Ministerstwo Zdrowia reaguje na sytuację w Krotoszynie (zdjęcie poglądowe). Facebook.com/anna.morawska.566/Źródło: Facebook.com/anna.morawska.566/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 2 Marca 2020

88 godzin oczekiwania na wynik koronawirusa. Absurdalne wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zareagowało na doniesienia z Krotoszyna. Na nagraniu, które obiegło cały kraj, pacjentka z podejrzeniem koronawirusa opowiedziała o skandalicznie długim czasie oczekiwania na wynik badania. Resort obarcza winą personel szpitala oraz reaguje, uruchamiając zespół monitorujący prawidłowości procedur związanych z koronawirusem.

"Mamicie Polaków na temat naszej cudownej sytuacji w Polsce, dzielicie nas na gorszy i lepszy sort, ale okłamywać nas w temacie przygotowania służby zdrowia na realny problem, jakim jest koronawirus, jest na pierwszym miejscu w rankingu obłudy", powiedziała autorka głośnego materiału.

Kobieta udała się do internisty z kaszlem, bólem mięśni oraz dusznością. Ten skierował ją do Szpitala Powiatowego w Krotoszynie. Personel placówki wykonał telefony do kilkunastu innych szpitali zakaźnych, pytając, czy przyjmą przebywającą na Izbie Przyjeć pacjentkę. Wszystkie odmówiły.

Kobietę wreszcie odizolowano, a próbkę z jej badaniami wysłano do Warszawy. Na jej wyniki pacjentka czekała jednak... 88 godzin. Powód? Laboratorium przyjmowało próbki jedynie do godziny 15.

Dlaczego prezes PiS ma największe poparcie na wsi? Nagranie ujawnia prawdęDlaczego prezes PiS ma największe poparcie na wsi? Nagranie ujawnia prawdęCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia o laboratoriach czynnych do godz. 15: "To nieprawda"

Ministerstwo Zdrowia nie mogło pozostać obojętne wobec ogromnego zainteresowania relację kobiety ze strony opinii publicznej. Resort wystosował opinie, w której winą za całą sytuację obarczył szpital w Krotoszynie. (W tym miejscu warto dodać, że pacjentka wyraziła oburzenie wobec irracjonalności obowiązujących procedur, zastrzegając jednocześnie, że nie ma nic do zarzucenia personelowi szpitala).

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia ocenił, że placówka nie przestrzegała żadnej z obowiązujących procedur. Jego wypowiedź przytacza Onet. – Po pierwsze, jeśli pacjentka dociera do szpitala, mówi o objawach, powinna być skierowana do odrębnego pomieszczenia, żeby uniknąć zarażenia innych osób. Od razu jest przeprowadzany wywiad epidemiologiczny – kiedy był kontakt z osobą zarażoną, czy w ogóle taki kontakt był, czy osoba przebywała w miejscach, w których występują zarażenia koronawirusem. Ta wizyta powinna być w ciągu ostatnich 14 dni – przekazał.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Monika Olejnik jednym wpisem straciła w oczach fanów. "Nie wierzę, że pani tak napisała"
2. Napisała koleżance, że "chce odejść z tego świata", zniknęła. Co się stało z 14-letnią Wiktorią?

Rzecznik resortu zdrowia dodał, że personel szpitala niepotrzebnie wywołał niepokój u pacjentki. Zaznaczył, że czas wylęgania się wirusa wynosi 14 dni. Ponieważ pacjentka zgłosiła się do lekarza po 21 dniach od powrotu z północnych Włoch, zdaniem Ministerstwa Zdrowia nie powinna być zakwalifikowana jako pacjentka z podejrzeniem zarażenia.

Zapytany o 88-godzinny czas oczekiwania na wyniki, rzecznik odparł, że standard wynosi 18 godzin, jednak w przypadku pacjentki z Krotoszyna badana była więcej niż jedna próbka. Co więcej, zdementował możliwość przyjmowania próbek jedynie do godziny 15. Zaznaczył, że laboratorium Państwowego Zakładu Higieny funkcjonuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. – Tak jest od kilku dni, wcześniej działało do godz. 22. Nie ma takiej możliwości, że laboratorium przyjmuje próbki do godz. 15. Jest to nieprawda – zapewnił, cytowany przez Onet.

Rzecznik zaznaczył, że Ministerstwo uruchamia specjalny zespół monitorujący prawidłowość wszelkich procedur związanych z możliwym zakażeniem koronawiusem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stefan Kraft zostanie ukarany za oszustwo w trakcie Pucharu Świata? Mamy decyzję władz federacji
  2. Obowiązkowa opłata za auto może kosztować nawet kilkanaście tys. złotych. Wielu Polaków będzie oburzonych
  3. Porusza się na wózku i pracuje na lotnisku. Piesek podbija serca podróżnych z całego świata
  4. Przerażony 3-latek utknął w windzie w przejściu podziemnym. Pomoc przybyła w samą porę
  5. Rydzyk wpadł w nagłą furię. "Zboczenia, wprowadzanie w nienormalność"
  6. Sprawa Suntago Park of Poland trafi do prokuratury? Media: podejrzenie przestępstwa

Źródło: Onet