Minister Zdrowia podał informację, czego możemy spodziewać się na Boże Narodzenie. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 20 Listopada 2020

Minister zdrowia zabrał głos ws. lockdownu i Bożego Narodzenia. Nie ma dla nas dobrych wiadomości

Niepokojące doniesienia od ministra zdrowia. Mimo jego ostatniego apelu o to, że można się już uśmiechnąć, okazuje się, że na ten uśmiech będziemy musieli jeszcze poczekać. Jak zapowiedział w wywiadzie minister, święta Bożego Narodzenia spędzimy podobnie jak Wielkanoc - jedynie wśród swoich bliskich.

Jak będzie wyglądała sprawa ewentualnego lockdownu?

Niewiarygodne, w jakich warunkach Czarnecki odebrał połączenie od Polsatu. Internet nie zapomniNiewiarygodne, w jakich warunkach Czarnecki odebrał połączenie od Polsatu. Internet nie zapomniCzytaj dalej

Minister Zdrowia odpowiada: Boże Narodzenie tylko w otoczeniu najbliższych

- Jako minister zdrowia, który odpowiada za zabezpieczenie zdrowia Polaków, będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych - powiedział Adam Niedzielski w rozmowie z "Super Expressem".

Powodem ma być ostrożność związana z doświadczeniem tegorocznego lata, kiedy to obostrzenia były o wiele mniej przestrzegane, co skończyło się falą zachorowań na jesieni i większymi problemami z przygotowaniem do niej.

- Okres wakacji i przykład czeski szybko zdejmowanych obostrzeń dały nam nauczkę, że zbyt szybkie „luzowanie” przekłada się na wysoką liczbę chorych. Nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne - twierdził minister.

Obrazy WTV"Nie idźcie do komunii". Ksiądz nie chce aby sakrament przyjmowały osoby, które brały udział w protestachCzytaj dalej

Czy w takim razie święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, kiedy to wiele osób zamiast dojazdu przygotowało się na spędzanie wspólnego czasu przed kamerkami w telefonach i komputerach?

- Niestety, te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, którą świętowaliśmy w gronie najbliższych - twierdzi minister.

Ryzyko wprowadzenia "narodowej kwarantanny" wciąż duże

Minister zdrowia wypowiedział również o kwestii tzw. "narodowej kwarantanny", czyli drugiego po wiosennym lockdownie. Czy jest możliwe, że zostanie ona jeszcze wprowadzona?

- Cały czas [ryzyko - przyp. red.] jest dość duże i powinno towarzyszyć naszej świadomości - twierdził Niedzielski. - Liczba dziennych zachorowań stabilizuje się, ale wciąż mamy w granicach 20 tys. i powyżej nowych zakażeń. W większości oznacza to 20 tys. przypadków chorych dziennie!

- Mówienie, że nie ma ryzyka lockdownu, nie byłoby prawdą - zarzeka się minister.

Dlaczego ryzyko jest tak duże? Minister wyjaśnia, że nie chodzi tylko o zarażenia koronawirusem, ale również sezon grypowy. Poza tym idą święta i część osób wróci do swoich domów z innych miejsc, by świętować je w gronie rodzinnym. Wtedy również może dojść do zakażeń.

Gdyby tylko wierni wiedzieli. Przed śmiercią Gulbinowicz otrzymywał emeryturę, o jakiej większość z nas może pomarzyćGdyby tylko wierni wiedzieli. Przed śmiercią Gulbinowicz otrzymywał emeryturę, o jakiej większość z nas może pomarzyćCzytaj dalej

- Przed nami są święta oraz możliwe wzrosty zachorowań na grypę, co niesie zagrożenie rozwoju pandemii koronawirusa. To ryzyko nie jest niezależne od nas. Wiele zależy od tego, czy przestrzegamy zasady DDM: dezynfekcja, dystans i maseczka - podkreślał Niedzielski.

Czy do świąt sytuacja się poprawi czy też ulegnie pogorszeniu? Jak na razie statystyki wciąż skaczą i nie wiadomo, jak będą wyglądały najbliższe tygodnie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. Nauczyciele masowo na zwolnienie lekarskie. Liczba L4 wzrosła dwukrotnie
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

źródło: [se.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające wyznanie pielęgniarki. Obnażyła problemy, z którymi muszą się borykać każdego dnia
  2. Pogromca tłuszczu, kilogramy same znikają, a wystarczy pić go raz dziennie. Imbir z 2 dodatkami sprawi, że odchudzanie będzie czystą przyjemnością
  3. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  4. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  5. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  6. Przedłużyli stan wyjątkowy. Utrudnienia dla podróżujących za południową granicę Polski
  7. Microsoft zainwestuje w Polsce niewyobrażalne pieniądze. Wszystko zostało ujawnione, wiemy kto skorzysta