Nie żyje. Pixabay.com/_Alicja_
Źródło: Pixabay.com/_Alicja_
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 30 Kwietnia 2020

Nie żyje wielki Polak, były żołnierz AK. Znał pewną tajemnicę, o której wie niewielu

Nie żyje Bogusław Borysowicz. Mężczyzna ciężko chorował i miał 89 lat. W wieku 13 lat wziął udział w powstaniu warszawskim. Choć urodził się w Warszawie, to po II wojnie światowej przeniósł się do Szczecina. Uważał też, że znał pewien sekret, a jego anegdoty były znane na całą okolicę.

Bogusław Borysowicz, był nazywany "Bybkiem". W Szczecinie pracował przez 34 lata w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf”, podaje Fakt.

Agata Duda otrzymała zatrważający list od żony polityka. Treść odbiera mowę, nikt się nie spodziewałAgata Duda otrzymała zatrważający list od żony polityka. Treść odbiera mowę, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Nie żyje były żołnierz AK. Znał pewną tajemnicę

Bogusław Borysowicz uważał, że wie na czym polega tajemnica paprykarza szczecińskiego. - Receptura powstała w laboratorium „Gryf-u”. To był pomysł racjonalizatorski. Chodziło o zagospodarowanie ścinek tafli zamrożonych ryb. Nasi technolodzy podczas rejsów próbowali w różnych portach lokalnych potraw. Szukali też oryginalnych przypraw. Kiedyś trafili w Afryce na lokalny przysmak o nazwie „czop-czop”. Po powrocie do kraju szef, Wojciech Jakacki spytał dziewczyn, czy nie dałoby się go wyprodukować. Popróbowały, pokombinowały, dobrały odpowiednią recepturę, a że laboratorium stało na bardzo wysokim poziomie, udało się. Charakterystyczny smak paprykarza pochodził od sprowadzanej przez nas z Nigerii przyprawy „pima”. Trochę przypominała węgierską paprykę, stąd nazwa „paprykarz”. Na smak też miały wpływ pomidory sprowadzane prosto z Węgier lub Rumunii, dużo lepsze od krajowych. To, co dziś oferowane jest na rynku, prócz nazwy niczym nie przypomina dawnego przysmaku z „Gryfa” - mówił na łamach "Głosu Szczecińskiego".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jolanta Kwaśniewska wystosowała ważny apel. Trudno przejść obojętnie
2. Sezon na komary rozpoczęty. Czy mogą przenosić koronawirusa? Czy będzie ich więcej z powodu suszy?

Pasjonował się dziejami polskiego rybołóstwa dalekomorskiego. Kolekcjonował wszystkie pamiątki z tym związane. - Pływałem na Bałtyku, Morzy Północnym, Morzu Barentsa, na wszystkich eksploatowanych przez polskie statki łowiskach atlantyckich oraz na północno-wschodnim Pacyfiku (...). Ostatni rejs odbyłem jako steward gospodarczy, na jednym z najniższych stanowisk w hierarchii okrętowej. Zdecydowałem się na to, bo nie chciałem odchodzić na emeryturę, nie pożegnawszy się z morzem. A innej możliwości nie miałem - opowiadał Borysowicz na łamach "Głosu Szczecińskiego".

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Znany wirusolog wygłosił opinię różniącą się od zdania WHO. Mowa o odporności na ponowne zakażenie
   2. Biedronka przypadkiem oddała klientom najdroższe produkty za darmo. Stanowisko UOKiK nikogo nie zostawia obojętnym
   3. Szumowski wybrał się do pracy rowerem. Był zadziwiony, czekała na niego bardzo negatywna niespodzianka
   4. Lekarka walczyła z wirusem, sama uległa zakażeniu. Niespodziewanie odebrała sobie życie, tragiczne wieści z USA
   5. Planujesz zakupy przed majówką? Biedronka wprowadza ważne zmiany, w kolejkach ustawią się tłumy
   6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości

Źródło: [Fakt, Głos Szczeciński, 24kurier.pl]