Matura i egzamin ósmoklasisty przez pandemię stanęły pod znakiem zapytania.. (zd. il.) wallpaperflare.comŹródło: (zd. il.) wallpaperflare.com
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 25 Maja 2020

Matura i egzamin ósmoklasisty dopiero za rok? Takiego rozwiązania domagają się niektórzy rodzice, autorzy petycji

Matura i egzamin ósmoklasisty przez pandemię koronawirusa, która sparaliżowała cały kraj, jego gospodarkę oraz w głównej mierze system edukacji, stanęły pod znakiem zapytania. Za przeprowadzeniem tych ważnych w życiu młodej osoby egzaminem jest zarówno dużo zwolenników, jak i przeciwników. W Internecie powstała nawet specjalna petycja uczniów i rodziców o ich odwołanie.

Petycję na stronie avaaz.org podpisało do tej pory już ponad 8 tys. osób. "Petycja o Odwołanie Matur i Egzaminów Ósmoklasistów 2020" - taki tytuł nosi pełna jej nazwa. Rodzice i uczniowie domagają się przesunięcia w czasie matur i egzaminów.

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Padł rekord ofiar śmiertelnych Covid-19, fatalne wiadomościKoronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Padł rekord ofiar śmiertelnych Covid-19, fatalne wiadomościCzytaj dalej

Matura i egzamin ósmoklasisty przez pandemię stanęły pod znakiem zapytania. Petycja o ich odwołanie

Inicjatorami petycji są rodzice i uczniowie, przed którymi stoi to ważne życiowe wyzwanie, a przypadło na pandemię koronawirusa 2020. Paula M. - taki jest nick widoczny na stronie petycji - kieruje ją do Ministra Edukacji Narodowej, Dariusza Piontkowskiego oraz do innych maturzystów i studentów, żeby dobrze przemyśleli to, czy na pewno chcą, a przede wszystkim czy czują się na siłach i są wystarczająco gotowi, żeby przystąpić w tym roku do egzaminów.

"Uważam, że powinniśmy wnioskować o całkowite odwołanie matur pisemnych oraz egzaminów ósmoklasistów, a na pewno nie możemy dopuścić by odbyły się one na standardowych warunkach w tym niestandardowym okresie" - czytamy we wstępie petycji.

"Straciliśmy bowiem miesiąc nauki z racji strajku nauczycieli. W momencie odrabiania zaległości - zaskoczyła nas pandemia COVID - 19, co w efekcie daje nam ponad 3 miesiące bez rzetelnej nauki i tym samym prawie pół roku wyjętego z kalendarza maturzysty i klas ósmych. To powoduje brak możliwości nauki w trybie do którego przywykliśmy, a co za tym idzie - w większości brak możliwości typowego douczania do matury, w postaci korepetycji i kursów" - czytamy w dalszej części petycji.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Można składać wnioski o dwa nowe zasiłki. Zyskać może bardzo wiele osób
2. Rząd szykuje ulgę na urządzenie mieszkania. Nawet do 12 tysięcy, wiadomo kto mógłby skorzystać

"Pół roku wyjętego z kalendarza maturzysty i klas ósmych" - zaznaczają.

"Jest wiele rozwiązań, by wybrnąć z tej ciężkiej sytuacji. Jednym z nich jest konkurs świadectw, odnośnie ósmoklasistów, zaś w odniesieniu do matur – powrót do wstępnych egzaminów na uczelnie. Walczmy zatem o rząd, który dba o nas oraz ubiegajmy się rekompensatę, logiczne i poważne posunięcia się w kwestii egzaminów dojrzałości, ósmoklasistów oraz naszej przyszłości!" - czytamy w jej zakończeniu.

Petycja opublikowana została w sieci 26 kwietnia 2020, a zaaktualizowana 24 maja 2020.

Co o tym sądzicie? Uważacie, że matury i egzaminy ósmoklasisty powinny odbyć się w tym roku, zgodnie z planowanymi terminami?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z maseczkami. Minister Szumowski wskazał datę
  2. Koronawirus w przedszkolu pod Warszawą. Trzy osoby zakażone. Placówka zamknięta do odwołania
  3. Policja informuje: Zatrzymany podczas protestu przedsiębiorców ma objawy koronawirusa. Sytuacja, jakiej nie było
  4. Kim tak naprawdę jest Paweł Tanajno? Nikt się nie spodziewał, cała prawda wyszła na jaw
  5. Nowe, żółte alarmy dla ośmiu województw. Może zrobić się bardzo niebezpiecznie, ostrzega IMGW
  6. Trafili na opuszczoną chatę pośrodku pustkowia w Polsce. Weszli do środka i aż przeszły ich ciarki, niewiarygodne