Monety PRL. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 7 Września 2020

10-groszówka z PRL może być warta nawet 20 tys. zł. Koniecznie sprawdź, czy nie masz jej w domu

Dzisiaj za 10 groszy nie kupimy prawie nic. Jedynym wyjątkiem może być paczka zapałek lub guma balonowa dla dzieci. Jeśli jednak posiadamy monetę 10-groszową sprzed 40 lat, to możemy za nią otrzymać nawet 20 tys. złotych! Lepiej sprawdzić, czy nie mamy takiej w szufladzie ze starociami.

Michał Niemczyk, ekspert prowadzący wiodący antykwariat numizmatyczny w Warszawie zwrócił uwagę właśnie na monetę 10-groszową, która wyróżnia się od innych jednym drobnym szczegółem.

Jarosław Kaczyński przedstawił historię Polski, o której nikt nigdy nie słyszał? Wielu może być zaskoczonychJarosław Kaczyński przedstawił historię Polski, o której nikt nigdy nie słyszał? Wielu może być zaskoczonychCzytaj dalej

Moneta warta 20 tys. zł

„Takich przykładów jest sporo, w katalogu październikowej aukcji będziemy mieli chociażby 10-groszówkę z 1973 r. bez znaku mennicy, której wartość szacujemy w przedziale 15-20 tys. zł. Mowa o najrzadszej monecie obiegowej PRL, która poprzez ten całkowicie niepozorny detal konsekwentnie drożeje w kolekcjonerskim obiegu” – mówi Michał Niemczyk cytowany przez portal o2. To właśnie brak znaku mennicy sprawia, że 10-groszówka jest warta aż tak wiele. Ekspert dodaje, że jeszcze kilka lat temu jej wartość wynosiła około 7-8 tys. zł. Po krótkim czasie kwota wzrosła ponad dwukrotnie. Niektóre z monet próbnych z okresu PRL podrożały nawet o 80 procent od 2012 roku.

Jak ocenić wartość monety?

Osobisty dramat gwiazdy Osobisty dramat gwiazdy "M jak miłość". Wiemy, co przeżyła i co się stałoCzytaj dalej


Michał Niemczyk zwraca uwagę, że czasami niepozorne monety, które posiadamy gdzieś w naszych domach, okazują się być warte znacznie więcej niż te, które uważane są za monety pamiątkowe. Ekspert zwraca uwagę na kilka kluczowych elementów. W przypadku monet obiegowych ich rzadkość określa się na podstawie menniczego połysku. Nie jest to jedyny szczegół. Często najdrobniejszy detal, jak brak któregoś z elementów na monecie sprawia, że jest ona warta tyle, ile używany samochód ze średniej półki.

DZISIAJ GRZEJE: 1. 99 groszy i już się najadasz, klienci Biedronki przecierają oczy ze zdumienia. Od dziś rozpoczęła się niebywała fiesta2. Ekspresowe i proste w wykonaniu lekkie ciasto dla zabieganych. Nie żartujemy, zrobisz je w 5 minut

„Numizmatycy pamiętają czasy, w których 12-uncjową papieską monetę z 1991 r. rozcinano na pół, żeby lepiej mieściła się w tyglu - zarobek na samym złocie był wtedy atrakcyjniejszy niż ze sprzedaży monety. Dzisiaj, dzięki tym zabiegom egzemplarz z tej emisji wyceniany jest w przedziale 1500-200 tys. zł – mówi Michał Niemczyk.

Zdjęcie wykorzystane w artykule pochodzi ze strony Michała Niemczyka – niemczyk.pl

10 groszy warte 20 tys. zł

Źródło: [o2.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ZUS wygadał się, jak podwyższyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest proste, a wiele osób nie korzysta
  2. GIS wydał pilne ostrzeżenie. Jedzenie z Biedronki, Lidla, McDonald's, Selgrosa i Intermarché z salmonellą
  3. TVN żegna najważniejszą postać w załodze. Nagła decyzja
  4. Obostrzenia wracają, podano listę czerwonych i żółtych stref. Sytuacja robi się poważna
  5. Najgorsza wpadka w karierze Anny Popek. Słowa, które padły w programie na żywo oburzyły opinię publiczną
  6. Kierowco, będziesz bardzo zadowolony. Rewolucyjne zmiany dotyczące prawa jazdy zostały zatwierdzone