Niedziele handlowe. (zd. il.) pixnio.com/Michal Jarmoluk
Źródło: (zd. il.) pixnio.com/Michal Jarmoluk
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 20 Lipca 2020

Niedziele handlowe powrócą? Właśnie opublikowano projekt ustawy, ogromne zmiany na horyzoncie

Niedziele handlowe już w najbliższej przyszłości mogą zostać przywrócone do życia. Przedstawiciele pracodawców zaproponowali kompromisowe rozwiązania dla propozycji Prawa i Sprawiedliwości. Niewykluczone, że Sejm będzie rozpatrywał tę ważną ustawę.

Niedziele hadlowe w naszym kraju, swego czasu, wywoływały niemałe spory. Zjednoczona Prawica postanowiła wdrożyć przepisy, które stopniowo zakazywały handlu w ostatni dzień tygodnia. Partia rządząca chciała w ten sposób zapewnić pracownikom więcej czasu na odpoczynek. Z propozycjami Prawa i Sprawiedliwości nie zgadzali się przedstawiciele opozycji, którzy uważali, że działanie to poważnie zaburzy naszą gospodarkę.

Obrazy WTV"Syn Jacka Kurskiego zaczął mnie krzywdzić, gdy miałam 9 lat". Zatrważające doniesienia Gazety Wyborczej, śledztwa dwukrotnie umarzanoCzytaj dalej

Niedziele handlowe zostaną przywrócone? Złożono ważny projekt ustawy

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym prawem za złamanie zakazu handlu można otrzymać niemałą grzywnę. Kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy grozi tym, którzy bezprawnie otworzą swoje firmy w ostatni dzień tygodnia. Dopiero 30 sierpnia będziemy mieli do czynienia z kolejną niedzielą handlową. "Fakt" wskazał jednak, że do parlamentu może zostać złożony projekt, który w pewnym stopniu przywróci dawniej obowiązujące przepisy. Ujawnili oni fragmenty projektu przygotowanego przez pracodawców.

Dziś nie w całej Polsce będzie bezpiecznie. Niektórzy powinni na siebie uważaćDziś nie w całej Polsce będzie bezpiecznie. Niektórzy powinni na siebie uważaćCzytaj dalej

"Handel jest branżą o dużym znaczeniu dla rynku pracy w Polsce – w 2018 roku pracowało tam ponad 1,2 mln Polaków, co stanowiło około 10% wszystkich pracujących w sektorze prywatnym. Należy stanowczo podkreślić, że przewidywana recesja będzie miała bardzo negatywny wpływ na rynek pracy – stopa bezrobocia w 2020 r. ma wynieść 9,9% (w 2019 wynosiła jedynie 3,3%)" - czytamy w uzasadnieniu projektu, który przytoczyli dziennikarze "Faktu".

"Powyższe prognozy potwierdza już realna gospodarka. Ruch i obroty w galeriach handlowych w związku z pandemią COVID-19 są dalekie od poziomów zeszłorocznych. Prowadzenie przedsiębiorstwa w ramach galerii handlowych staje się nierentowne. Ewentualne zaś zamknięcie placówek handlowych w galeriach pociągnie za sobą masowe zwolnienia pracowników" - deklarują pracodawcy w swoim najnowszym projekcie, do którego dotarli redaktorzy "Faktu".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tata pokazuje trojgu swoich dzieci, jak polować na zwierzęta. Jego zdaniem uczy kontaktu i jedności z naturą 2. ZUS wygadał się jak powiększyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest proste, a wiele osób nie korzysta

Niedziele handlowe miałyby zostać przywrócone, jednak przy zachowaniu kompromisowych rozwiązań. Autorczy projektu proponują, aby każdemu pracownikowi zapewnić dwie wolne niedziele w miesiącu. Zapisy te mają dotyczyć zarówno tych, którzy zostali zatrudnieni na umowę o pracę, jak i osoby będące na umowie cywilno-prawnej.

ZOBACZ TAKŻE:

    1. Porażające zachowanie kobiety w autobusie. Wszystko się nagrało [wideo]
    2. Ile wynoszą wydatki na pierwszą damę? Kancelaria Prezydenta tego nie wie
    3. Tadeusz Rydzyk przerażony? W grę wchodzą astronomiczne pieniądze, które możliwe, że będzie musiał zwrócić
    4. Były minister został zatrzymany. Śledztwo w toku, niespodziewany przebieg akcji
    5. Pitbull ma szczeniaki z husky. Ich wygląd zwala z nóg, wybuchowa mieszanka zachwyca i poraża jednocześnie, niesamowite
    6. Oburzające sceny nad Morskim Okiem. Aż przykro patrzeć

Źródło: [Fakt]