Niedziele handlowe już wkrótce na powrót mogą stać się codziennością.. (zdj.il.) Biedronka.plŹródło: (zdj.il.) Biedronka.pl
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Września 2020

Czy handel w niedziele powinien zostać przywrócony? Poważne zmiany mogą nadejść już niebawem

Niedziele handlowe na przestrzeni ostatnich lat, coraz rzadziej pojawiały się w kalendarzach. Niebawem trend może się jednak odwrócić. Wobec strat wywołanych epidemią koronawirusa pracodawcy będący jednocześnie stroną Rady Dialogu Społecznego planują przedstawić projekt ustawy, według której zakaz handlu miałby zostać wstrzymany na czas pandemii oraz pół roku po jej zawieszeniu.

Szczegóły projektu ustawy szykowanej przez pracodawców przytacza "Dziennik Łódzki". Serwis przypomina, że uprzednio rozwiązanie zakładające przywrócenie handlu w niedzielę na okres pandemii koronawirusa proponowała Konfederacja Lewiatan. Organizacja zwracała uwagę, że czasowe zawieszenie zakazu handlu wspomogłoby sektor detaliczny, co znacznie pomogłoby w walce ze skutkami, jakie na gospodarkę miał wywołany wirusem lockdown.

wtv.pl - portal informacyjny"Kuchenne rewolucje" i restauracje, które pozwały Magdę Gessler. O co poszło i jak się skończyło?Czytaj dalej

Niedziele handlowe powrócą?

Dziennik zwraca uwagę, że tym razem na forum Rady Dialogu Społecznego pracodawcy podjęli próbę przekonania wspomnianego związku do poparcia projektu. Połączenie sił byłoby znacznie poważniejszym narzędziem do nacisków wywieranych na partię rządzącą. Przedsiębiorcy zaznaczają, że głównym celem zmian jest ochrona miejsc pracy, a także walka z recesją, którą wywołała epidemia. Według szacunków stopa bezrobocia może w tym roku wynieść około 9,9 proc., co w zasadzie potroiłoby wynik z ubiegłego roku.

Nawet do 30 tys. zł. Warto się pośpieszyć i sprawdzić, ponieważ termin mija już 30 wrześniaNawet do 30 tys. zł. Warto się pośpieszyć i sprawdzić, ponieważ termin mija już 30 wrześniaCzytaj dalej

"Zamknięcie centrów handlowych doprowadziło tysiące firm i ich pracowników do dramatycznej sytuacji. Z dnia na dzień ich miejsca pracy zostały zamknięte, a firmy z każdym dniem traciły przychody. Ucierpiała na tym nie tylko branża handlowa, ale także dostawcy, podwykonawcy, gastronomia itd. To jedna z branż najciężej doświadczonych skutkami pandemii. Już wiemy, że w tym roku ich wyniki będą dużo niższe od zakładanych, co boleśnie odczują nie tylko pracownicy, ale cała gospodarka", czytamy w przytaczanym przez wspomniany serwis komunikacie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. "Wiadomości" TVP znów bezstronnie? Promują Kurskiego, mocne słowa na wizji: "My nie jesteśmy, aby się cokolwiek opłacało"
2. Wyglądały jak ziemniaki albo dziwne kamienie. Gdy emerytka z Zamościa poznała prawdę, od razu pobladła
 

Pracodawcy zwracają uwagę, że niezwykle istotne jest, by galerie handlowe otwarte były jak najdłużej, co pozwoliłoby uniknąć wzmożonego niebezpieczeństwa dla zdrowia konsumentów. I dalej: "Wierzymy jednak, że podejmując dialog ze związkami zawodowymi, jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania przychylne interesom pracowników, które jednocześnie uratują miejsca pracy Polaków i ograniczą ryzyko epidemiczne".

Temat zniesienia zakazu handlu w niedzielę powraca do dyskusji publicznej z olbrzymią regularnością. Swoje zdanie w tej sprawie wielokrotnie wyrażała prowadzona przez Piotra Szumlewicza Związkowa Alternatywa. I choć organizacja od dawna opowiada się za powrotem niedzieli handlowych, jednocześnie zwraca uwagę, że za pracę właśnie w niedzielę pracownik powinien otrzymać 2,5 razy wyższe wynagrodzenie.

Usłyszał w Usłyszał w "Top Model", że nie ma żadnych szans. Spektakularnie schudł i przyszedł ponownie, niezwykła historiaCzytaj dalej

"Zarazem domagamy się rygorystycznego przestrzegania artykułu 22 Kodeksu pracy, zgodnie z którym, gdy jest określone miejsce pracy, czas pracy i podległość służbowa, to powinna być umowa etatowa. Przestrzeganie tego artykułu oznaczałaby upowszechnienie umów etatowych w całym handlu", przekazał, cytowany przez "Dziennik Łódzki", Piotr Szumlewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny podatek ze srogą podwyżką od przyszłego roku. Mało kto ma szansę uniknąć opłaty
  2. Właśnie się zaczęło, Tłumy ludzi na ulicach. Niezbędna była pomoc ratowników medycznych
  3. Jarosław Kaczyński oszukał wyborców? Nici z obietnicy podwyżek
  4. TVN przekazał przykre informacje. Nie żyje ceniony dziennikarz
  5. Pomóż znaleźć właściciela. Agresywne psy zabiły jamniczka, tragiczne zdarzenie w Krakowie
  6. Mandat na ponad 2 miliony złotych? Rekordziście grozi również więzienie 

Źrodło: "W kontrze" / Twitter