicę. Mundurowi kazali zawracać się już ponad 16 tys. osobom

Niemcy 14 grudnia zamknęły niemiecko-czeską i niemiecko-austriacką granicę. 15 877 osób, które próbowały od południa wjechać do kraju, zostało zawróconych po wprowadzeniu 14 lutego ograniczeń w obawie przed rozprzestrzenianiem się mutacji koronawirusa.

Niemcy się odcinają

To była tylko kwestia czasu. Kiedy premier Bawarii i szef CSU Markus Söder wyraził głośno swoje zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19 w Czechach i austriackim Tyrolu, można było się już spodziewać podjęcia tego typu decyzji. 14 lutego niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych częściowo zamknęło granice z sąsiednimi krajami.

- Jesteśmy za wolną Europą, ale w czasie pandemii bezpieczeństwo musi być najważniejsze - ogłosił premier Söder.

- Ponowne wprowadzenie tych kontroli jest konieczne, aby zapobiec wprowadzeniu wirusa również do Niemiec. Decyzja zapadła na wniosek Wolnego Państwa Bawarii i Saksonii - poinformował federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer w „Süddeutsche Zeitung”.

Aż 15 877 osób zostało zawróconych z granicy niemiecko-czeskiej i niemiecko-austriackiej. Według "Bild am Sonntag", dotąd skontrolowano łącznie 104 178 osób.

Rafał Trzaskowski i Borys Budka zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby wnieść inicjatywę ustawodawczą ws. likwidacji TVP InfoRafał Trzaskowski i Borys Budka zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby wnieść inicjatywę ustawodawczą ws. likwidacji TVP InfoCzytaj dalej

W ciągu pierwszego tygodnia do Niemiec nie zostały wpuszczone 4522 osoby, które nie przedstawiły negatywnego testu na obecność koronawirusa. Pozostałe 10 tys. osób nie należało do grup upoważnionych do wjazdu.

Niektórzy jednak wjadą na teren Niemiec

Do kraju mogą tylko wjechać tylko osoby z aktualnymi wynikami testu na obecność SARS-CoV-2 i zaliczające się do grup, dla których uczyniono wyjątek, podejmując decyzję o czasowym zamknięciu granic. Są to m.in. kierowcy ciężarówek i osoby dojeżdżające do pracy za granicą, wykonujące zawody istotne dla gospodarki.

Na teren kraju wjechać mogą również małżonkowie, zarejestrowani partnerzy, małoletnie dzieci i rodzice małoletnich dzieci, ale tylko wtedy, gdy przekraczają granicę razem z niemieckim krewnym.

 Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Deutsche Welle]