Ministerstwo Finansów wycofuje się z obietnic. https://pixabay.com/pl/photos/pieni%C4%85dze-monety-z%C5%82ot%C3%B3wki-polska-1772642/
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/pieni%C4%85dze-monety-z%C5%82ot%C3%B3wki-polska-1772642/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 6 Stycznia 2020

Ministerstwo Finansów wycofuje się z obietnicy. Nie będzie ułatwień

Ministerstwo Finansów miało rozszerzyć usługę Twój e-PIT tak, by objęła również przedsiębiorców. Tak się jednak nie stanie. Przedstawiciele ministerstwa tłumaczą, że wprowadzone w 2019 roku obniżki PIT zbytnio komplikują sprawę.

Twój e-PIT to usługa, wedle której deklaracja podatkowa PIT jest wstępnie wypełniona przez Krajową Administrację Skarbową. "W 2019 r. w usłudze Twój e-PIT 2019 r. udostępnione zostały wstępnie wypełnione przez fiskusa dwa typy zeznań PIT za 2018 r. – PIT-37 (czyli osób osiągających dochody z tytułu umów o pracę, umów zleceń, umów o dzieło itd.) oraz/lub PIT-38 (dla inwestorów, m.in. osiągających dochody z giełdy)", podaje gazeta.pl.

Jak przypomina portal, w 2018 roku aż 7 mln zeznań pochodziło własnie z portalu e-PIT. Daje to blisko 60% proc. deklaracji wspomnianych PIT-37 i PIT-38.

Usługa okazała się sporym ułatwieniem w sprawie rozliczeń podatkowych dla objętych programem osób, wobec czego Ministerstwo Finansów planowało rozszerzyć ją również na przedsiębiorców. Do zeznań, które wypełniłaby skarbówka miały dołączyć formularze PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Polscy przedsiębiorcy mogą na razie jednak obejść się smakiem, bowiem ministerstwo właśnie wycofało się ze swoich planów.

Hołownia chciałby Tuska za doradcę. Chodzi o szczególny notes byłego premieraHołownia chciałby Tuska za doradcę. Chodzi o szczególny notes byłego premieraCzytaj dalej

Ministerstwo Finansów wycofuje się z obietnic

Fiskus ma zostać zwolniony z obowiązku wypełniania zeznań podatkowych dla przedsiębiorców. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o PIT. W cytowanym przez gazetę.pl uzasadnieniu czytamy, że wycofanie się z zapowiedzi jest spowodowane "wprowadzonymi w ostatnim czasie zmiany w otoczeniu legislacyjnym, które nie zostały przewidziane przy realizacji pierwszego etapu usługi". Z duzą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że wobec tego zeznania nie rozstałyby wypełnione na czas.

Wspomniane w uzasadnieniu zmiany legislacyjne to obniżka PIT z 18 do 17 proc. oraz obniżka PIT do 0 proc. dla osób do 26. roku życia. Wprowadzenie tak poważnych zmian siłą rzeczy musiało nieść za sobą komplikacje w rozliczeniach PIT.

Jak podaje gazeta.pl, ministerstwo zapowiada jednak, że nie rezygnuje z planów ponownego włączenia przedsiębiorców w grono beneficjentów programu e-PIT.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Wchodzą nowe przepisy. Wymagane jest dodatkowe wyposażenie aut

2. Domowe sposoby na złogi w jelitach. W naszym organizmie może być ich nawet 15 kilogramów

3. Czy Rydzyk jest księdzem? Wszystkie tajemnice słynnego redemptorysty

4. Czy Szpak jest sojusznikiem środowiska LGBT? Znamienne zdjęcie z rodziną

5. Czy Donald Trump przeczytał „Sztukę wojny”?

6. Media Tadeusza Rydzyka ostro krytykują TVP. Poszło o jedną z gwiazd imprezy sylwestrowej, porażający powód ataku