Przez udostępnione przez minister zdjęcie dziennikarz mógł wejść na tajne spotkanie. Twitter.com/Daniël Verlaan
Źródło: Twitter.com/Daniël Verlaan
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 21 Listopada 2020

Dziennikarz włamał się na tajne posiedzenie szefów MON, nagranie w sieci. Winna wpadka minister

Technologia ma nam służyć, jednak minister Ank Bijleveld przekonała się, że nie wszystkim powinniśmy chwalić się w sieci, a szczególności, gdy zajmujemy wysokie stanowiska w państwie. Holenderski dziennikarz Daniël Verlaan opublikował na Twitterze dowód, że dzięki danym widocznym na zdjęciu udostępnionym w mediach społecznościowych mógł bez problemu dostać się na tajne spotkanie szefów MON z dużej części Europy.

Historia tej minister powinna być przestrogą dla wszystkich polityków chcących pochwalić się swoim działaniem w sieci. Informacje publikowane przez nas w internecie często wykorzystywane są przez oszustów i złodziei, lecz gdyby w tym przypadku, zamiast dziennikarza Daniëla Verlaana, ktoś inny zdecydował się skorzystać z danych podanych przez polityczkę na tacy, mógłby uzyskać dostęp do tajnych ustaleń ministrów na najwyższym szczeblu.

Zmiany wśród prowadzących Zmiany wśród prowadzących "Pytanie na śniadanie". Niespodziewanie powraca zwolniony dziennikarz, TVP podjęło decyzjeCzytaj dalej

Udostępniła zdjęcie ze spotkania, dzięki minister dziennikarz dołączył do tajnego spotkania

Zanim minister AnkBijleveld ponownie wrzuci coś do sieci, sprawdzi kilkukrotnie, czy nie udostępnia przypadkiem informacji mogących posłużyć do przejęcia wiadomości objętych tajemnicą państwową. Okazało się, że nawet po tak długim okresie pracy oraz nauki zdalnej, możliwości jakie daje sieć — również te mające negatywne skutki dla użytkowników — nie są dla wszystkich jasne.

Obrazy WTV"Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku KobietCzytaj dalej

Będąca od 2017 roku minister obrony Anna Theodora Bernardina „Ank” Bijleveld-Schouten postanowiła pochwalić się, że nawet w dobie pandemii nie zwalnia tempa i razem z innymi europejskimi szefami MON debatuje na bieżące sprawy. Niestety okazało się, że osoba dbająca o bezpieczeństwo całego kraju nie jest świadoma wszystkich zagrożeń. Dziennikarz RTL Daniël Verlaan skorzystał z danych widocznych na zdjęciu i dołączył do narad objętych tajemnicą. Wszystko zrelacjonował na Twitterze.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez RTL wiadomość o tym, że minister podzieliła się w sieci zdjęciem zawierającym klucze do logowania do tajnego spotkania, zostały przekazane redakcji przez anonimowego użytkownika. Dziennikarz DaniëlVerlaan postanowił spróbować dołączyć do spotkania i, jak się okazało, nie wiązało się to ze zbyt dużym wysiłkiem.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

Dziennikarz otrzymał niemal wszystkie niezbędne do logowania dane, winna minister

Udostępnione wcześniej przez minister AnkBijleveld zdjęcie zniknęło już z Twittera, jednak wiadomość o dokonaniu dziennikarza RTL stała się prawdziwym hitem sieci. Przebywająca na kwarantannie minister poinformowała, że nawet w czasie choroby nie rezygnuje z wykonywania swoich obowiązków wobec obywateli i jako dowód dołączyła zdjęcie z wideokonferencji, gdzie widoczne były dobrze wszystkim obecnie znane charakterystyczne kwadraty z widokiem kamerek innych uczestników. Za ministrami stały flagi ich państw, jednak uwagę anonimowego informatora przyciągnął pasek przeglądarki widoczny na fotografii.

Prócz dumnej minister i innych europejskich szefów MON widać było dokładny adres serwera, gdzie odbywała się wideokonferencja oraz niemal cały kod dostępu. Z 6 cyfr niezbędnych do dołączenia do spotkania minister pokazała aż 5 z nich. Po kilku próbach Daniël Verlaan bez przeszkód dołączył do tajnego spotkania, gdzie przeprosił za najście. W opublikowanym na Twitterze zapisie tego momentu widać, iż sam nie wierzy w to, że się udało.

Nie poproszono go o inne uwierzytelnienia prawa do udziału w spotkaniu rangi europejskiej. Po pojawieniu się dziennikarza RTL natychmiast zdecydowano się na przerwanie spotkania, gdyż stwierdzono naruszenie poufności. Portal zaufanatrzecistrona.pl podaje dodatkowo, iż Daniël Verlaan miał usłyszeć, iż naruszył przepisy i mogą zostać wyciągnięte względem niego konsekwencje.

Całe zajście miało być tylko pomyłką, niemniej zachowanie dziennikarza RTL zgłoszono władzom

TVN zdążył wyemitować wstrząsający materiał, zanim doszło do tragedii. Z okna na 6. piętrze wypadł 60-letni pacjent szpitala w PoznaniuTVN zdążył wyemitować wstrząsający materiał, zanim doszło do tragedii. Z okna na 6. piętrze wypadł 60-letni pacjent szpitala w PoznaniuCzytaj dalej

- Wiesz, że uczestniczysz w tajnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych? - powiedział do dziennikarza Josep Borrell, pełniący funkcję wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Na portalu RTL Nieuws dowiedzieć możemy się, że o ile samo spotkanie nie było wyjątkowo tajne, a ustalenia trafiają do wielu ministrów, dyplomatów i urzędników unijnych, to "takie naruszenie jest niezgodne z prawem i zostanie zgłoszone władzom". Dodano jednak, że z racji poufności wiele osób spoza krajów europejskich miałoby interes, aby słuchać rzeczy omawianych w czasie wideokonferencji.

- Pracownik przypadkowo opublikował na Twitterze zdjęcie z częścią kodu PIN. Zdjęcie zostało następnie usunięte. Głupi błąd. To pokazuje, jak ostrożnie należy zachować ostrożność, wysyłając zdjęcie ze spotkania - powiedział w rozmowie z RTL Nieuws rzecznik obrony.

Źródło: Twitter.com @danielverlaan / RTL Nieuws / Wikipedia / zaufanatrzeciastrona.pl

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  4. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  5. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"