PRL tajemnicza skrytka
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 11 Grudnia 2019

Miał ją każdy w PRL. Tajemnicza skrytka, której młode pokolenie nie pamięta

PRL był okresem, w którym przeciętny obywatel i obywatelka, mogli liczyć na gwarantowane minimum, ale nie na luksusy. Czasy niedoboru stymulują kreatywność, która wyrażała się w wyjątkowych wystrojach, maleńkich mieszkań. Niemal w każdym znajdowała się, umilająca dzień skrytka.

Przypomniano nam o niej, podczas wizyty w warszawskim muzeum PRL, z którego materiał zobaczyć możecie nad artykułem. Pokój dzienny, po którym oprowadzona została nasza ekipa, nie należał do największych, ale właśnie w takich warunkach żyło się jeszcze parędziesiąt lat temu. Mieszkańcy mogli zyskać nieco przestrzeni, korzystając z półkotapczanu, będącego stałym elementem wystroju PRL-owskich mieszkań. Jak udało nam się dowiedzieć, mebel mógł mieć jeszcze jedną funkcję - posiadać wysuwane biurko.

W pokoju znajdował się również telewizor, rosyjskiej produkcji. Na rynku funkcjonowały wówczas również, ważące parędziesiąt kilo Rubiny. Nas szczególnie zaintrygowało jednak to, co znajdowało się pod telewizorem.

Przykra prawda o państwu Gucwińskich. Na jaw wyszła lata po ich telewizyjnym debiuciePrzykra prawda o państwu Gucwińskich. Na jaw wyszła lata po ich telewizyjnym debiucieCzytaj dalej

PRL: tajna skrytka w mieszkaniu

W lokum, po którym byliśmy oprowadzani, znajdował się specjalny barek. Nie był on, tak jak dziś, wyjątkowo reprezentatywny a raczej skromny. Jak powiedziała oprowadzająca nas po mieszkaniu Pani, do barku najchętniej sięgało się wieczorem.

Dlaczego znajdował się on akurat pod telewizorem? W tym przypadku, zapewne ze względów użytkowych. Ówczesne, kineskopowe telewizory, były bardzo ciężkie, więc siłą rzeczy stać musiały na półce, bądź regale. Czasami telewizor wkładało się we wnękę meblościanki. Wówczas razem z nim, do mebla, transportowany mógł być również barek, który szczególne wrażenie robił za szkłem.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Droższy prąd to wierzchołek góry lodowej. Więcej zapłacisz nie tylko za jego zużycie

2. Seniorzy masowo oddawani do szpitali na Boże Narodzenie. Ruszyła akcja "Wspólne święta"

3. Zoo w Poznaniu postawiło politykom ultimatum. Nie zostali wypuszczeni z ogrodu, dopóki się nie zgodzili

4. Popularny bank gubi pieniądze? Rozgoryczony klient oskarża

5. Karetka pod domem Kaczyńskiego. Co się stało?

6. Nagłe, złe doniesienia o wypadku rządowej limuzyny z Jarosławem Gowinem. Tir nie ustąpił pierwszeństwa