Matka opublikowała zdjęcie zadania z podręcznika. Wikipedia/FacebookŹródło: Wikipedia/Facebook
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 30 Listopada 2019

Matka zamieściła zadanie z podręcznika do V klasy. Coś okropnego

Matka ucznia, korzystającego z popularnego podręcznika dla szkół polonijnych, opublikowała w internecie treść jednego z zadań. Trudno uwierzyć, że coś takiego trafiło w ręce V-klasistów.

O sprawie podręcznika "Klasa 5: W radosnym kręgu - Czytanka" autorstwa Małgorzaty Pawlusiewicz, po raz pierwszy pisała w 2017 roku gazeta.pl. Media zaalarmował wówczas fanpag`e "Seksizmu naszego powszedniego". Temat wrócił na tapetę, kiedy jedna z kobiet opublikowała zadanie, jakie pojawiło się w książce.

Zdradziła swojego męża na oczach opinii publicznej. Teraz ma kierować sejmową komisją ds. rodzinyZdradziła swojego męża na oczach opinii publicznej. Teraz ma kierować sejmową komisją ds. rodzinyCzytaj dalej

Matka jednego z uczniów nie kryje oburzenia

We wstępie czytamy: "W tym zadaniu musisz wykazać się wielką odpowiedzialnością!". Następie dochodzi do rozbicia na dwie części. Jedna z nich skierowana jest do dziewczynek, a druga - do chłopców. Trudno uwierzyć, że nawet we włączonych do podstawy programowej książkach, w tak drastyczny sposób utrwala się stereotypy, dotyczące płci.

 - Wyobraź sobie, że żyjesz w czasach Kolumba. Gdybyś był odpowiedzialny za dwumiesięczną wyprawę morską, jak wyglądałaby lista najpotrzebniejszych rzeczy, które wziąłbyś na statek? Jakich ludzi szukałbyś, żeby skompletować załogę? Ułóż tekst ogłoszeń, które rozwieszałbyś na słupach i rozdawał przechodniom - brzmi wersja dla chłopców.

 - Zapoznaj się z przyprawami jakie w XV wieku przywożono do Europy. Porozmawiaj z mamusią i przygotuj się do zaprezentowania klasie przydatności przypraw w kuchni i cukiernictwie - brzmi wersja dla dziewczynek.

"Gazeta" poprosiła o komentarz autorkę podręcznika.

 - Podczas lekcji czytany był tekst i omawiane warunki trudnej wyprawy. Na zakończenie padło pytanie: "Czy chcielibyście zaciągnąć się na statek Krzysztofa Kolumba?". Chłopcy z uśmiechem podejmowali to wyzwanie, natomiast dziewczynki nie wykazywały ochoty na podjęcie tak wielkiego ryzyka. Precyzując więc zadanie wzięłam pod uwagę ich wolę - argumentowała w wysłanym do redakcji liście, Pawlusiewicz. Dodała, że nie miała na celu "deprecjonować możliwości psychicznych i fizycznych dziewczynek".

Wyszło inaczej.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Słowa, które Przybylska wypowiedziała do przyjaciółki przed śmiercią. Po latach ujawniono ich treść

2. Jedna z najpopularniejszych sieci supermarketów znika z Polski. "Polacy traktowani jak gorszy sort"

3. Nie tylko odchudza, ale usuwa też toksyny. Prosty koktajl ma nieziemskie właściwości

4. Chomik gigant istnieje i żyje na Śląsku. Niewiarygodny wygląd, zagrożonego zwierzątka

5. Były polski prezydent pobiera olbrzymią emeryturę. Ujawniono kwoty

6. Anita szykowała się do ślubu, ale wtedy pojawiła się porażająca diagnoza. Najgorsze były słowa lekarza, złamały jej serce