Michał Dworczyk informuje w sprawie braku terminów na szczepienia. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 24 Stycznia 2021

"Nie mamy już wolnych szczepionek", "nie mamy wolnych terminów". Ważna konferencja prasowa Michała Dworczyka

Niestety, informacje przekazane przez Michała Dworczyka nie będą powodem do radości dla wszystkich, którzy chcieli skorzystać z pierwszego możliwego terminu szczepień. Odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień minister poinformował, że na ten moment nie ma już wolnych terminów na szczepienia, a liczba dostępnych dawek została zarezerwowana.

  • Minister Michał Dworczyk przekazał najświeższe informacje na temat przebiegu Narodowego Programu Szczepień
  • Szef KPRM wskazał, że obecnie wykorzystano już pulę wszystkich dawek szczepionki i dostępnych terminów do 31 marca
  • Polityk wskazał, że ograniczenie to wynika jedynie z możliwości producenta szczepionki

W czasie konferencji prasowej Michał Dworczyk przekazał niezbyt optymistyczne wiadomości. Wszystko wskazuje na to, że powszechne szczepienia Polek i Polaków nie będą tak dynamiczne, jak obiecywali rządzący.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Michała Dworczyka obecna sytuacja kształtuje się wyjątkowo zastanawiająco. Minister poprosił seniorów o to, by jutro nie szli do POZ w celu zarejestrowania się, gdyż zwyczajnie na ten moment nie ma już ani terminów, ani wolnych dawek szczepionki.

Komentarz Michała Dworczyka w związku z obecnym stanem Narodowego Programu Szczepień

Wiadomości przekazane przez Michała Dworczyka raczej nie sprawią, że rodacy łaskawszym okiem spojrzą na działania rządu w kwestii organizacji Narodowego Programu Szczepień. Odpowiedzialny za nie minister właśnie przekazał niezbyt optymistyczne informacje.

- W tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek. Nie mamy już wolnych terminów, [...]. [...] Dlatego chcieliśmy dzisiaj zaapelować bardzo mocno do seniorów, którzy chcą się jeszcze zapisać na szczepienia, aby jutro zostali w domach i nie szli do swoich przychodni, do POZ-tów. Wszystkie terminy na szczepienia, które zostały zaplanowane do końca marca, zostały już zarezerwowane, tym samym rozdysponowane zostały już wszystkie szczepionki [...] - mówił Michał Dworczyk.

Krytyka po spotkaniu Agaty Dudy z siostrami. Krytyka po spotkaniu Agaty Dudy z siostrami. "Może lepiej dać na domy dziecka niż kler"Czytaj dalej

Oczywiście niemal od razu minister stwierdził, iż nie jest to spowodowane problemami z działaniem i wdrażaniem działań przez polski rząd. Winny takiemu stanowi rzeczy jest dostawca szczepionki.

- Zgodnie z umową wynegocjowaną przez KE z dostawcami szczepionek, Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek, która pozwala na zaszczepienie 3,1 mln Polaków. [...] to nie wynika z problemu systemu, który został w Polsce stworzony, aby szczepić Polaków, to wynika z braku szczepionek - ocenił w rozmowie z mediami Michał Dworczyk.

Doszło do szybkiej zmiany retoryki w sprawie szczepień

Mimo słów Michała Dworczyka, które mogły wywołać niepokój u najbardziej narażonej na negatywne skutki zakażenia grupy społecznej, Narodowy Program Szczepień nie zwalnia. Przynajmniej w kwestii PR-owej.

Na oficjalnych kanałach Ministerstwa Zdrowia oraz akcji #szczepimysię nieustannie pojawiają się materiały zachęcające do rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez resort zdrowia do 23 stycznia 2021 r. do godziny 10:30 zaszczepiło się łącznie 684 277 pacjentów.

Rozdysponowano już wszystkie dawki, jakie Polska otrzyma do 31 marca

- Wszystkie terminy na szczepienia, które zostały zaplanowane do końca marca, zostały już zarezerwowane, tym samym rozdysponowane zostały już wszystkie szczepionki, które dostarczą nam producenci do 31 marca, czyli szczepionki dla ponad 3 milionów osób - wskazywał minister Michał Dworczyk.

Jednocześnie szef KRPM skierował się do seniorów i wyraził prośbę, aby decydując się na rejestracje na przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciwko COVID-19 decydowali się na skorzystanie z innych opcji, niż osobista wizyta w POZ. Obecnie można to zrobić telefonicznie, internetowo oraz przy użyciu wiadomości SMS.

Źródło: Wprost

Artykuły polecane przez redakcję WTV: