Nagroda jubileuszowa. Public Domain PicturesŹródło: Public Domain Pictures
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 26 Grudnia 2019

Nagroda za staż pracy. Niektóre zawody mają ją zagwarantowaną

Nagroda jubileuszowa jest formą gratyfikacji za długi staż pracy. W większości przypadków o jej przyznaniu decyduje hojność pracodawcy. Niektóre zawody mają ją jednak zagwarantowaną.

Kto może otrzymać nagrodę jubileuszową? Chciałoby się powiedzieć - ci, którzy rzetelnie wykonywali swoją pracę przez wiele lat, w jednym zakładzie. W praktyce Kodeks pracy milczy na jej temat. Przyznanie tego rodzaju gratyfikacji, w większości przypadków pozostaje zależne od nastawienia pracodawcy. Niektóre zawody są jednak spod tej zasady wyłączone.

Zalegasz z opłatami? Twoje dane mogły znaleźć się w sieciZalegasz z opłatami? Twoje dane mogły znaleźć się w sieciCzytaj dalej

Nagroda jubileuszowa: Kto może być jej pewien?

Reguły przyznawania gratyfikacji, zapisane powinny zostać w umowie o pracę. Niemniej pozostaje ona dobrowolna. Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach:

Nagroda czy gratyfikacja jubileuszowa jest świadczeniem przyznawanym pracownikowi w związku z upływem określonego czasu pozostawania w zatrudnieniu, czyli uzyskaniem określonego stażu pracy. Nie jest to świadczenie powszechne zatem w odniesieniu do większości pracodawców jej wprowadzenie jest dobrowolne. Nagroda stanowi jednak element systemu wynagradzania pracowników i dlatego zasady jej przyznawania nie mogą być dowolne i nie uwzględniać standardów prawa pracy. Strony układu zbiorowego mają całkowitą swobodę w odniesieniu do decyzji, czy wprowadzić do niego postanowienia przyznające prawo do nagrody jubileuszowej (art. 240 § 1 k.p.), natomiast w razie podjęcia decyzji o przyznaniu prawa do tych nagród, swoboda stron doznaje ograniczenia wynikającego z wymogu zgodności układu zbiorowego z przepisami prawa pracy, w tym również z zakazem naruszania zasady równego traktowania w zatrudnieniu (art. 9 § 2 i 4 k.p.).

Niektóre zawody pozostają jednak uprzywilejowane na tej płaszczyźnie. Nagrody jubileuszowej pewni mogą być nauczyciele, pracownicy zakładów opieki zdrowotnej, czy urzędów skarbowych.

Dla przykładu, warto nakreślić, jak nagrody jubileuszowe wyglądają w przypadku służby cywilnej. W tym sektorze progów jest kilka. Po 20 latach pracy wyniosą 75 proc. wynagrodzenia a po 45 - 400 proc. W przypadku nauczyczycieli pierwszy próg jest taki sam. Ostatni jest mniejszy, ale dotyczy osób z mniejszym stażem. Nauczyciel po 40 latach pracy otrzyma nagrodę w wysokości 250% wynagrodzenia miesięcznego.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Mamy łzy w oczach. Ksiądz odmówił chrztu umierającego dziecka z jednego, podłego powodu

3. Powstanie film o Zenku Martyniuku. Złożymy się wszyscy

4. Gwiazda dawnych lat w dobrych relacjach z pierwszą damą. Wiedzieliście, że się lubią?

5. Przykra wiadomość od operatora na święta, internauci biją na alarm. Wyciekły dane klientów?

6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak