Naczelny Sąd Administracyjny odrzuca skargę matek 4-latka. pixnio.com
Źródło: pixnio.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 12 Lutego 2020

NSA nie chce wystawić dokumentu tożsamości dziecku. 4-latek w świetle polskiego prawa nie istnieje

Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny odmówił matkom 4-letniego Victora nadania dziecku dokumentu tożsamości. Kobiety bezskutecznie starają się o transkrypcję zagranicznego aktu urodzenia dla swojego syna. Sąd odmawia. W świetle polskiego prawa 4-latek zatem nie istnieje.

11 lutego 2020 NSA oddaliło skargę kasacyjną dwóch matek 4-letniego Victora. Kobiety bezskutecznie starają się o transkrypcję zagranicznego aktu urodzenia. Dziecko wciąż oficjalnie nie istnieje. Powód? W akcie urodzenia Victora jako rodzice wpisane są dwie kobiety.

Portal queer.pl przypomina, że obowiązkowej transkrypcji aktu urodzenia dziecka odmówił z początku Urząd Stanu Cywilnego. W efekcie sprawa trafiła na biurko wojewody, a następnie do Sądu Administracyjnego.

Kilka słów prawdy homoseksualnego siostrzeńca Mateusza Morawieckiego. Co sądzi o wuju?Kilka słów prawdy homoseksualnego siostrzeńca Mateusza Morawieckiego. Co sądzi o wuju?Czytaj dalej

Naczelny Sąd Administracyjny: dziecko ma dwie matki, a więc nie istnieje

Wojewoda podtrzymał decyzję Urzędu Stanu Cywilnego. Kobiety nie mogły również liczyć na przychylność Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Dziecka formalnie nie ma. I nadal nie będzie.

Wczoraj orzecznie WSA podtrzymał dodatkowo Naczelny Sąd Administracyjny. Według polskiego prawa rodzicami nie mogą być osoby tej samej płci. Syn wspomnianych kobiet nie otrzymał również numeru PESEL, paszportu, ani żadnego innego polskiego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość. W efekcie 4-letni Victor wciąż oficjalnie nie istnieje.

Kobiety nie zamierzają się poddawać i razem z Kampanią Przeciw Homofobii zamierzają dalej walczyć o ich zdaniem należne małemu Victorowi prawa.

"Transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka posiadającego dwie mamy lub dwóch ojców nie doprowadzi do wprowadzenia w Polsce związków partnerskich czy równości małżeńskiej. W transkrypcji chodzi wyłącznie o przeniesienie zagranicznego aktu urodzenia dziecka w celu uzyskania przez chłopca numeru PESEL i paszportu", uważa pełnomocnik kobiet, adwokat Paweł Knut, cytowany przez "Politykę".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Emerytura stażowa coraz bardziej realna. Tysiące Polaków skończy pracować w wieku 53 lat

2. Pokazali, jak wygląda samolot po wyjściu niektórych pasażerów. Tragedia, gorzej niż w chlewie [FOTO]

3. Porażające odkrycie w żołądku psa. Niewyobrażalnie co zrobił mu właściciel

4. Rodzice przerywają milczenie ws. koszmarnych warunków na dziecięcym oddziale. "Trudno wytłumaczyć 2-latkowi, że mama śpi w hotelu"

5. Ohydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta Biedronia

6. Skandal jakich mało. Polski Kościół ustalił horrendalne ceny za pogrzeb, niektórzy nie zarobią tyle w ciągu całego roku