Ministerstwo Sprawiedliwości. Flickr/Łukasz PlewniaŹródło: Flickr/Łukasz Plewnia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 30 Kwietnia 2020

Wszczęcie procedury przeciwko Polsce przez KE. Mocna odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości, ostre słowa

Ministerstwo Sprawiedliwości w ostrych słowach wzięło w obronę ustawę dyscyplinującą sędziów. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszeniową.

Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce procedurę naruszeniową, chodzi o ustawę dyscyplinującą sędziów, potocznie zwaną kagańcową. Ministerstwo Sprawiedliwości oskarża organ unijny o przekroczenie kompetencji.

Nagłe wznowienie akcji, Kacperek poszukiwany 3 dobę. Gdzie jest 3,5-letni chłopczyk?Nagłe wznowienie akcji, Kacperek poszukiwany 3 dobę. Gdzie jest 3,5-letni chłopczyk?Czytaj dalej

Ministerstwo Sprawiedliwości ostro odpowiada na zarzuty KE

Jednym z głównych celów rządu Prawa i Sprawiedliwości jest reformowanie wymiaru sprawiedliwości. Uchwalane w związku z tym ustawy i zmiany przepisów spotykają się z krytyką także poza granicami naszego kraju. Pomysł reformowania instytucji prawnych w Polsce brzmi dobrze, ale sposób realizowania tego przez obóz rządzący pozostawia wiele do życzenia. Ustawa kagańcowa w efekcie uniemożliwi sądom w naszym kraju badanie, czy inne sądy są niezależne. Polscy sędziowie działający według prawa Unii Europejskiej, będą traktowani jako zdrajcy i poddawani postępowaniom dyscyplinarnym. Celem ustawy jest wzmocnienie pozycji prezydenta i ministra sprawiedliwości.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagłe wznowienie akcji, Kacperek poszukiwany 3 dobę. Gdzie jest 3,5-letni chłopczyk?
2. Trzaskowski: przedszkola i żłobki w Warszawie nie zostaną otwarte

"Komisja Europejska nie jest uprawniona do kwestionowania uchwalonej przez polski parlament i podpisanej przez Prezydenta RP ustawy z 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy- Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, która gwarantuje konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości" - czytamy w komunikacie resortu sprawiedliwości. Ministerstwo Zbigniewa Ziobry zarzuca KE nadużywanie kompetencji i wtrącanie w wewnętrzne sprawy Polski. Unijne organy podejmują działania nie w celu sprawowania kontroli nad systemem sprawiedliwości w naszym kraju, ale z troski o przestrzeganie prawa obowiązującego.

"Niedługo tego typu kajdany będą nałożone na sędziów. Ta ustawa, uchwalona w tempie ekspresowym, niezgodnie z procedurą, która narusza traktaty UE i artykuły konstytucji wprowadza ograniczenie niezawisłości sędziów"- mówił w styczniu Marek Chmaj, znany konstytucjonalista. Zaproszona przez marszałka Sejmu Komisja Wenecka, będąca organem doradczym Rady Europy zwróciła również uwagę, na upolitycznienie ustawy autorstwa PiS i poddała pod wątpliwość respektowanie prawa w Polsce.

Nikt nie kwestionuje, że nasza władza może decydować o stanowionym prawie i przepisach. Warto jednak pamiętać, aby te przepisy były zgodne z prawem UE i naszym własnym. Ustawa kagańcowa to nic innego jak postawienie pod znakiem zapytania niezależności sędziów, upolitycznienie organów sądowniczych i wymuszenie na sędziach posłuszeństwa nie wobec Temidy, a partii władzy. Argument o niezależności Polski wobec KE, którego używa resort, jest banalny i służy przykryciu prawdziwych intencji rządzących. Krytyka zza granicy i z grona polskich ekspertów powinna coś ministerstwu uświadomić.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany wirusolog wygłosił opinię różniącą się od zdania WHO. Mowa o odporności na ponowne zakażenie
  2. Zaczęło się właśnie dzisiaj i potrwa do końca tygodnia. Jeśli cię zatrzymają, nie będzie ci do śmiechu
  3. Nie żyje wielki Polak, były żołnierz AK. Znał pewną tajemnicę, o której wie niewielu
  4. Wielki protest pracowników medycznych. Otrzymali upokarzającą premię, wielu będzie oburzonych
  5. Była dziennikarka TVP przechodzi ciężkie chwile. Prześladowano ją, dużo straciła, sprawa jest poważna
  6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News