Najdziwniejsze bożonarodzeniowe zwyczaje. Niektóre z nich naprawdę mogą Was zaskoczyć.. WikipediaŹródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 25 Grudnia 2019

Świnka morska i wódka z trzciny cukrowej. Najdziwniejsze bożonarodzeniowe zwyczaje

Najdziwniejsze bożonarodzeniowe zwyczaje i potrawy z całego świata, które potrafią zaskoczyć. Na przykład w Wigilię we Francji jada się ostrygi, a w Peru...świnki morskie! Jakie jeszcze świąteczne zwyczaje kultywują mieszkańcy innych krajów?

Na wigilijnym stole we Francji w większości domów nie braknie chociażby ostryg, a na przykład peruwiańskim świątecznym przysmakiem jest świnka morska! W innych krajach w Wigilię jada się pieczoną świnię, kutię i popija wódkę z trzciny cukrowej. Co jeszcze króluje na wigilijnych stołach mieszkańców innych krajów i jakie mają zwyczaje kultywowane od lat?

Miliony Polek i Polaków dzisiaj zgrzeszy? Co Kościół mówi o mięsie i trunkach na wigilijnym stole?Miliony Polek i Polaków dzisiaj zgrzeszy? Co Kościół mówi o mięsie i trunkach na wigilijnym stole?Czytaj dalej

Najdziwniejsze bożonarodzeniowe zwyczaje i potrawy ze świata

Wyżej wymienione przykłady świątecznych potraw szokują, a czym jeszcze możemy się zaskoczyć? Gdzie dokładnie jada się na przykład kutię, a gdzie popija sidrę i co to takiego? I czemu w jednym z krajów o godz. 15:00 wszyscy zasiadają przed telewizorami?

W całej Ameryce Łacińskiej na Wigilię nie może zabraknąć kakao z mlekiem i babki z rodzynkami, zwanej panetón. Popularna jest także sidra, czyli musujące wino z jabłek.

Na Ukrainie pierwszą potrawą wigilijną jest kutia, czyli obtłuczone ziarna pszenicy z makiem, miodem i bakaliami.

W Boże Narodzenie w Wielkiej Brytani tradycją jest, że królowa Elżbieta co roku wygłasza przemówienie. Z związku z tym wszyscy jej rodacy zbierają się przed telewizorami o godz. 15:00 w celu wysłuchania życzeń od królowej. Na obiedzie wigilijnym pociąga się tak zwane crackersy, czyli ładnie opakowane tubki tekturowe, w których znajduje się kapiszon oraz drobne bibeloty i żarty.

W Szkocji w święta pije się atholl brose - koktajl z whisky i owsianki z dodatkami.

W Walii tradycją świąteczną jest Calennig - podarunek noworoczny, niegdyś ważniejszy niż ten od Św. Mikołaja. Składa się on z jabłka nadzianego orzechami, goździkami i przyprawami.

W Norwegii podczas Wigilii podaje się żeberka świni i gotowane mięso owcze. Tradycyjnym daniem jest także lutefisk, czyli solona gotowana ryba, która wcześniej leżała w ługu sodowym przez 2-3 dni.

W Szwecji w Boże Narodzenie jada się suszoną rybę, galaretę i wieprzową głowiznę.

We Włoszech podaje się m.in. ravioli z mięsnym farszem i korzenne ciasto drożdżowe.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Mamy łzy w oczach. Ksiądz odmówił chrztu umierającego dziecka z jednego, podłego powodu

3. Myślicie, że mięso świeżego karpia jest zdrowe? Nic bardziej mylnego

4. Przywraca wiarę w ludzi. Leśnicy okryli potrąconego przez samochód wilka kocem termicznym i dokonali cudu

5. Zagadka tylko dla bardzo spostrzegawczych. Na pewno jej nie rozwiążecie

6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak