Jaki jest sekret długowieczności?
Źródło: Pixnio
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 20 Listopada 2019

Co zrobić, aby przeżyć sto lat? Sekrety najstarszych osób na świecie

Jaki jest sekret długowieczności? To pytanie od lat budzi zainteresowanie wśród wielu ludzi z całego świata. Najstarsi ludzie na świecie mają nawet ponad 100 lat i czują się świetnie. W czym tkwi ich sekret?

Marzy Ci się dożyć tak sędziwego i zaszczytnego wieku, jak 100, a nawet więcej lat? Okazuje się to czymś osiągalnym i wcale nie trzeba się przy tym katować kolejnymi dietami cud i godzinami spędzonymi na siłowni. Wystarczy nie objadać się do syta tłustymi potrwami i mięsem, dbać o dobrą kondycję, utrzymywać chociaż minimum codziennego ruchu (w tym głównie poprzez spacery) i najlepiej mieszkać w bliskiej odległości od morza.

Najstarszym obecnie żyjącym człowiekiem na świecie jest Kane Tanaka z Japonii - urodzona w 1903 roku, natomiast najwięcej długożyjących ludzi mieszka na Sardynii we Włoszech. Sardynia należy do tak zwanej "niebieskiej strefy", spożywa się tam dużo białego wytrawnego wina, a dieta jest lekkostrawna i opiera się głównie na lokalnych, świeżych produktach i roślinach. Mięso spożywane jest tam rzadko.

Zapomniana historia z dzieciństwa Marii Czubaszek. Karp przyprawił ją o traumęZapomniana historia z dzieciństwa Marii Czubaszek. Karp przyprawił ją o traumęCzytaj dalej

Najstarsi ludzie na świecie wiedzą, że ważne są geny i tryb życia

- Mniej więcej za 20–25 proc. naszego procesu starzenia się odpowiadają geny. Osoby długowieczne mają bardzo różne cechy. Są oczywiście takie, które pochodzą z rodzin, w których żyje się długo. Ale są i takie, w których rodzinie nikt nie dożywał sędziwego wieku. Długowieczność i jakość naszego starzenia się zależy w większej mierze od czynników środowiskowych, a więc tych, które można modyfikować. Dlatego dużą wagę przywiązuje się dziś do stylu życia. - mówi dla Rzeczpospolitej prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, specjalista geriatrii z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Skandaliczne zachowanie policji podczas akcji ratunkowej 300 psów. Mamy nagranie

2. Przed laty matka Kaczyńskich ujawniła własną tajemnicę. Powiedziała też, dlaczego Jarosław jest kawalerem

3. Piotr Najsztub potrącił staruszkę na pasach. Dlaczego sąd go uniewinnił?

4. Dominik Tarczyński zrobił Korwinowi zdjęcie w Sejmie. Znowu to samo

5. Marta zobaczyła tytuł przelewu alimentów i zamarła. Od razu zagotowała się z wściekłości

6. SGGW może mieć bardzo poważny problem. Kary mogą pójść w miliony