Msza święta powinna być miejscem politycznej agitacji?. (zdj. Il. ) ; Jan Bielecki/East NewsŹródło: (zdj. Il. ) ; Jan Bielecki/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 21 Czerwca 2020

Do czego służy msza święta? Wielu katolików może być oburzonych, rzecznik Episkopatu rozwiewa wątpliwości

Msza święta powinna być miejscem do wystąpień politycznych? Głos w tej sprawie zabrał sam rzecznik Episkopatu. W rozmowie z PAP przedstawił swoje stanowisko w sprawie kontrowersyjnego wystąpienia Jadwigi Emilewicz. Ksiądz Rytel-Andrianik wyjaśnił, jaka jest rola Kościoła w tegorocznej kampanii.

Przypomnijmy, że podczas jednego z nabożeństw głos z ambony zabrała Jadwiga Emilewicz. Jej przemówienie transmitowane było przez TRWAM i TVP. Polityczna komentowała w nim bieżące wydarzenia, jakie mają miejsce w naszym życiu publicznym. Sytuacja ta zbulwersowała wielu Polaków. W stronę wicepremierki padły oskarżenia o prowadzenie działań politycznych w miejscu kultu. Do zarzutów postanowił odnieść się ksiądz Rytel-Andrianik. Wyjaśnił dla Polskiej Agencji Prasowej, czym dla niego jest msza święta.

Szpital pilnie powiadomił prokuraturę. Znany polski dziennikarz zmarł w tajemniczych i budzących wątpliwości okolicznościachSzpital pilnie powiadomił prokuraturę. Znany polski dziennikarz zmarł w tajemniczych i budzących wątpliwości okolicznościachCzytaj dalej

Msza święta. Do czego tak naprawdę służy?

 - Nabożeństwa i liturgie są czasem rzeczywistego spotkania człowieka z Bogiem, budowania wspólnoty, pogłębiania wiary i korzystania z sakramentów. Ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego - tłumaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik w rozmowie z PAP. Zadeklarował, że Kościół katolicki nie powinien angażować się w żadne kampanie wyborcze.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wielki strajk, ludzie wyszli na ulice. Awantura, rozległy się krzyki: "Mamy dość. Episkopat do więzienia"
2. Czarny scenariusz się spełnił. Zakażeni turyści, byli nad Bałtykiem

Msza święta dla rzecznika Episkopatu powinna być wolna od polityki. - Katolicy, oczywiście tak jak inni obywatele, mają prawo do czynnego zaangażowania w politykę dla dobra wspólnego, ale kościoły nie są miejscami, w których mogą być podejmowane działania z tym związane - wyjaśniał dla Polskiej Agencji Prasowej.

 - Chrześcijanie od ponad dwóch tysięcy lat głoszą prawdę o miłości Boga do każdego człowieka, niezależnie od jego życiowej sytuacji. Kościół nikogo nie wyklucza ze swej wspólnoty, ale stawia także do realizacji konkretne wymagania, które wskazuje Dekalog, Ewangelia, nauka społeczna Kościoła katolickiego, a potwierdzają je kolejni papieże - dodaje ksiądz Rytel-Andrianik w rozmowie z PAP, mówiąc o mszy świętej.

Z deklaracji przedstawiciela Episkopatu wynika, że stanowisko hierarchów w sprawie wystąpienia Emilewicz jest podzielone. Część duchownych opowiada się za apolitycznością związku wyznaniowego, gdy inni dopuszczają na mównicę przedstawicieli rządu Prawa i Sprawiedliwości. To, co miało miejsce podczas jednego z nabożeństw, z pewnością wpłynie negatywnie na wizerunek Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 500 plus a potrącenie podatku. Odsetki też są opodatkowane
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Przerażające odkrycie służb na południu Polski. Ciało było w stanie zaawansownego rozkładu
  4. Poczta Polska i absurdalny wydatek na worki za 5 mln zł? Dziwne tłumaczenia w oświadczeniu
  5. Z kranu zamiast wody popłynęło szambo. Fatalna awaria pod samą Warszawą
  6. Wirus w Niemczech znów przyspiesza. Lockdown może wrócić

Źródło: [PAP]