"Miś" miał swoją premierę niemal 30 lat temu.. YouTube/FilmyPL
Źródło: YouTube/FilmyPL
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 16 Września 2020

Kto pamięta "Misia" Stanisława Barei? Dziś nie ma już podobnych komedii

"Miś" pozostaje jedną z najbardziej klasycznych polskich komedii. W produkcji, która swoją premierę miała niemal 30 lat temu, w krzywym zwierciadle ukazano realia życia w PRL-u. Nieco zawiła, groteskowa historia o Misiu-Rysiu, której autorami są Stanisław Bareja i Stanisław Tym, do dzisiaj bawi miliony Polaków z tkliwością wspominających absurdy minionego ustroju.

"Miś", będący pierwszą częścią (kolejno "Rozmowy kontrolowane" oraz "Ryś") przygód Ryszarda Ochódzkiego, prezesa Klubu Sportowego "Tęcza", swą produkcję rozpoczął w roku 1980, w momencie społecznych przemian w Polsce, które miały miejsce w następstwie słynnych wydarzeń sierpniowych. W nieco przejaskrawionym, do dziś bawiących widzów tonie Stanisław Bareja ukazał realia kraju za czasów Edwarda Gierka.

70-latek zjadł w Biedronce cukierka wartego 40 groszy. Został skazany70-latek zjadł w Biedronce cukierka wartego 40 groszy. Został skazanyCzytaj dalej

"Miś" i problemy z cenzurą

Tak oto otrzymaliśmy obraz placówek zbiorowego żywienia, w których talerze są przytwierdzone śrubami do blatu stołu, a łyżki przykute zabezpieczającym przed kradzieżą łańcuchem, kpiny z wyraźnie nierozgarniętych milicjantów, czy jedyne w swoim rodzaju groteskowe zachowania urzędników państwowych. "Miś" jest absolutnym klasykiem polskiej komedii również ze względu na jego historyczny wymiar.

Tego jeszcze nie było. Widzowie TVN byli zadziwieni, pojawił się gość specjalnyTego jeszcze nie było. Widzowie TVN byli zadziwieni, pojawił się gość specjalnyCzytaj dalej

W produkcji w mocno symboliczny sposób podjęto temat tworzenia tzw. nowej tradycji, a sztuczność zabiegów nieco zagubionego społeczeństwo ukazano w scenie, w której nowo narodzone dziecko nazwano właśnie "Tradycją". Całość okraszona jest klasycznym barejowskim humorem oraz trudną do podrobienia mieszaniną nieco sztucznej, podniosłej powagi i absurdu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. "Wiadomości" TVP znów bezstronnie? Promują Kurskiego, mocne słowa na wizji: "My nie jesteśmy, aby się cokolwiek opłacało"
2. Pij go codziennie, na dłużej zachowasz wakacyjną opaleniznę, a skóra odzyska blask. Efekty zobaczysz już po paru dniach

Słynny Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk po obejrzeniu finalnej wersji "Misia" zgłosił swe zastrzeżenia wobec przeszło 30 scen zawartych w filmie. Widzowie mogliby nigdy nie poznać słynnej maksymy "To jest miś na skalę naszych możliwości", gdyby nie wydarzenia sierpniowe, w wyniku których cenzura nieco łaskawiej obeszła się z "Misiem". Uznano, że produkcja Barei może spełnić oczekiwania społeczne dotyczące rozliczenia się z rządami starej ekipy, m.in. Edwarda Gierka.

Pani Zofia i jej córka Natalia żyły w fatalnych warunkach, bez wody, ogrzewania, w zagrzybionej małej klitce. Pani Zofia i jej córka Natalia żyły w fatalnych warunkach, bez wody, ogrzewania, w zagrzybionej małej klitce. "Nasz nowy dom" pomógł im wyjść na prostąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Państwo dorzuci Polakom do czynszu nawet 9000 zł. Znamy warunki, bardzo łatwo je spełnić
  2. Z ostatniej chwili: pękła rura, woda zalewa ulice i chodnik. Sytuacja jest poważna
  3. Rafał Trzaskowski zaszalał w klubie, do sieci wyciekło nagranie. Zaskoczeni?
  4. TVN przekazał przykre informacje. Nie żyje ceniony dziennikarz
  5. Pomóż znaleźć właściciela. Agresywne psy zabiły jamniczka, tragiczne zdarzenie w Krakowie
  6. Dlaczego nie wolno trzymać nóg na desce rozdzielczej? Zdjęcia po wypadku

Źródło: Filmpolski.pl