Mateusz Morawiecki. (Zd. Il.) Flickr / Archidiecezja KrakowskaŹródło: (Zd. Il.) Flickr / Archidiecezja Krakowska
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 22 Czerwca 2020

Rząd nie chce ujawniać, ile z państwowej kasy dostaje Tadeusz Rydzyk i Kościół katolicki. Ujawniamy porażające szacunki

Mateusz Morawiecki ani żaden inny przedstawiciel rządu nie będzie mówił otwarcie o finansowych powiązaniach z Tadeuszem Rydzykiem, ani o sumach, jakimi przypieczętowane jest porozumienie tronu z ołtarzem. Pod koniec ubiegłego miesiąca na łamach "Rzeczpospolitej" dokonano szczegółowych obrachunków. Ile tak naprawdę

– Mówiąc szczerze, nie spodziewam się odpowiedzi. Po prostu wiedza, o którą pytam, jest ściśle chroniona – mówi posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Niepokojący sondaż dla Polski dotyczący koronawirusa. Bardzo przykre doniesieniaNiepokojący sondaż dla Polski dotyczący koronawirusa. Bardzo przykre doniesieniaCzytaj dalej

Mateusz Morawiecki ukrywa swoje wydatki na Kościół?

– Rząd nie jest zainteresowany ujawnianiem pełnych wydatków, bo antyklerykalizm w Polsce jest podbudowany finansowo. Polski chłop mógł wybaczyć księdzu, że żyje z konkubiną, ale zdzierstwa już nie – mówił specjalista od prawa wyznaniowego dr. hab. Paweł Borecki z UW.

DZISIAJ GRZEJE: 1. W nocy zakonnice usłyszały, że ktoś otwiera Okno Życia. Wezwano policję i pogotowie ratunkowe, niecodzienna sytuacja w Legionowie
2. Bank Pekao wprowadził ogromną zmianę dla klientów. Pierwsze placówki już się przystosowały

Media w przeszłości podejmowały już wszelkiego rodzaju wyliczenia. Okazuje się, wg doniesień "Rzeczpospolitej", że roczne wsparcie dla Kościoła z budżetu państwa wynosi mniej więcej od 1,6 do 1,8 mld złotych. Około 1,1 mld idzie na katechetów.

W marcu posłanki Lewicy wysłały do premiera interpelację ws. finansowania Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Zostały zadane aż 23 szczegółowe pytania, dotyczące przekazywania dóbr finansowych z kasy państwa na m.in. Fundusz Kościelny czy pensje kapelanów i katechetów.

Jak wypowiedział się dr. hab. Paweł Borecki, realne wsparcie prawdopodobnie jest dużo wyższe, niż nam się wydaje. - Dla wszystkich kościołów i związków wyznaniowych może wynosić między 2 a 3 mld zł – mówił.

Tadeusz Rydzyk beneficjentem rządowych dotacji

Sytuacja najbardziej znanego, choć niekoniecznie najpopularniejszego redemptorysty w Polsce jest szczególna, w kontekście państwowych wydatków. Według wyliczeń Oko.press od 2015 do 2019 Tadeusz Rydzyk zainkasował z państwowej kasy ponad 214 mln zł. To jednak wyłącznie szacunki, bazowane na transferach z resortów do fundacji Lux Veritatis. Zyski w postaci wzajemnego, medialnego "wsparcia" pozostaną nieocenione.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z maseczkami. Minister Szumowski wskazał datę
  2. Koronawirus w przedszkolu pod Warszawą. Trzy osoby zakażone. Placówka zamknięta do odwołania
  3. W nocy zakonnice usłyszały, że ktoś otwiera Okno Życia. Wezwano policję i pogotowie ratunkowe, niecodzienna sytuacja w Legionowie
  4. Kilkadziesiąt osób zakaziło się w trakcie nabożeństwa, niesłychane. "Sytuacja jest dynamiczna"
  5. Spod siedziby Trójki wciągnęli kobietę do radiowozu. "Proszę mnie zostawić", porażające nagranie
  6. Trafili na opuszczoną chatę pośrodku pustkowia w Polsce. Weszli do środka i aż przeszły ich ciarki, niewiarygodne

Źródło: [Rzeczpospolita]

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News