nie żyje bohater. pixabay / Edyta Stawiarska
Źródło: pixabay / Edyta Stawiarska
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 30 Kwietnia 2020

Bardzo przykre informacje z zagranicy. Nie żyje ceniony na całym świecie polski bohater

Nie żyje Mieczysław Stachewicz - uczestnik II wojny światowej, pułkownik Wojska Polskiego, honorowy prezes Instytutu Piłsudskiego w Londynie, działacz polonijny, kawaler Orderu Orła Białego.

Informacja o śmierci pułkownika została przekazana przez Ambasadę Polski w Wielkiej Brytanii. Możliwe, że przyczyną śmierci był koronawirus. Jakiś czas temu Instytut Piłsudskiego informował bowiem, że ich honorowy prezes zaraził się nim w szpitalu, do którego trafił z innego powodu. Nie jest to wieść informacja potwierdzona przez bliskich zmarłego, a jedynie przypuszczenie mediów.

Andrzej Duda podjął nagłą decyzję. Polskie środki dezynfekcyjne polecą poza granice krajuAndrzej Duda podjął nagłą decyzję. Polskie środki dezynfekcyjne polecą poza granice krajuCzytaj dalej

Nie żyje człowiek-legenda

Pułkownik Mieczysław Stachewicz był prawdziwym wzorem do naśladowania. Urodzony w maju 1917 roku w Warszawie. Do wojska wstąpił już w 1937, równolegle studiując architekturę na Politechnice Warszawskiej. Walczył w wojnie obronnej 1939 roku. Rok później przedostał się do Wielkiej Brytanii. Tam przeszedł kurs pilotażu i trafił do 301. Dywizjonu Bombowego. Odbył 33 loty bojowe w trakcie nalotów na Niemcy oraz Włochy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Biedronka, Lidl i Carrefour będą zamknięte w majówkę? Data otwarcia jest zaskakująca
2. Ogromne kolejki na jednej ze stacji. Kierowcy dosłownie walczą o benzynę, dantejskie sceny

Po wojnie pracował jako architekt w Wielkiej Brytanii. Otrzymał również obywatelstwo brytyjskie. Na zawsze pozostał jednak działaczem polonijnym Stowarzyszenia Lotników Polskich i Związku Lwowskich Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od 1981 roku był członkiem, a od 1984 roku prezesem Instytutu Piłsudskiego. W ostatnich latach pełnił rolę honorowego prezesa.

Wielokrotnie odznaczany. W 2017 roku otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Order Orła Białego, wcześniej otrzymał Krzyże Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał także m.in. Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyż Walecznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Lekarz nie ma wątpliwości w sprawie majówki. Polacy mają jeden zasadniczny problem
  3. Fenomenalna wiadomość dla tysięcy Polaków. Zacząć się ma 4 maja
  4. Nie żyje wielki Polak, były żołnierz AK. Znał pewną tajemnicę, o której wie niewielu
  5. Wielki protest pracowników medycznych. Otrzymali upokarzającą premię, wielu będzie oburzonych
  6. Była dziennikarka TVP przechodzi ciężkie chwile. Prześladowano ją, dużo straciła, sprawa jest poważna
  7. Spadł deszcz, a reakcja zwierząt była niewiarygodna. Leśnicy wszystko nagrali

Źródło: Onet.pl