Moderna. WTV.plŹródło: WTV.pl
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 25 Stycznia 2021

Szczepionki opóźnione, dostawa została odwołana. Pilny apel Michała Dworczyka

Michał Dworczyk poinformował, że planowana dostawa szczepionek firmy Moderna zostanie odroczona - przesunięto ją na najbliższy weekend. To kolejne problemy związane ze szczepionkami w ostatnim czasie - forma Pfizer zmniejszyła planowane dostawy, które miały dotrzeć do Polski, przez co znacznie wydłuży się szczepienie grupy 0. Dworczyk apelował o zawieszenie sporów politycznych w kwestii szczepień.

Wkrótce dopuszczona do obiegu ma zostać kolejna szczepionka - na atest UE czeka firma AstraZeneca. 

Szczepionki firmy Moderna pojawią się z Polsce z opóźnieniem. Minister Dworczyk apeluje o zawieszenie sporów politycznych

Podczas briefiengu szefa KRPM, Michała Dworczyka i ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, pierwszy z nich poinformował o problemach z dostawą szczepionek od firmy Moderna.

- Niestety dzisiaj rano przyszła do nas informacja, że dostawa szczepionki Moderna jutro została odwołana i została przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend, więc jest to kolejne kilka dni, kiedy kolejny producent informuje w ostatniej chwili o zmianie terminu dostawy - mówił Dworczyk. 

Ministra pytano również, czy to przesunięcie sprawi, że opóźnione zostaną również kolejne transze. Odpowiedział, że dopóki nie ma „twardych dokumentów”, dopóty nie będzie w stanie niczego stwierdzić. 

Nieznane powiązania rodzinne Kożuchowskiej z Tadeuszem Rydzykiem. Niewiele osób wiedziałoNieznane powiązania rodzinne Kożuchowskiej z Tadeuszem Rydzykiem. Niewiele osób wiedziałoCzytaj dalej

Zapowiedział również, że szczepienia z tego tygodnia nie są zagrożone, bo dawki wyjechały już z magazynów i około godziny 12 trafią do punktów szczepień.

- Jak będzie potem? Dzisiaj jeszcze na pewno, jak tylko otrzymamy precyzyjne informacje, przekażemy taki komunikat - twierdził. 

Jak podkreślił, na razie nie przewiduje żadnych zmian w harmonogramie szczepień

- Po tych informacjach od Moderny, kiedy ustalimy szczegóły tego, z czym musimy się właściwie liczyć, poza tym, że jutro nie dotrze ten transport, będziemy - jeśli będzie taka konieczność - modyfikowali harmonogram - poinformował. 

Dworczyk postanowił również zwrócić się z apelem do polityków innych frakcji, by w kontekście szczepień zakopali topór wojenny. 

- Mamy dwie możliwości do wyboru: albo zaczniemy znowu okładać się politycznymi pałkami, mówię o nas, politykach, albo wspólnie będziemy starali się robić wszystko, żeby program, mimo tych trudności zewnętrznych, trudności na które polski rząd czy polska klasa polityczna nie ma wpływu, aby ten program był realizowany - zaapelował. 

Problemy ze szczepionką Pfizer. Powolne dopuszczanie kolejnych szczepionek

W połowie stycznia firmy Pfizer i BioNTech, które dostarczają szczepionki m. in. do Polski, poinformowały, że opracowano plan, na mocy którego w drugim kwartale uda się im uzyskać o wiele więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19. Związany jest on jednak również z tym, że konieczne są modyfikacje w procesie produkcyjnym, co związane jest bezpośrednio z harmonogramem dostaw.

W rezultacie w najbliższym czasie nastąpi zmniejszenie dostarczanych dawek, która ma zakończyć się 15 lutego, kiedy dostawy zostaną ponownie zwiększone.

Ze względu na te działania, do Polski zamiast zaplanowanej dostawy 360 tys. szczepionek trafiło 176 tys. preparatów

źródło: [onet.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: