Nie żyje prof. Franciszek Ziejka.. (zdj. il.) publicdomainpictures.net/Riaan BadenhorstŹródło: (zdj. il.) publicdomainpictures.net/Riaan Badenhorst
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 19 Lipca 2020

Nie żyje znany i szanowany polski uczony. Odszedł nagle, Polacy w żałobie

Nie żyje prof. Franciszek Ziejka. O jego śmierci poinformowało w niedzielę biuro prasowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ziejka był historykiem literatury oraz profesorem nauk humanistycznych. Zmarł, przeżywszy 79 lat.

Informacje dotyczące śmierci polskiego profesora za biurem prasowym UJ przytacza portal rmf24.pl  Franciszek Ziejka, który w latach w latach 1999-2005 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyszedł na świat w Radłowie w powiecie tarnowskim. Po ukończeniu filologii polskiej rozpoczął pracę w Instytucie Filologii Polskiej UJ, wskazuje serwis.

Aż trudno uwierzyć, co Jacek Kurski z żoną zrobili tuż po wyjściu z kościoła. Nawet nie zdążyli się przebrać, do sieci trafiły zdjęciaAż trudno uwierzyć, co Jacek Kurski z żoną zrobili tuż po wyjściu z kościoła. Nawet nie zdążyli się przebrać, do sieci trafiły zdjęciaCzytaj dalej

Nie żyje rektor UJ

Tytuł rektora Ziejka uzyskał na początku lat 70. broniąc swej rozprawy dotyczącej "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Habilitację osiągnął w 1982 roku. W latach 90. przyznano mu tytuł profesora nauk humanistycznych. W 1998 roku Franciszek Ziejka zaczął pełnić rolę profesora zwyczajnego.

Wielu pije ją prawie codziennie, a nie wie jakie spustoszenie wywołuje dla organizmu. Trucizna o smaku ambrozji dewastuje nasz organizmWielu pije ją prawie codziennie, a nie wie jakie spustoszenie wywołuje dla organizmu. Trucizna o smaku ambrozji dewastuje nasz organizmCzytaj dalej

Trzykrotnie oddelegowano go do pracy na uniwersytetach europejskich, w tym Uniwersytecie Prowansalskim w Aix-en-Provence, Uniwersytecie Lizbońskim, a także  Institut national des langues et civilisations orientales w Paryżu.

Prof. Ziejka miał na swoim koncie liczne publikacje naukowe: W kręgu mitów polskich (1977), Paryż młodopolski (1993), Poeci, misjonarze, uczeni. Z dziejów kultury i literatury polskiej (1998). Nie wszyscy wiedzą, że był również autorem kilku sztuk teatralnych zaprezentowanych przez Teatr Faktu Telewizji Polskiej.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Bardzo poważne ostrzeżenie dla wszystkich Polek i Polaków. Trwa niebezpieczny sezon w polskich lasach, nie chodzi o pożary
2. Ostrzegają przed siecią 5G w Polsce. W rzeczywistości chodzi o coś innego

Jak wskazuje RMF, zmarły posiadał honorowe obywatelstwo trzech polskich miast: Tarnowa, Sanoka i Radłowa. Otrzymał równiez liczne odznaczenia polskie, w tym m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Gloria Artis. Dwukrotnie wyróżniono go nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejne zmiany w szkolnictwie. MEN wprowadza nowy przedmiot
  2. Powiedział, co sądzi o TVP, a nadawca go pozwał. Dziś to telewizja musi zapłacić widzowi
  3. Podczas karmienia piersią przestała reagować. Luna miała tyko trzy dni
  4. Wybuch i pożar w Castoramie, klienci są ewakuowani. Ucierpiały zaparkowane pod sklepem samochody
  5. Kto może zastąpić Łukasza Szumowskiego? Potencjalni kandydaci
  6. Zrobili sobie zdjęcie w górach. Gdy przyjrzeli się dokładnie, co mieli za plecami, zaniemówili

Źródło: rmf24.pl