MEN. wtvŹródło: wtv
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Kwietnia 2020

Szef MEN przekazał ważne informacje. Chodzi o matury

MEN rozważa możliwość przeprowadzenia matur bez części ustnej. – To jest jeden z elementów, które rozważamy. W zależności od tego jak będzie się rozwijała sytuacja, można sobie wyobrazić także tylko tę część pisemną – przekazał minister edukacji Dariusz Piontkowski na antenie TVP Info.

Treść wystąpienia Dariusza Piontkowskiego w programie "W pełnym świetle" przytacza Polskie Radio. Minister odniósł się do możliwości zrezygnowania z ustnej części egzaminu dojrzałości i oparcia wyników wyłącznie na egzaminach pisemnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej bierze pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, a jego decyzja uzależniona jest od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Czarnobyl: Radioaktywny pył wyrzucany w powietrze. Pożar już w Czerwonym LesieCzarnobyl: Radioaktywny pył wyrzucany w powietrze. Pożar już w Czerwonym LesieCzytaj dalej

MEN: "Przygotowujemy się na różne scenariusze"

Minister, zapytany o dzień 26 kwietnia, na który zapowiedziano powrót dzieci do szkół, odparł: – To przedłużenie zamknięcia tradycyjnego funkcjonowania szkół oczywiście wynikało głównie z przesłanek epidemicznych. Dotychczasowe działania – między innymi te związane z zamknięciem szkół – doprowadziły do tego, że liczba zachorowań w Polsce jest zdecydowanie mniejsza niż w większości krajów Europy i ponieważ choroba na razie ciągle jest groźna, uznaliśmy, że warto także i ten środek zapobiegawczy przedłużyć, ale rzeczywiście nie wiemy, czy to będzie koniec zamknięcia szkół, czy być może trzeba będzie to przełożyć.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiceminister zdrowia zapowiada zaostrzenie zasad bezpieczeństwa. Życie seniorów diametralnie się zmieni, chodzi o DPS-y
2. Do której będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Godziny otwarcia marketów 

Przypomnijmy, że z przekazanych przez ministerstwo informacji wynika, iż matury oraz egzamin ośmioklasisty mogą zostać przełożone na czerwiec. Data ich przeprowadzenia zostanie podana z trzytygodogniowym wyprzedzeniem.

– Jeżeli te wszystkie działania zapobiegawcze przyniosą efekt, za kilka tygodni będzie można w miarę normalnie funkcjonować, chociażby przewrócić zajęcia w szkołach, no to wtedy oczywiście w czerwcu mogłyby się odbyć egzaminy te przesunięte – przekazał Piontkowski. – Gdyby to nie było możliwe, wówczas będziemy oczywiście planowali także te działania w czasie późniejszym. Przygotowujemy się na różne scenariusze.

– W zależności od tego jak będzie się rozwijała sytuacja, można sobie wyobrazić także tylko tę część pisemną. Przypomnę, że część ustna egzaminu maturalnego nie ma praktycznie żadnego wpływu na rekrutację na uczelnie i w związku z tym, być może, rzeczywiście będzie warto z tej części egzaminu zrezygnować, ale na pewno wcześniej poinformujemy uczniów, czy także ta część ustna będzie funkcjonowała w tym roku – zapewniał minister edukacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. RP: Polacy wymyślili lek na koronawirusa
  2. Sąsiad Polski zamyka sklepy. Otwarte stacje benzynowe, ale obsłużą tylko wybranych
  3. Cały kościół wiernych, musiała zainterweniować policja. Narażenie życia i zdrowia
  4. Izolacja osób starszych aż do 2021 roku? Przewodnicząca Komisji Europejskiej przekazała zaskakujące informacje
  5. Wielkanoc 2020 w odosobnieniu, wszyscy się boją. Pracownicy służby zdrowia nie pozostawiają złudzeń
  6. Bardzo ważne słowa szefa WHO. Chodzi o znoszenie ograniczeń i restrykcji

Źródło: Polskie Radio