Michał Olszański zwolniony z TVP. Dziennikarz odszedł też z Polskiego Radia.. Wikimedia Commons/Ja FrytaŹródło: Wikimedia Commons/Ja Fryta
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 25 Sierpnia 2020

Michał Olszański ujawnia zatrważającą prawdę o swoich zwolnieniach z TVP i Trójki. "Zakazali mi emisji wywiadu z drag queen"

Michał Olszański zwolniony z TVP – oto wiadomość, która zaskoczyła dziś tysiące fanów dziennikarza. Jeszcze większe kontrowersje wzbudzą zapewne powody rozwiązania umowy z Olszańskim, który odszedł też z Polskiego Radia. "Powiedzieli mi, że wywiadów z gejami w Trójce nie będzie. A w TVP uznali teraz pewnie, że podskakuję i nie jestem ich człowiekiem".

Olszański po 21 latach został odsunięty od prowadzenia "Magazynu Ekspresu Reporterów" Telewizji Polskiej. I choć sama decyzja zarządu TVP jest mocno zaskakująca, oliwy do ognia doleje z pewnością, wywiad, którego dziennikarz udzielił Wirtualnej Polsce. Wyjawia nim powody rozstania z publicznym nadawcą. – Pan Przemysław Wenerski, szef redakcji, powiedział, że przekazuje mi tylko tę informację, co może oznaczać, że jest ona podjęta na szczeblach wyżej. Powiedział mi, że się rozstajemy. Ale szef TVP musi zdawać sobie sprawę, że właśnie zwalnia się prowadzącego jednego z kultowych programów. To jest decyzja, która musiała zostać zaaprobowana przez Kurskiego – wskazał w rozmowie z Sebastianem Łupakiem.

Po 15 latach została zwolniona z TVP. Sposób, w jaki ją poinformowano, załamujePo 15 latach została zwolniona z TVP. Sposób, w jaki ją poinformowano, załamujeCzytaj dalej

Michał Olszański zwolniony z TVP

W dalszej części wywiadu Michał Olszański przekazał, że nigdy nie doświadczył prób cenzurowania treści w programie. Jak twierdzi, ekipa unikała bowiem polityki, skupiając się na sprawach interwencyjnych. Dziennikarza zapytano też o jego relację z nowym prezesem TVP, Jackiem Kurskim, który powrócił na stanowisko po kilku miesiącach przerwy wywołanej naciskami Andrzeja Dudy.

Opiekunka potajemnie wyszła za 88-letniego Władysława, dramat rodziny. Opiekunka potajemnie wyszła za 88-letniego Władysława, dramat rodziny. "Był cały brązowy, wyglądał jak wilkołak"Czytaj dalej

– Mówiliśmy sobie tylko "dzień dobry" w czasie prezentacji ramówki. Nawet nie miałem z nim osobistej rozmowy po tej nieszczęśliwej wizycie Jarosława Kaczyńskiego w ”Pytaniu na śniadanie”. Po tym wywiadzie najpierw pracę straciłem ja, a później Monika Zamachowska. Powiedziałem później, że błędem było wprowadzanie prezesa PiS do programu śniadaniowego. Miało być ocieplenie wizerunku, rozmowa o kotach i kuchni, o matce. Nie wyszło, jak planowali. Zrobiła się z tego niezła historia. Wtedy uznali, że Olszański podskakuje – przekonuje były już prowadzący "Magazynu Ekspresu Reporterów".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sanepid wydał zgodę, powrót dzieci do szkoły zostanie przesunięty. Wiemy gdzie i o ile dni
2. Tysiące Polek i Polaków dostaną dziś takiego samego SMS-a. Sytuacja jest poważna
3. Podczas powrotu z wakacji, zapomnieli dziadka. 60-latka znaleźli pod Wrocławiem

Olszański dodaje, że nie żałuje, iż pozostał w Telewizji Polskiej po tzw. dobrej zmianie. – Mogę sobie spokojnie spojrzeć w twarz w lustrze. Byłem uczciwy wobec siebie. Oczywiście, ja widziałem, jaką opcję przyjmują ”Wiadomości” i co się dzieje z TVP Info. Nie raz miałem rozmowy z ludźmi, którzy pytali mnie: "Misiek, co ty robisz w TVP?". Bo ludzie znają mój system wartości – wskazuje w rozmowie z WP.

Dodaje, że nie jest "człowiekiem dobrej zmiany". – Ja się np. otwarcie nie zgadzam na działania podejmowane przez decydentów Trójki. Najpierw sprawa Marka Niedźwieckiego, teraz zwolnienie Kuby Strzyczkowskiego. Ja się wypowiadam otwarcie: uważam, że to jest zarzynanie tego radia. Zajmuję otwarte stanowisko w tej sprawie i nie kryję swoich poglądów – zapewnia Michał Olszański.

Dziennikarz opowiada kolejno o swojej próbie zrobienia materiału z najstarszą polską drag queen (80 lat). – Przygotowałem to do emisji i ówczesny dyrektor Trójki, Tomasz Kowalczewski, ten od afery z Kazikiem, zdjął mi tę audycję. Mówił, że nie będzie w Trójce rozmów z gejami. To była po prostu cenzura obyczajowa – nie pozostawia wątpliwości Olszański. Dodaje, że po objęciu Trójki przez (zwolnionego przed kilkoma dniami) Kubę Strzyczkowskiego stwierdzono, iż materiał może zostać wyemitowany. Jak zapewnił, w obecnej sytuacji nie zamierza kontynuować współpracy również z Polskim Radiem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego. Jasnowidz przepowiada ogromne niebezpieczeństwo
  2. W TVP Info pomylono flagi. Tłumaczenie: “bez wpływu na merytoryczną część programu”
  3. "Miała rozmowę dyscyplinującą", "szukali jej nowego partnera". Prowadząca "Dzień dobry TVN" odeszła w zaskakujących okolicznościach, dziennikarze ujawniają
  4. "Mówi pan rzeczy obsceniczne". Korwin-Mikke na antenie Polsatu wyprowadził dziennikarkę z równowagi
  5. Bohaterowie "Chłopaków do wzięcia" chcieli pieniędzy od fanów. Zbierali już kolejny raz, internauci oburzeni
  6. Dotarł na Jasną Górę, jest zakażony. 175 osób na kwarantannie

Źródło: WP