Nie żyje kardynał Marian Jaworski.. (zdj. ilustr.) Max Pixel / CC0 Public Domain
Źródło: (zdj. ilustr.) Max Pixel / CC0 Public Domain
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 6 Września 2020

Przykre doniesienia z samego rana. Nie żyje jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II

Nie żyje kardynał Marian Jaworski, arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej. Był pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 94-letni hierarcha ostatnie kilka tygodni spędził w szpitalu. Informację o śmierci duchownego potwierdziło już biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Nie żyje kard. Marian Jaworski. Duchowny przyszedł na świat 21 sierpnia 1926 r. we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1950 w Kalwarii Zebrzydowskiej. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Hierarcha został kolejno wykładowcą KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a także Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie.

Grozi ci mandat, o którym możesz nawet nie wiedzieć. Chodzi o naprawdę pokaźną kwotęGrozi ci mandat, o którym możesz nawet nie wiedzieć. Chodzi o naprawdę pokaźną kwotęCzytaj dalej

Nie żyje kard. Marian Jaworski

19 sierpnia poinformowano, że hierarcha trafił do szpitala. "Apel o modlitwę w intencji kard. Mariana Jaworskiego. Kard. Marian Jaworski przebywa w szpitalu. Księdzu Kardynałowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Pamiętajmy o Nim w naszych codziennych modlitwach", przekazała wówczas na Twitterze Archidiecezja Krakowska.

Beata Kozidrak wyszła na scenę, nagle w jej oczach pojawiły się łzy. Trudno powstrzymać emocjeBeata Kozidrak wyszła na scenę, nagle w jej oczach pojawiły się łzy. Trudno powstrzymać emocjeCzytaj dalej

Wczoraj, późną nocą, biuro archidiecezji przekazało informacje o śmierci kardynała. "5 września odszedł do wieczności kard. Marian Jaworski, jeden z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II, metropolita lwowski senior. W sierpniu 2020 skończył 94 lata".

DZISIAJ GRZEJE:
1. Kuchenne rewolucje przekroczyły granice? Gessler rzucała jedzeniem, padły obraźliwe słowa
2. Surówka z kalafiora bijąca rekordy popularności, nie musisz go nawet gotować, smak mówi sam za siebie

"Kard. Marian Jaworski przyjaźnił się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który przy wielu okazjach wyrażał swoje uznanie dla Księdza Kardynała za jego pracę kapłańską i profesorską oraz olbrzymi wkład w rozwój nauki katolickiej. Jako bliski przyjaciel papieża Polaka, kard. Jaworski udzielił mu również przed śmiercią sakramentu namaszczenia chorych", czytamy na oficjalnej stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej.

W październiku 2008 roku papież Benedykt XVI przyjął rezygnację hierarchy z urzędu metropolity lwowskiego. Kapłan wrócił wówczas do Polski i zdecydował się zamieszkać w Krakowie. Warto dodać, że 19 stycznia 2017 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył kard. Mariana Jaworskiego Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich oraz pogłębiania dialogu ekumenicznego, za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niedziela handlowa nie wypada zbyt często. Dziś zakupy zrobisz, ale nie wszędzie
  2. Interwencja policji w Jeleniej Górze z powodu hulajnogi. Zajście nie trwało kilku minut, tylko ok. godzinę
  3. TVN żegna najważniejszą postać w załodze. Nagła decyzja
  4. Obostrzenia wracają, podano listę czerwonych i żółtych stref. Sytuacja robi się poważna
  5. Najgorsza wpadka w karierze Anny Popek. Słowa, które padły w programie na żywo oburzyły opinię publiczną
  6. Wideo - Kuriozalny wypadek. Podwójne potrącenie na rondzie. Ucierpiała kobieta udzielająca pomocy

Źródło: diecezja.pl / YouTube / Twitter