Minister Zdrowia podał, że na pewno obostrzenia nie zostaną zluzowane do 29 listopada.. WTV.pl
Źródło: WTV.pl
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 17 Listopada 2020

Z ostatniej chwili: Pilna deklaracja Ministra Zdrowia nt. obostrzeń. Padła data

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, ogłosił, że nie ma mowy o zluzowaniu obostrzeń aż do wyznaczonego wcześniej 29 listopada. Swoją decyzję uzasadnił tym, że pandemia może wciąż zaskakiwać i woli przygotować się na wszelki wypadek. Jak podaje, nie wiadomo również, co z feriami świątecznymi.

Minister Zdrowia wygłosił pilny komunikat, z którego można było dowiedzieć się, jak będą wyglądały najbliższe tygodnie.

Przełomowa i zaskakująca decyzja w życiu Marty Kaczyńskiej, mowa o jej małżeństwie. Nikt się nie spodziewałPrzełomowa i zaskakująca decyzja w życiu Marty Kaczyńskiej, mowa o jej małżeństwie. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Minister Zdrowia podał datę końca dotychczasowych obostrzeń?

- Mamy zdefiniowane progi, które będą powodowały luzowanie obostrzeń. Te kryteria są dla nas umową i punktem informacyjnym. Patrzymy na prognozy, ale pandemia już kilka razy nas zaskoczyła - powiedział minister podczas wtorkowej konferencji prasowej. Jak zaznaczył, do 29 listopada nie ma mowy o żadnych zmianach w dotychczasowych obostrzeniach.

Jak również powiedział, ze względu na zmieniające się warunki w pandemii, nie wiadomo, co będzie dalej działo się z feriami świątecznymi i jak przebiegną święta Bożego Narodzenia. Czy decyzje w tej sprawie będą podejmowane na ostatnią chwilę?

Minister odpowiedział w związku z tym na pytanie, czy możliwy będzie szybszy powrót do szkół, szczególnie w sytuacji, w której liczba wykrytych zakażeń spada. Wiadomo już, że co najmniej do 29 listopada nie będzie na pewno takiej możliwości. W kwestii grudnia należy poczekać na to, czy sytuacja z wirusem się unormuje. Być może wtedy szkoły wrócą do normalnej pracy.

Jak na razie nie wiadomo również, co z zamkniętymi branżami - w czasie trwania pandemii wszystkie zamknięte placówki ponoszą straty, co może wiele z nich doprowadzić do zamknięcia działalności i ruiny finansowej. Jak na razie wiadomo, nie ma jednak szans na szybsze wznowienie działalności.

Skandaliczne zachowanie Kingi Dudy z okazji urodzin. Ujawniono zdjęcia i wideo, trafiły do sieci - na pewno niechcianeSkandaliczne zachowanie Kingi Dudy z okazji urodzin. Ujawniono zdjęcia i wideo, trafiły do sieci - na pewno niechcianeCzytaj dalej

Minister Zdrowia: możemy sobie nawzajem pogratulować

- W bardzo różnych wymiarach, ale najważniejszy to dzienna liczba zachorowań i zajętość infrastruktury. Zachorowalność spadła poniżej 20 tys., a przebieg pandemii w ostatnich tygodniach nie rozwijał się wykładniczo. Malejąca liczba badań to też sygnał, że sytuacja się poprawia - powiedział minister.

- Od 1 do 27 października mieliśmy do czynienia, tak naprawdę co tydzień, z podwajaniem zleceń wystawianych przez lekarzy rodzinnych. W tej chwili, jeżeli porównamy sobie poniedziałki, kiedy mieliśmy te największe liczby zleceń wystawianych przez POZ, liczba ta spadła poniżej 50 tys., czyli patrząc na to, gdzie byliśmy jeszcze dwa, trzy tygodnie temu, to jest to zdecydowany spadek, praktycznie o połowę - twierdził.

- Możemy sobie nawzajem pogratulować. Ten poziom odpowiedzialności społecznej zdecydowanie się poprawił. Chciałem przypomnieć, że dwa tygodnie temu podejmowaliśmy bardzo trudną decyzję o zamknięciu cmentarzy. Dziś mamy do czynienia ze spadkiem liczby zachorowań. Co byłoby, gdyby te decyzje nie zostały podjęte? - pytał Niedzielski.

Wypowiedź dotycząca spadku zakażeń jednak wciąż budzi spore wątpliwości. Wielu analityków zauważa, że z dnia na dzień zmniejsza się liczba wykonywanych testów, a stosunek wykrytych wyników pozytywnych do negatywnych chwieje się w okolicach 50%, co jest bardzo wysokim wynikiem w stosunku do innych krajów.

Nie wiadomo więc, czy spadek zakażeń jest rzeczywistą tendencją, czy też mniej wykonywanych testów sprawia, że na co dzień zarażonych koronawirusem wykrywa się w mniejszej liczbie. Swoje zaniepokojenie tą sytuacją wyrażali nie tylko badacze i opozycja, ale również dziennikarze TVP. Czy liczba wykonywanych testów wciąż będzie spadać?

DZISIAJ GRZEJE: 1. "Rzeczpospolita" nie pozostawiła suchej nitki. Polacy ocenili Kościół, wystawiając rachunek, najbardziej zaskakuje opinia młodych
2. Jeden przepis od dawna uderzał w tysiące polskich rodzin. Krzywdzące prawo w końcu zostanie poprawione
3. Zażenowany Grzegorz Markowski przerwał milczenie ws. pieniędzy od Glińskiego. "Byłoby niemoralne"

źródło: [onet.pl]

Kotlety mielone bez mięsa? Świetna opcja dla osób, które mają problemy z cholesterolem lub nadwagąKotlety mielone bez mięsa? Świetna opcja dla osób, które mają problemy z cholesterolem lub nadwagąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lekarze dawali mu 5 procent szans na przeżycie. Gdy zobaczyli, czego dokonał niedługo później, odjęło im mowę
  2. Maryla Rodowicz wyznaje, że po chorobie jej ogranizm domagał się rosołu. Zdradziła, jaką przyprawę dodaje, by lepiej smakował
  3. "Proszę Boga, aby przebaczył zmarłemu". Zaskakujące kondolencje abp. Gądeckiego w związku ze śmiercią kard. Gulbinowicza
  4. Na planie "The Voice of Poland" polały się łzy, niespodziewane. Do czego doszło i skąd tyle emocji?
  5. Kataklizm nad Ameryką. Turyści mogą być w ogromnym niebezpieczeństwie, muszą uciekać
  6. Nowe informacje ws. luzowania obostrzeń w Polsce. Minister poruszył sprawę ferii zimowych
  7. Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeni