Minister zdrowia zorganizował konferencję w sprawie koronawirusa. wtv.plŹródło: wtv.pl
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 25 Lutego 2020

Nagła konferencja ministerstwa zdrowia. "Koronawirus prędzej czy później pojawi się w Polsce"

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwołał pilną konferencję prasową poświęconą koronawirusowi, która coraz usilniej puka do drzwi Europy. Szumowski przekonywał, że wirus "prędzej czy później pojawi się w Polsce", jednak służby są gotowe na taką ewentualność.

Koronawirus puka do drzwi kontynentu europejskiego i dotarł już do północnych Włoszech. Przypadki zarażenia stwierdzono w rejonie Lombardii. Szacuje się, że mogło mu ulec niemal 300 osób. 7 osób nie żyje.

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał niedawno, że wszystkie służby są gotowe, wyposażone w wiedzę oraz materiały na wypadek pojawienia się w Polsce pierwszego przypadku azjatyckiego wirusa. Gotowe mają być również szczegółowe procedury.

Polscy lekarze są jednak innego zdania. – Przygotowani jesteśmy tylko na papierze. Sprawdzianem będzie pojawienie się pierwszych zachorowań, których spodziewam się już wkrótce – przekazała "Rzeczpospolitej" dr Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie. "Rz" wskazuje, że pacjenci, którzy poprzednio przebywali w Chinach bądź we Włoszech, zostały odprawione z kwitkiem.

Państwowa spółka ostrzega przed oszustami. Mogliście zapłacić fałszywe rachunkiPaństwowa spółka ostrzega przed oszustami. Mogliście zapłacić fałszywe rachunkiCzytaj dalej

Minister zdrowia: "Nie wykorzystujmy wirusa w celach politycznych"

Ministerstwo Zdrowia zorganizowało specjalną konferencję prasową, dotyczącą ewentualności pojawienia się koronawirusa w Polsce. Według ministra Łukasza Szumowskiego "choć nie ma przypadku koronawirusa w Polsce, w związku z sytuacją w Europie ten wirus się prędzej czy później pojawi".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Problemy z lotami z Włoch. Samoloty z Rzymu i Mediolanu do Warszawy nie wyleciały
2. Skandaliczne zachowanie w Warszawie. Wyrzucili trumnę na przystanku

Każda osoba, która wymaga badania, będzie miała je wykonane za darmo, przekonywał minister Szumowski. Przypomniał również, że osoby powracające z Chin lub Włoch, które zauważył u siebie niepokojące objawy, powinny niezwłocznie zgłosić się do sanepidu. Jednocześnie zaznaczył, że w razie niestwierdzenia u siebie śladów choroby, należy obserwować się na własną rękę i nie zgłaszać do szpitala, by nie tworzyć sztucznych kolejek. Szumowski przypomniał, że na ten moment z powodu grypy hospitalizowanych jest 10 tys. osób.

Zaapelował również, by nie wykorzystywać tematu koronawirusa w celach politycznych. "To jest sytuacja, która dotyczy bezpieczeństwa chorych", powiedział. I dodał: "Starajmy się zachować rozsądek".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Młodzieżowa reprezentacja Polski ma nowego trenera. Dla pracy z kadrą rozwiązał umowę z klubem
  2. Dostaniesz przelew, pożegnaj przyznany zasiłek. ZUS zabierze pieniądze
  3. Felietonista Radio Maryja ujawnił dane ofiary pedofila. Teraz poniesie konsekwencje
  4. Została pobita do nieprzytomności i hospitalizowana. Nie żyje lokalna polityk PiS
  5. Dziś prezydent podpisze ustawę o "trzynastkach". Jakie są warunki przyznania świadczenia?
  6. Policja wezwana do opuszczonego hotelu w Zakopanem. Widziano podejrzane błyski

Źródło: Rzeczpospolita/TVP Info