niedziela handlowa. Pixabay/Tariq786Źródło: Pixabay/Tariq786
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 27 Września 2020

Czy powrót handlu w niedzielę jest dobrym pomysłem?

Ustawa zakazująca handlu w niedzielę weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od tego momentu większość niedziel w kalendarzu jest tzw. niedzielami niehandlowymi, co oznacza, że w tym czasie według prawa sklepy są nieczynne. Wiele mniejszych sklepów omija ten zakaz, więc sytuacja wokół ustawy jest kuriozalna. Związki zawodowe proponują nowe zasady, które można by było wprowadzić zamiast niedziel niehandlowych - jaki jest ich pomysł?

Początkowo ustawa zakładała zakaz handlu we wszystkie niedziele. Przywrócenie handlu w niektóre z nich przeszło dzięki inicjatywie Związków Zawodowych "Solidarność".

Masz taką 2-złotówkę w portfelu? Może być warta nawet kilka tysięcy złotychMasz taką 2-złotówkę w portfelu? Może być warta nawet kilka tysięcy złotychCzytaj dalej

Niedziela handlowa: nowe propozycje

Związki Zawodowe Alternatywa, których przewodniczącym jest znany dziennikarz i działacz Piotr Szumlewicz, zaproponowały nowe rozwiązaanie dla ustawy o zakazu handlu w niedzielę.

Przede wszystkim niedziele miałyby wrócić jako normalne dni handlowe, ale pod jednym warunkiem. Pracodawcy mieliby płacić pracującym w niedzielę pracownikom 2,5 raza więcej niż za pracę w dzień powszedni. To miałoby stać się ekwiwalentem za pracę w dzień, który normalnie przysługiwałby im jako wolny. Gdyby pracodawca nie mógł tego zrobić, w niedzielę sklep powinien pozostać zamknięty.

Monika Jaruzelska ocenzurowana? Jej film zniknął z internetu, sama jest zaskoczonaMonika Jaruzelska ocenzurowana? Jej film zniknął z internetu, sama jest zaskoczonaCzytaj dalej

Dodatkowy postulat złożyła Rada Dialogu Społecznego, która uznała, że pracownik powinien mieć zagwarantowane wolne co najmniej dwie niedziele w miesiącu.

Problemy niedziel niehandlowych - wszyscy omijają przepisy

Niedziela niehandlowa, która miała w znaczącym stopniu odciążyć pracowników sieci sklepów, stała się przyczyną wielu nadużyć. Pracownicy wciąż mogą w pracować w niedzielę - nie mogą, co prawda, sprzedawać, ale wykonują wszystkie pozostałe czynności. Założenie okazało się fikcyjne.

Jeden tajny składnik całkowicie odmieni twoją domową zupę pomidorową. Każdy skusi się na dokładkęJeden tajny składnik całkowicie odmieni twoją domową zupę pomidorową. Każdy skusi się na dokładkęCzytaj dalej

Niektóre mniejsze sklepu omijają zakaz, zmieniając sklepy np. w placówki pocztowe. Tak uczyniła sieć sklepów Żabka, która prawie od początku zakazu wciąż handluje w niedziele, wykorzystując lukę prawną. Podobnie robi Biedronka, Auchan i Carrefour, które nie oferują może zakupów w niedzielę na miejscu, ale sprawnie rozwijają możliwości swoich sklepów internetowych, gdzie towar można kupić każdego dnia w tygodniu i wybrać czas dostarczenia.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?
2. Ze zwykłego puree ziemniaczanego zrobiła jesienny majstersztyk kulinarny. Wszystko za sprawą 2 dodatkowych składników
3. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia

źródło: [pikio.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już niedługo ponad 14 tys. Polaków dostanie specjalne wezwania. Powód będzie zaskoczeniem
  2. Zofia Klepacka wywołała ogromne oburzenie w Warszawie. Poszło o plakat
  3. 75-latek podał się za dziadka i wszedł do przedszkola. Później został przyłapany na zatrważającym czynie
  4. Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na "śmieciówkach"?
  5. Trudne, bardzo smutne chwile Donalda Tuska. Jego malutka wnuczka trafiła do szpitala, dopiero wyszło na jaw
  6. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News