Minister zdrowia ogłasza pilną kontrolę.. (screen) polsatnews.plŹródło: (screen) polsatnews.pl
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 1 Stycznia 2021

Minister zdrowia ogłasza pilną kontrolę. "Jestem zdegustowany postępowaniem władz WUM"

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, zapowiedział kontrolę na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w związku z przekazaniem paru dawek szczepionki osobom, które nie miały jej otrzymać, m. in. późniejszym ambasadorom akcji szczepień, czyli Leszkowi Millerowi i Krystynie Jandzie.

  • Minister zdrowia, Adam Niedzielski, jest w tej chwili całym sobą zaangażowany w akcję szczepień przeciw koronawirusowi.
  • Ostatnio pojawiły się doniesienia o tym, że Warszawski Uniwersytet Medyczny pozwolił poza kolejką zaszczepić się tzw. ambasadorom szczepień - znanym osobom z polskiej polityki i show-biznesu. 
  • Niedzielski potępił takie działania i zapowiedział kontrolę.

O swoich szczepieniach poinformowali już m. in. Krystyna Janda i Leszek Miller. 

Minister zdrowia krytykuje działania WUM w sprawie szczepień osób spoza kolejki

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, od dawna zapowiadał, w jaki sposób wyglądać będą wyglądały kolejki szczepień - na początku zaszczepić mieli się ci, którzy walczyli z wirusem na pierwszej linii frontu, czyli medycy. Dopiero po zaszczepieniu wszystkich z nich, kolejne dawki miały być przeznaczone dla nauczycieli, następnie seniorów i potem do kolejnych grup.

- Państwo polskie jest przygotowane na oba warianty - wariantem optymistycznym jest to, że wszyscy się zaszczepią, pod tym kątem dokonaliśmy kontraktowania szczepień, mamy ponad 60 mln dawek zakontraktowanych, to w pełni zabezpiecza dorosłą populację wszystkich Polaków - mówił Niedzielski w programie „Gość Wydarzeń” w Polsacie. 

Rzeczywiście, sądzono, że w ten sposób będzie to wyglądać, nawet, jeśli w przepisach ustalono dokładnie, że jeśli jakieś dawki będą miały się zmarnować, można je przeznaczyć na pacjentów spoza grupy docelowej. To oznacza, że jedynie w momencie, w którym w okresie świąteczno-noworocznym niektóre z dawek nie będą mogły zostać przyznane medykom, którzy z różnych powodów nie mogli stawić się w tym czasie w pracy, zaszczepione będą mogły zostać osoby spoza grupy 0. 

Zaczęło się, pod domem Kaczyńskiego zbierają się ludzie. Na miejscu jest policjaZaczęło się, pod domem Kaczyńskiego zbierają się ludzie. Na miejscu jest policjaCzytaj dalej

- Przypominamy, że szczepionki trafiają do szpitali w partiach zawierających wielodawkowe fiolki. Fiolki muszą być użyte w krótkim czasie po ich dostarczeniu, dlatego podanie szczepionek rodzinom medyków i pacjentów pozwoli na maksymalne wykorzystanie szczepionek - zaznaczył NFZ. 

Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował, że z Agencji Rezerw Materiałowych przekazano im 450 szczepionek ze wskazaniem do wykorzystania jeszcze w tym roku. Z tego zapasu Uniwersytet rozdysponował 300 szczepionek swoim pracownikom, 150 zaś przekazał pacjentom leczącym się w ich szpitalach i placówkach, rodzinom medyków oraz osobom związanymi z polityką, kulturą i sztuką (18 osób), które miały stać się ambasadorami akcji szczepień. 

WUM poniesie karę? Minister nie ma wątpliwości

O sprawę dopytano dokładnie rzeczniczkę uczelni, Martę Wojtach, która powiedziała, że nazwiska ambasadorów zostaną ujawnione w połowie stycznia, kiedy rozpocznie się akcja promująca szczepienia i zostaną otwarte zapisy powszechne. 

- Szczepienia mogą być realizowane dla innych osób TYLKO I WYŁĄCZNIE w przypadku ryzyka zmarnowania szczepionki poprzez brak stawiennictwa osób uprawnionych - napisał na swoim Twitterze minister zdrowia.

Po zaznajomieniu się ze sprawą WUM nie krył oburzenia.

- Jestem zdegustowany postępowaniem władz WUM, które dokonały nadużycia interpretacyjnego organizując ustawione szczepienie dla grupy SWOICH wybrańców. Zleciłem NFZ pobranie wyjaśnień. Nie takie standardy powinna promować uczelnia - zaznaczył. 

Czy sprawa niedługo się wyjaśni i uczelnia poniesie karę za przedwczesne szczepienia poza grupą 0?

źródło: [polsatnews.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: