Nie żyje. Pixabay.com/MartisFuksuŹródło: Pixabay.com/MartisFuksu
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 23 Sierpnia 2020

Nie żyje Maria Janion. Wielka humanistka, która ostrzegała przed rządami PiS

Nie żyje wybitna profesorka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, humanistka, ekspertka od polskiego i europejskiego romantyzmu. Zmarła nagle i jest to ogromną stratą dla świata nauki.

Maria Janion odeszła z tego świata w wieku 93 lat. Kilkadziesiąt lat pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN. Była także ściśle związana z Uniwersytetem Warszawskim oraz Gdańskim.

wtv.pl - portal informacyjny"Łapanka gejów" pod bydgoskim klubem. Brutalny i straszny atak na niewinnych ludziCzytaj dalej

Nie żyje Maria Janion

Maria Janion napisała około 20 książek. Była autorką m.in. „Gorączki romantycznej” i „Niesamowitej Słowiańszczyzny”. Od lat 70 angażowała się we wszelkie działania opozycyjne. Założyła Towarzystwo Kursów Naukowych. Podczas stanu wojennego za działania opozycyjne została zwolniona z Uniwersytetu Gdańskiego w ramach kary i zemsty. Była otwartą krytyczką PiS-u i ostrzegała Polaków przed ich rządami. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niebywałe, media dotarły do Tymoteusza Szydło. Wszyscy byli w błędzie? Odkryli ukrywaną tajemnicę?
2. W polskim mieście doszło do bardzo poważnego wypadku, są ranni, w tym dzieci. Na miejsce natychmiast ruszył śmigłowiec
3. Justyna Żyła po rozwodzie spokojnie daje radę. Została z ogromnym majątkiem

„Grzechem poprzedniej władzy było niedocenianie roli twórców i pracowników kultury. Dziś obserwujemy oczywisty, centralnie planowany zwrot ku kulturze upadłego, epigońskiego romantyzmu – kanon stereotypów bogoojczyźnianych i Smoleńsk jako nowy mesjanistyczny mit mają scalać i koić skrzywdzonych i poniżonych przez poprzednią władzę. Jakże niewydolny i szkodliwy jest dominujący w Polsce wzorzec martyrologiczny! Powiem wprost – mesjanizm, a już zwłaszcza państwowo-klerykalna jego wersja, jest przekleństwem, zgubą dla Polski. Szczerze nienawidzę naszego mesjanizmu” - pisała w 2016 r. do uczestników Kongresu Kultury.

Przepyszny bigos bez kapusty. Nieszablonowy przepis, który sprawi się zarówno w upały i nie pozostawi nieprzyjemnego zapachu w domuPrzepyszny bigos bez kapusty. Nieszablonowy przepis, który sprawi się zarówno w upały i nie pozostawi nieprzyjemnego zapachu w domuCzytaj dalej

Nie cierpiała, odeszła w spokoju - jak podaje OKO.Press: „Odeszła tak jak chciała – w swoim domu, wśród książek. Zasnęła podczas lektury. Była niesamowitą osobą, w pełnym tego słowa znaczeniu. Szlachetną i etyczną. Do ostatniej chwili była świadoma, do ostatniej chwili dodawała nam otuchy”, mówiła przyjaciółka, Kazimiera Szczuka.

Jak przytoczyło OKO.Press: "Mija trzydzieści sześć lat [od końca komunizmu – red.] i zaklęty krąg polskości dokonał obrotu. Nieliczni już – a do nich należę – mogą zobaczyć siebie, wciąż stających wobec znamiennego dramatu. Przemysław Czapliński określił owo błędne koło jako antynomiczny dryf.

Źródło: [OKO.Press]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mafijny boss na wolności. Wpłacono za niego porażającą kaucję
  2. TVN24 przypisała fałszywy cytat posłowi PiS. Stacja wyemitowała sprostowanie
  3. Prosto pod koła samochodu wybiegło malutkie dziecko. Skrajna nieodpowiedzialność opiekunów
  4. Wyciekły najnowsze i straszne informacje na temat motywu podpalacza domu bohaterki "Nasz Nowy Dom". Okropne i nieludzkie, poniżej pasa
  5. Widzieliście w Polsce coś podobnego? Spot w TVP Info jak w alternatywnej rzeczywistości
  6. Córka Małysza wprawiła w osłupienie. Na zdjęciu wszystko widać

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!