Naukowcy apelują o ostrożność. JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News (zdjęcie ilustracyjne)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 7 Kwietnia 2020

Naukowcy ostrzegają, od których osób najłatwiej się zarazić. Lepiej trzymać je na dystans

Naukowcy stosunkowo szybko odkryli, że wirus przenosi się drogą kropelkową. Z najnowszych badań wynika jednak, że do zakażenia może dojść również podczas zwykłej rozmowy. Ponadto, zauważono, że głośność jej prowadzenia ma wpływ ilość cząsteczek, które mogą ulec rozprzestrzenieniu.

Wnioski wynikające z badań uczonych z University of California w Davis przytacza portal "ABC Zdrowie". Badacze przekonują, że COVID-19 – podobnie jak w przypadku innych wirusów – może przenosić się również podczas rozmowy. Jak czytamy, kropelki śliny wydzielane podczas mówienia mogą przenosić wystarczająco dużo cząsteczek, by zarazić stojącą naprzeciw nas osobę.

Jak w minutę zrobić maseczkę bez szycia? Potrzeba jedynie trzech rzeczy, które każdy ma w domuJak w minutę zrobić maseczkę bez szycia? Potrzeba jedynie trzech rzeczy, które każdy ma w domuCzytaj dalej

Naukowcy ostrzegają przed przesadną ekspresją podczas rozmowy

Co ciekawe, z przekazanych informacji wynika, że głośność rozmowy ma istotny wpływ na ilość rozprzestrzeniania się wspomnianych cząsteczek. Wskazano, że osoby mówiące w donośny sposób oraz te wykazujące dużą ekspresywność podczas rozmowy, mogą emitować do 10 razy więcej szkodliwych patogenów.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nie tylko ryzyko zakażenia wirusem. Strażacy ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem w lasach
2. Bezdomny z objawami koronawirusa leżał na przystanku. Miał 40 stopni gorączki

Drobinki przenoszące wirusa nie są, rzecz jasna, widoczne gołym okiem. Jeden z autorów pracy, prof. William Ristenpart, wskazał, że krople mają średnicę około 1 mikrometra. To zaledwie jedna milionowa metra.

To jednak nie koniec ciekawych zależności mających wpływ na ilość oraz zasięg wydzielania do otoczenia szkodliwych mikrocząstek. Istotny wpływ ma bowiem fonetyka. Badacze zauważyli, że ilość samogłosek również warunkuje tendencję do rozprzestrzeniania się wirusa.

By możliwie zminimalizować ryzyko zakażenia, powinniśmy zatem stosować się do zaleceń i zachować niezbędne odstępy między nami a rozmówcą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Transmituje wejście do kościoła i dzwoni na policję gdy wiernych jest zbyt dużo
  2. Komunikacja miejska może w końcu stanąć. Rząd zapomniał zmienić prawo
  3. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Kolejne 119 osób zakażonych, są ofiary śmiertelne
  4. Już dziś Biedronka wprowadza pilne zmiany. Chodzi o godziny otwarcia sklepów w całym kraju
  5. Nie tylko ryzyko zakażenia wirusem. Strażacy ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem w lasach
  6. Kraj w Europie wprowadza ostre zakazy na Wielkanoc. Wchodzą w życie już w środę

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News