Po fali hejtu dziennikarza Michała Kolanko ruszyła akcja z okazaniem mu wsparcia. TOMASZ RADZIK/East NewsŹródło: TOMASZ RADZIK/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 6 Stycznia 2021

Michał Kolanko skrytykował Krystynę Jandę. Doświadczył tak silnego hejtu, że internauci rozpoczęli akcję solidarnościową

Komentarze padające pod adresem Michała Kolanki nie należały do najbardziej wysublimowanych i merytorycznych wypowiedzi. Niestety dyskusja przybrała tak absurdalnie hejterski poziom, że osoby niezgadzające się ze sobą oraz niepodzielające poglądów dziennikarza, postanowiły zorganizować akcję mającą na celu okazać mu wsparcie. W #muremzakolanko włączyła się imponująca liczba osób, które podkreślają, że wygląd nigdy nie powinien być powodem do wyśmiewania.

  • Po krytycznym wpisie względem zachowania Krystyny Jandy, dziennikarz Michał Kolanko stał się obiektem hejtu
  • Na Twitterze dyskusja zeszła na aparycję dziennikarza "Rzeczpospolitej"
  • W kontrze do hejtu powstała akcja #muremzakolanko, gdzie głos zabrała masa osób wyznających zupełne różne poglądy

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" Michał Kolanko znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak w sieci zamieścił wpis krytycznie komentujący postawę Krystyny Jandy w związku z przyjęciem przez nią szczepionki na koronawirusa poza kolejnością.

Od lat osoba Michała Kolanki wzbudza wiele kontrowersji, a on sam w zależności od wyrażanych w swoich artykułach opinii otrzymuje obelgi z lewej, bądź prawej strony sceny politycznej. Tym razem wiele osób, które na co dzień dzieli niemal wszystko, postanowiło zareagować na hejt, jaki skierowano w stronę dziennikarza. Akcja #muremzakolanko rozpoczęła się na Twitterze.

Polski Twitter zalał hejt skierowany w stronę Michała Kolanki

Kiedy dziennikarz związany obecnie z "Rzeczpospolitą" publikował swój krótki wpis na temat Krystyny Jandy, nie spodziewał się zapewne, że jego słowa odbiją się aż tak szerokim echem. Nagle na Twitterze rozpoczęła się krucjata przeciwko dziennikarzowi, a dyskusja szybko osiągnęła poziom nie tyle podwórkowy, ile dzieci na poziomie pierwszych klas podstawówki.

Michał Kolanko

Źródło: Twitter.com/michal_kolanko

To właśnie z powodu tego wpisu Michał Kolanko trafił na celownik wielu użytkowników Twittera. Dziennikarz zaczął być obrażany. O ile oskarżenia o sympatyzowanie z jedną, bądź drugą częścią sceny politycznej i stronniczość nie były zaskoczeniem, to już odnoszenie się do wyglądu wydaje się absurdalnym argumentem w dyskusji na temat pomijania harmonogramu szczepień przez osoby korzystające ze swoich przywilejów.

Można sądzić, że w XXI wieku powszechną wiedzą jest to, że wygląd nie wpływa na to, co sobą reprezentujemy. Niestety nie wszyscy słyszeli o tej oczywistości. Ktoś zaczął wyśmiewać wagę dziennikarza, a w sieci pojawiły się archiwalne zdjęcia, gdy w czasie kampanii prezydenckiej Michał Kolanko znajduje się w jednym kadrze z kartonami pączków. Niestety taki poziom "dyskusji" to zwyczajny hejt.

Córka zaszczepionego aktora zabrała głos. Zborowska: O to chodziło KaczyńskiemuCórka zaszczepionego aktora zabrała głos. Zborowska: O to chodziło KaczyńskiemuCzytaj dalej

Oczywiście osoby publiczne liczą się z tym, że wystawione są na bezzasadną nienawiść zupełnie anonimowych ludzi, jednak w tym przypadku dyskusja przybrała tak toksyczny poziom, że w obronie Michała Kolanki powstała akcja #muremzakolanko. Pod tym hashtagiem znaleźć można szereg wpisów wyrażających nie tylko poparcie dla dziennikarza, ale również podkreślenie jego profesjonalizmu w wykonywanej pracy.

#muremzakolanko wsparło wiele osób, które na co dzień wiele dzieli

Jedną z wielu osób, które zdecydowało się wesprzeć Michała Kolanko w natłoku hejtu jest jego redakcyjny kolega Jacek Nizinkiewicz. Obaj panowie pracują w "Rzeczpospolitej", a słowa dziennikarza pokazują, co tak naprawdę w toczącej się na jego kolegę nagonce jest wręcz absurdalnie szkodliwe.

- Z @michal_kolanko można się nie zgadzać, krytykować jego pracę, polemizować z nim, ale chamskie teksty oraz wycieczki osobiste są niedopuszczalne i wystawiają tylko świadectwo ich autorom - napisał Jacek Nizinkiewicz. W podobnym tonie wypowiedziało się również kilkoro polityków.

- Jeśli dziennikarza jednego dnia nazywają pisowcem a następnego zapisują do Platformy to chyba najlepiej świadczy o jego obiektywizmie. Rozmowy z @michal_kolanko od czasów politologicznych uważam za najbardziej wymagające ale przez to właśnie interesujące - napisał w poście opatrzonym hashtagiem "murem za Kolanko" Błażej Poboży, pełniący funkcję wiceministra spraw wewnętrznych i administracji.

Również z lewej strony polskiego Sejmu do Michała Kolanko wysłano wiele sygnałów ze wsparciem w walce z internetowym hejtem po opublikowaniu swojej opinii. Warto zwrócić uwagę, że osoby popierające dziennikarza "Rzeczpospolitej" nie zawsze popierają jego punkt widzenia - zwracają jedynie uwagę na poziom, jaki osiągnęła przetaczająca się nad Michałem Kolanko burza.

- Nie wiem, czy jest w Polsce dziennikarz, który równie często jak @michal_kolanko musi słuchać, że wspiera na zmianę PiS/Platformę/PSL/Lewicę/Wstaw-Dowolną-Partię. Jak dla mnie to znak, że to po prostu dobry dziennikarz jest - z okiem na całą scenę polityczną - napisała na Twitterze posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Sam Michał Kolanko postanowił osobiście skomentować całą akcję

Wyłączanie się z dyskusji w momencie, gdy zaczyna ona coraz bliżej zbliżać się do poziomu podłogi, nie jest niczym dziwnym. Po rozpoczęciu się akcji #muremzakolanko dziennikarz "Rzeczpospolitej" postanowił odnieść się do pojawiających się słów wsparcia.

- Dzięki za #MuremZaKolanko. Doceniam i dziękuję za każdy wpis - przekazał Michał Kolanko za pośrednictwem Twittera. Dziennikarz z "Rzeczpospolitą" związany jest od 2017 roku, a wcześniej współtworzył m.in. portal 300polityka.

Źródło: Twitter.com #muremzakolanko / wPolityce

Artykuły polecane przez redakcję WTV: