Niedziela handlowa powróci. Pixabay.com/Squirrel_photos
Źródło: Pixabay.com/Squirrel_photos
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 27 Października 2020

Niedziela handlowa powróci? Uwaga, niebawem wszystko może się zmienić

W celu zapobiegania gromadzenia się dużych skupisk ludzi w tym samym miejscu, senat proponuje przywrócenie niedziel handlowych. Ma to na celu zmniejszenie liczby klientów robiących zakupy w soboty, zwłaszcza przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

W związku z corocznym szałem zakupowym, jaki może nas czekać tuż przed świętami Bożego Narodzenia, senat postuluje o przywrócenie niedzieli handlowej. Zakupy można byłoby robić 7 dni w tygodniu, co miałoby przeciwdziałać gromadzeniu się tłumów w sklepach.

Julia Przyłębska przerwała milczenie ws. wyroku TK. Oburzająca wypowiedź, wielu Polaków będzie wściekłychJulia Przyłębska przerwała milczenie ws. wyroku TK. Oburzająca wypowiedź, wielu Polaków będzie wściekłychCzytaj dalej

Niedziela handlowa w walce z wirusem

Projekt ustawy procedowany dziś w nocy w Senacie zakłada czasowy powrót niedziel handlowych. Miałyby one obowiązywać do końca trwania stanu epidemicznego i 90 dni po jego odwołaniu.

Uzasadnieniem ponownego wprowadzenia niedzieli handlowej w każdym tygodniu jest stale pogarszająca się sytuacja dotycząca zakażeń koronawirusem w Polsce. Od początku trwania pandemii stwierdzono już 263 929 takich przypadków.

Autorzy senackiego projektu argumentowali, że jest to jedyny sposób na zmniejszenie kolejek i możliwość zachowania dystansu społecznego. Niedziele handlowe miałyby być okazją do zmniejszenia liczby klientów przebywających w sklepach w soboty.

Pomysł wydaje się być zasadny zwłaszcza w świetle zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Coroczna gorączka zakupowa mogłaby być "rozładowana" poprzez umożliwienie handlu 7 dni w tygodniu. Polacy mieliby w ten sposób dodatkowy dzień na dokonanie świątecznych zakupów.

W projekcie ustawy zawarto gwarancję co najmniej dwóch w miesiącu niedziel wolnych od pracy dla zajmujących się handlem. Miałyby się one odbyć w przeciągu 4 tygodni.

Projekt skierowany do Sejmu

TVP Info pożegna się z czołowym dziennikarzem? Na żywo wyraził swoje zdanie o decyzji TKTVP Info pożegna się z czołowym dziennikarzem? Na żywo wyraził swoje zdanie o decyzji TKCzytaj dalej

Uchwała o wniesieniu pod obrady Sejmu projektu dotyczącego przywrócenia niedziel handlowych została podjęta większością głosów. Za opowiedziało się 45 senatorów, przeciw było 43, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Jeśli pomysł senatorów zostanie odrzucony przez posłów, jedyne obowiązujące niedziele handlowe do końca tego roku będą miały miejsce 13 i 20 grudnia.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Samochód TVP prawie staranował protestujących w centrum Warszawy. Poseł wszystko nagrał, będzie donos na policję
2. Jeden ruch NBP i stabilność finansowa legnie w gruzach. Ekspert ostrzega Polaków
3. Czy protestującym wolno przeklinać? Kuriozalny spór przykrywa poważną sprawę (OPINIA)

Nic nie wskazuje jednak na to, by uchwała o przywróceniu niedzieli handlowej miała zostać przez Sejm niezaakceptowana. Premier Mateusz Morawiecki już od ogłoszenia sobotnich obostrzeń proponuje podjęcie działań określonych przez niego jako "drogę środka". Oznaczać ma to wykonywanie wszelkich możliwych czynności w walce z epidemią, w celu uniknięcia konieczności ogłoszenia kolejnego lockdownu.

Jeśli Sejm przyjmie uchwałę o powrocie niedzieli handlowej, nowo obowiązujące prawo wejdzie w życie 14 dni po jego ogłoszeniu.

źródło: interia.pl

Popularna amerykańska piosenkarka Miley Cyrus stanęła w obronie polskich kobiet. Nagłośniła sytuację w internecie, wstyd na cały światPopularna amerykańska piosenkarka Miley Cyrus stanęła w obronie polskich kobiet. Nagłośniła sytuację w internecie, wstyd na cały światCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Władze załamują ręce. Olbrzymi wzrost chęci rezygnacji z kościoła katolickiego w Polsce. Za granicą Polski kraje są laickie
  2. Śląscy ginekolodzy dołączają do protestów kobiet. "Nie wolno nam robić z kobiet trumien"
  3. Ekipa TVP zamieniła jej życie w piekło, dzieci były przerażone. Pani Dorota przerwała milczenie
  4. Warszawa. Ruszyła z mężczyzną na masce, nie zważając co będzie dalej. Robi się gorąco, dramatyczne sceny podczas przemarszu
  5. Trzech mężczyzn pchało VW Golfa na autostradzie. Zachowanie ich kolegi było kuriozalne - Wideo
  6. Trzech mężczyzn pchało VW Golfa na autostradzie. Zachowanie ich kolegi było kuriozalne - Wideo
  7. Kiszone czy kwaszone? W końcu wiadomo, które ogórki są lepsze, zalety zachwycą każdego