Michał Piróg skomentował sytuację wokół jednego z uczestników "Top Model". Dlaczego nie warto się z nim zgadzać?. (screen) Instagram/michalpirogŹródło: (screen) Instagram/michalpirog
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 25 Listopada 2020

Oburzająca wypowiedź Michała Piróga ws. sprawcy wykorzystywania dziecka. "Nadal tak łatwo nam przychodzi wydawanie wyroku i strącanie ludzi w przepaść" - Opinia

Od wczoraj świat show biznesu żyje sprawą Dominica D'Angelici, uczestnika programu "Top Model". Internauci odkryli, że aspirujący model został w przeszłości skazany w Stanach Zjednoczonych za współżycie z nieletnią i jest wpisany w rejestr przestępców seksualnych. Widzowie są podzieleni, ale gwiazdy programu twardo stają za uczestnikiem - wśród nich Dawid Woliński i Michał Piróg.

Panowie stanęli murem za wykluczonym z programu Dominiciem. Czy ich postawa jest jednak słuszna?

Uczestniczka Uczestniczka "Millionerów" została okrutnie zhejtowana za swoją niefortunną odpowiedź. Internauci troszkę jednak przesadziliCzytaj dalej

Michał Piróg komentuje sprawę Dominica z "Top Model"

Michał Piróg dał się poznać w świecie celebrytów jako jeden z głównych orędowników feminizmu i walki o prawa kobiet, a także osób LGBT+. Od lat jest też jedną z najważniejszych postaci w programie "Top Model" i to zapewne ta przynależność skłoniła go do reakcji. Tym razem, w sprawie, która wywołała duże kontrowersje, stanął murem za ukaranym za przestępstwa seksualne Dominiciem

- "Raz podłożony ogień wywołuje pożar a ten bezpowrotnie i bezlitośnie trawi wszystko na swojej drodze. Efekt jest nieodwracalny. Jest mi przykro, że nadal tak łatwo nam przychodzi wydawanie wyroku i strącanie ludzi w przepaść. Bez mrugnięcia okiem, bez zastanowienia, bez wysłuchania drugiej osoby" - napisał na swoim profilu na Instagramie. Wpis oznaczył zdjęciem płonącego lasu.

Jarosław Kaczyński się boi? Podobno wszędzie chodzi z ochroną: Jarosław Kaczyński się boi? Podobno wszędzie chodzi z ochroną: "Pilnują go nawet w Kancelarii Premiera"Czytaj dalej

- "Nauczono mnie, że nie przekreśla się nigdy nikogo tak długo jak istnieją przesłanki na czyjąś niewinność. Ludzi bez pieniędzy i znajomości łatwo jest skazać, ale na pewno nigdy ich się nie wypuszcza z powrotem na wolność od tak" - możemy przeczytać w dalszej części. - "Emocje są bardzo złym doradcą wiec radzę ochłonąć. Poczekać i dać możliwość obrony. Wieszanie na szubienicy i palenie na stosach pochłonęły tysiące niewinnych osób". 

Podobną reakcję na swoim Instagramie zamieścił Dawid Woliński, jeden z jurorów "Top Model". W jednym ze swoich stories umieścił zdjęcie morza i napis: "Zniszczyć człowieka, jakie to proste!". 

Dlaczego sprawa poparcia Dominica przez osoby pracujące przy "Top Model" jest tak kontrowersyjna?

Maja Staśko ostro o obrońcach Dominica

Sprawę skomentowała aktywistka Maja Staśko, autorka eseju "Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?" i aktywistka. Na swoim Instagramie odniosła się do zamieszania wokół Dominica D'Angelici.

- "Nikt nie zasługuje na wieczne wygnanie czy karę śmierci. Każdy ma prawo do pracy i lokum. Także przestępcy seksualni. Po odsiadce można się zmienić i nigdy więcej nie popełnić tego czynu. Jeśli tak się stanie, nie trafi się do więzienia" - napisała na początku wpisu. - "Ale bycie w telewizji to nie jest prawo człowieka. Większość ludzi nie jest osobami publicznymi – i żyje. To jest przywilej."

- "Dlaczego więc w świecie, gdzie ofiary nie mają wsparcia i są uciszane, sprawcy przemocy nie powinni być osobami publicznymi?" - spytała i wyjaśniła, że istnieją co najmniej trzy takie powody. 

Po pierwsze zaznaczyła, że ma to bardzo negatywny wpływ na ofiary przestępców seksualnych, którzy teraz jak gdyby nigdy nic uśmiechnięci i otwarci na nowe wyzwania święcą triumfy w świecie rozrywki. Po drugie, jest to komunikat o obojętności wobec tego typu przemocy i zaznaczanie miejsca w szeregu dla zgwałconych lub molestowanych osób. Po trzecie sprawia to, że łatwiej takiej osobie wmówić kłamstwo, tak, jak dzieje się to teraz przy okazji Dominica lub też innych wysoko postawionych osób.

W innym wpisie Staśko bezpośrednio odniosła się do szumu wokół Dominica. 

- "Wychodzi kolejna informacja o czynach pedofilskich księży. Reakcje Kościoła? >>Jest mi przykro, że tak łatwo nam przychodzi wydawanie wyroku i strącanie ludzi w przepaść. Bez mrugnięcia okiem, bez zastanowienia, bez wysłuchania drugiej osoby<<. >>Zniszczyć człowieka, jakie to proste!<<" - napisała. - "Tyle że tym razem to nie Kościół, tylko celebryci, a konkretnie Michał Piróg i Dawid Woliński z programu Top Model po tym, jak wyciekła informacja, że Dominic, jeden z finalistów, ma wyrok za przemoc seksualną wobec osoby małoletniej. Nie wierzę, jak można oburzać się przemocą księży i usprawiedliwiać przemoc ludzi z >>naszego<< środowiska. Przemoc >>naszych<< jest mniej przemocowa?"

- "Nikt też nie wydaje wyroku – on został wydany przez SĄD kilka lat temu. Domniemanie niewinności? Po wyroku nie obowiązuje. Jest wina" - zaznaczyła Staśko. 

- "Winnym jest ZAWSZE gwałciciel. To on zniszczył sobie życie, nie ofiara ani matka ofiary. Jak nie zniszczyć sobie życia? NIE GWAŁCIĆ" - podkreśliła. 

- ">>Zniszczyć człowieka, jakie to proste!<< – zawodzi Dawid Woliński. Owszem, to niestety bardzo proste. Wystarczy zgwałcić małoletnią, żeby zniszczyć jej życie" - można przeczytać w dalszej części. - "Ale życie ofiary jakoś mało obchodzi panów, którzy widzą tylko uśmiechniętego chłopaka. Większość gwałcicieli to znajomi ofiar. To weseli, błyskotliwi faceci. Często robią kariery, są przystojni". 

- "Ale bronią go nie tylko celebryci. Dziewczyny z błyskawicami na profilowym piszą, że >>każdemu zdarza się narozrabiać<<. Gwałt małoletniej to nie jest zrzucenie doniczki i nieprzyznanie się do tego – to odebranie poczucia bezpieczeństwa, często na całe życie. Gwałciciel to nie rozrabiaka!" - dodała. 

Rzeczniczka ofiary Dominica odniosła się do sprawy

Kiedy w Polsce wybuchła burza wokół postaci Dominica D'Angelici, głos zabrała również rzeczniczka jego ofiary, kiedyś 15-letniej dziewczynki, dziś już pełnoletniej kobiety, która wciąż nie może pogodzić się z tym, co stało się przed wieloma laty.

- Sprawę ujawniliśmy na prośbę rodziny. Na przestrzeni lat Dominic nie przestaje gonić za sławą. Za każdym razem, gdy rodzina widzi jego wizerunek w mediach, jej członkowie czują, że jest to kolejny policzek. Nikt nie wysłuchał ocalałej dziewczyny, ona nie otrzymała możliwości opowiedzenia swojej historii. Za to, gdy wchodzi do sklepu i i widzi jego twarz na billboardzie, za każdym razem wyzwala to w niej ogromne emocje - opowiedziała rzeczniczka ofiary.

Jak twierdzi, próbowała ze stacją skontaktować się jeszcze w sierpniu, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o tym, że Dominic może wziąć udział w programie. Stacja wydawała się jednak zaskoczona i twierdziła, że o sprawie dowiedziała się dopiero z mediów.

- To, co było dla nas w tamtym momencie ważne, to uznanie pewnych faktów. Mogli zatrzymać Dominica w programie, mogli zrezygnować z współpracy. Mogli zrobić cokolwiek. Dla nas było ważne to, by byli świadomi (...) Zniszczenie jego życia, czy kariery, nigdy nie było naszym celem. Celem było to, że chciałyśmy wiedzieć, czy mamy do czynienia z międzynarodową firmą, która świadomie decyduje się na promocję określonego rodzaju osób - mówiła rzeczniczka.

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
2. Popularny bank z ważnym apelem do klientów. Nawet się nie zorientujesz jak zabiorą wszystkie pieniądze
3. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Opowiedziała również o tym, że 15-letnia zgwałcona dziewczyna po zdarzeniu zgłosiła się do szpitala i tam opowiedziała o tym, co się wydarzyło.

- Podczas badania, które zostało wykonane przez pielęgniarkę, okazało się, że na plecach i pośladkach dziewczyny widnieją napisy. Sprawcy podpisali się swoimi imionami na jej ciele, gdy dziewczyna była nieprzytomna - zaznaczyła rzeczniczka. 

Wspominała również o zdarzeniach, które miały miejsce podczas trwania postępowania przeciwko Dominicowi. 

- Rozmawiałam dziś z mamą ofiary, która przypomniała mi, o jego zachowaniu z sali sądowej. (...) Wspominała, że podczas czytania tego stanowiska, Dominic uśmiechał się pod nosem, a nawet śmiał się. Przypominam, że ona miała wtedy 15 lat, on był 21-letnim mężczyzną. Podczas rozpraw, w ławach znajdujących się za oskarżonym, siadały nastolatki w strojach cheerleaderek chodzące wtedy do liceum, a to wszystko, by wspierać Dominica. Pytałam się wtedy: jaki dorosły mężczyzna zadaje się z dziećmi w wieku 14 i 15 lat?

Przez wiele lat ofiara była pod opieką psychologa, ale wciąż nie mogła poradzić sobie z tym, co jej zrobiono. Rodzina obawiała się, że coś sobie zrobi. Teraz dziewczyna studiuje i związała swoją karierę ze sportem. 

- Ciągle powtarzam moim podopiecznym, że możemy nie uzyskać sprawiedliwości tu i teraz, ale prawda zawsze wychodzi na jaw. Czasami musisz milczeć przez bardzo długi czas. Ta cisza rani ludzi. Ofiary zawsze czują, że muszą milczeć, podczas gdy sprawcy często wychodzą w świat i mówią, że "to nigdy się nie stało", a swoją ofiarę nazywają kłamcą. To łamie mi serce. Dla matek, dla ojców, dla członków rodzin, którzy obserwują ofiarę, nie ma nic gorszego i powodującego większą złość. Wtedy mówimy "wystarczy" i zaczynamy działać - zaznaczyła rozmówczyni. 

Dominic został wycofany z programu przez stację, ale szum wokół jego osoby wciąż trwa.

źródło: [Instagram/michalpirog][Instagram/majastasko][teleshow.wp.pl]

Oburzająca wypowiedź Michała Piróga ws. sprawcy wykorzystywania dziecka. Oburzająca wypowiedź Michała Piróga ws. sprawcy wykorzystywania dziecka. "Nadal tak łatwo nam przychodzi wydawanie wyroku i strącanie ludzi w przepaść" - OpiniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. WHO wydało nowe zalecenia. Każdy pacjent z dusznościami powinien je znać
  2. Często pijesz sok jabłkowy? Możesz się zdziwić odkrywając jakie ma właściwości
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Ministerstwo Zdrowia zabiera głos. Zła wiadomość dla Polaków na sezon zimowy, chodzi o hotele
  7. Rozebrał najdroższego iPhone'a na części pierwsze. Jeden szczegół robi piorunujące wrażenie