Nie żyje o. Stanisław Opiela, jezuita, dziennikarz oraz wieloletni naczelny "Przeglądu Powszechnego".. Pixabay/_Alicja_Źródło: Pixabay/_Alicja_
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 30 Czerwca 2020

Nie żyje znany, nagradzany polski dziennikarz. Zabrała go poważna choroba, tragiczne doniesienia

Nie żyje o. Stanisław Opiela, jezuita, dziennikarz oraz wieloletni naczelny "Przeglądu Powszechnego". Zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową. Znany zakonnik i redaktor odszedł w poniedziałek wieczorem w Warszawie w wieku 82 lat. O. Opiela pasjonował się publicystyką w zakresie filozofii, kultury oraz spraw społeczno-politycznych i religijnych w Polsce i na świecie.

O. Stanisław Opiela zmarł w poniedziałek wieczorem po ciężkiej chorobie nowotworowej, z którą zmagał się od kilku lat. Był znanym i cenionym jezuitą, dziennikarzem, publicystą oraz wieloletnim redaktorem naczelnym "Przeglądu Powszechnego". Pracował kiedyś także w sekcji polskiej Radia Watykańskiego oraz należał do członkowstwa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Union Catholique Internationale de Presse.

Masz konto w PKO BP? Klienci największego banku w Polsce w gigantycznym niebezpieczeństwie, pojawiło się nowe, sprytne oszustwoMasz konto w PKO BP? Klienci największego banku w Polsce w gigantycznym niebezpieczeństwie, pojawiło się nowe, sprytne oszustwoCzytaj dalej

Nie żyje o. Stanisław Opiela. Zmagał się z chorobą nowotworową

O. Stanisław Opiela był znany i ceniony nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Uchodził za polskiego patriotę, a ponadto był silnie związany z Francją i kulturą oraz społecznością tego kraju. Bardzo cenił sobie także wartości europejskie i demokratyczne prawa. Niespełna dwa lata temu prezydent Francji odznaczył go Orderem Legii Honorowej. W uzasadnieniu czytamy: "Odznaczenie to wynagradza ojca znakomite zaangażowanie w służbie naszym wartościom europejskim, a szczególnie w pojawieniu się demokracji w Polsce".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Już jutro w życie wchodzi nowy podatek. Podrożeją wasze ulubione produkty
2. Czy będzie definitywny zakaz kąpieli w Bałtyku? Inspektor sanitarny wydał oficjalną decyzję

"Zmarł ojciec Stanisław Opiela, jezuita, który przez wiele lat był duszpasterzem francuskiej społeczności w parafii świętego Andrzeja Boboli w Warszawie. W latach 80. organizował liczne akcje pomocy działaczom Solidarności, w tym konwoje z z pomocą humanitarną z Francji. Był kawalerem Legii Honorowej" - napisała na Facebooku ambasada Francji w Polsce.

Jak czytamy na stronie internetowej Jezuitów, o. Opiela swój wolny czas lubił spędzać na górskich wspinaczkach. Kochał także muzykę klasyczną i teatr. Do jego ulubionych autorów zaliczyć można m.in. Norwida, Baudelaire\'a, Herberta czy Hölderlina.

3 lipca w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie odbędzie się pogrzeb o. Stanisława Opieli.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl wstrzymuje współpracę z największą rzeźnią w Niemczech. Są oskarżenia pod adresem Polaków
  2. Wybory 2020. Wstrząsające nagranie obiegło całą Polskę. Na jaw wychodzą nowe fakty
  3. Wrzuciła niemowlę do wody, wszystko się nagrało. W sieci zawrzało, internauci oburzeni zachowaniem kobiety
  4. Policja rusza na kontrole. Już ponad 13 tys mandatów, mogą złapać każdego
  5. Zobaczył siebie w Wiadomościach TVP. "Nawet nie znają mojego miejsca pracy"
  6. Niesamowite nagranie zdetonowania bomby atomowej nad ziemią. Kula gorącej plazmy niszczy wszystko na swojej drodze

Źródło: wirtualnemedia.pl / Onet

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News