Msza upamiętniająca matkę Jarosława Kaczyńskiego.. Screen z programu TVP InfoŹródło: Screen z programu TVP Info
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Stycznia 2021

Giertych napisał list do abpa Gądeckiego ws. emisji mszy za matkę Kaczyńskiego. "Przekroczenie kolejnej bariery"

Wystąpienie prezesa PiS w trakcie uroczystości upamiętniających matkę Jarosława Kaczyńskiego zaowocowało listem wystosowanym przez Romana Giertycha. „Zgoda władz kościelnych na obrzydliwą propagandę partyjną, uprawianą od ołtarza przez szefa partii politycznej, stanowi przekroczenie kolejnej bariery serwilizmu wobec rządzących”, pisze do abpa Gądeckiego.

    • „To zło atakuje ojczyznę, kościół katolicki”, mówił w Kościele w Starachowicach Jarosław Kaczyński
  • Na słowa prezesa PiS, który wykorzystał kościelną ambonę do realizacji politycznych celów, zareagował Roman Giertych
  • „Czy Kościół w Polsce jest jeszcze częścią Kościoła Katolickiego, czy też stał się swoistym Kościołem Narodowym, działającym na podstawie własnych zasad?”, pisze w liście skierowanym do abpa Stanisława Gądeckiego

To zło atakuje ojczyznę, kościół katolicki. Ja po raz pierwszy przemawiam w tym miejscu, wewnątrz kościoła. To zło atakuje podstawy naszej tożsamości – mówił lider Zjednoczonej Prawicy w starachowickim kościele w ósmą rocznicę śmierci matki, Jadwigi Kaczyńskiej.

Końcowy fragment wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego transmitowało TVP Info, a prezes nie zapomniał bezpośrednio nawiązać do działań swych politycznych rywali.

Afera Amber Gold na mszy za matkę Jarosława Kaczyńskiego

Przypomnijmy, że przed świątynią w Starachowicach zebrały się osoby skandujące: „Twoja wina!”.

Po raz pierwszy przemawiam tu, w tym miejscu, wewnątrz kościoła. Sądzę, że dlatego, że tam na zewnątrz stoją ci, którzy służą najgorszej sprawie, sprawie niszczenia Kościoła, niszczenia naszego narodu. To jest coś, o czym musimy pamiętać, musimy mieć to w swojej świadomości, ale musimy mieć także w sobie bardzo silną wolę, by się temu przeciwstawić, by tę walkę o polską tożsamość, o przyzwoitość w naszym życiu publicznym wygrać – mówił wicepremier, cytowany przez poznańską „Gazetę Wyborczą”.

Jacek Sasin trafił do szpitala. Jacek Sasin trafił do szpitala. "Jest pod opieką lekarzy"Czytaj dalej

I dalej: – Być może spośród państwa są tacy, którzy niedawno obejrzeli film o aferze Amber Gold.

Kaczyński zapewniał, że film Sylwestra Latkowskiego „doskonale pokazuje, na czym polegał mechanizm rządzenia Polską w ciągu tych dziesięcioleci, które ostatecznie, mam nadzieję, że ostatecznie, zakończyły się dopiero w roku 2015”.

Roman Giertych: „Brak reakcji to zbrodnia”

Na słowa Jarosława Kaczyńskiego zareagował były minister edukacji Roman Giertych. Wczoraj TVP pokazała wystąpienie szefa partii Prawo i Sprawiedliwość pana Jarosława Kaczyńskiego, który w ramach Mszy Świętej, od ołtarza, obrzucał obelgami swoich przeciwników politycznych i reklamował kłamliwą produkcję TVP przygotowaną przez pana Sylwestra Latkowskiego, czytamy w opublikowanym na Facebooku liście, skierowany do abpa Stanisława Gądeckiego.

Wystąpienie to oraz zgoda władz kościelnych na obrzydliwą propagandę partyjną, uprawianą od ołtarza przez szefa partii politycznej, stanowi przekroczenie kolejnej bariery serwilizmu wobec rządzących. Jest też jawnym sprzeniewierzeniem się zasadom Kościoła Katolickiego, które zabraniają tego typu zachowań, dodaje prawnik.

W związku ze słowami, które padły w starachowickim kościele, Giertych pyta metropolitę poznańskiego: Czy Kościół w Polsce jest jeszcze częścią Kościoła Katolickiego, czy też stał się swoistym Kościołem Narodowym, działającym na podstawie własnych zasad?

W swym liście były lider Ligii Polskich Rodzin przypomina Gądeckiemu, że Kościół mierzy się obecnie z największym kryzysem zaufania narodu do instytucji. Przyczyn upatruje w „widocznym dla każdego związku pomiędzy hierarchią katolicką w Polsce a rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość, wyrażany we wzajemnym wspieraniu się, finansowaniu, propagowaniu i ochranianiu”.

Związek ten jest zgubny dla Kościoła, który jest po prostu zwyczajnie wykorzystywany do celów politycznych przez cynicznych graczy. Brak reakcji na takie zachowanie to zbrodnia, zaznacza Roman Giertych.

źródło: TVP Info / poznan.wyborcza.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: