Mateusz Morawiecki granice. Flickr / KPRMŹródło: Flickr / KPRM
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 1 Maja 2020

Morawiecki zapowiedział częściowe otwarcie granic. Nie powiedział całej prawdy, ogromne rozczarowanie

Mateusz Morawiecki przekazał, że już wkrótce dojdzie do poluzowania ograniczeń w przekraczaniu granicy przez pracowników pogranicza. Ci mają bowiem nie przechodzić już obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Nie jest to jednak cała prawda.

Premier Morawiecki opublikował wczoraj na Facebooku wpis, który szybko spotkał się z ogromnym uznaniem dużej części obywateli. Przekazał bowiem, że "od dnia 4 maja (osoby pracujące w państwie sąsiedzkim - przyp. red.) będą mogły wrócić do pracy i nauki" i "nie będą musiały przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny". Dla rzeczonej grupy była to oczywiście doskonała informacja. Jak się jednak okazało, jest ważny haczyk.

Duda wydał nagłe oświadczenie podczas konwencji. Chce dać kolejne pieniądze Polakom za darmoDuda wydał nagłe oświadczenie podczas konwencji. Chce dać kolejne pieniądze Polakom za darmoCzytaj dalej

We wpisie Morawieckiego zabrakło bowiem bardzo ważnej informacji, którą znajdujemy dopiero w samym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W dokumencie czytamy, że obowiązek przechodzenia 14-dniowej kwarantanny nie obejmie osób przekraczających granicę "w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w  tych państwach", a także "przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym". Jak się jednak okazało, decyzja nie dotyczy wszystkich.

Mateusz Morawiecki a luzowanie obostrzeń

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kiedyś prowadziła kampanię Dudy, dziś nie szczędzi krytyki. Ten wpis na pewno zobaczą na Nowogrodzkiej
2. Od kiedy będzie otwarty fryzjer i kosmetyczka? Rzecznik rządu podał termin

W dalszej części rozporządzenia czytamy bowiem:

"Przepisu ust. 3 pkt 1 nie stosuje się do osób wykonujących zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295 i 567) oraz osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507, 1622, 1690, 1818 i 2473). Osoby takie mają obowiązek odbycia, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, trwającej 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy, wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi."

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lekarz nie ma wątpliwości w sprawie majówki. Polacy mają jeden zasadniczny problem
  2. Ogromny hałas w środku nocy, ludzie nie mogą zmrużyć oka. "Kto normalny robi remont o tej porze?"
  3. Z polskiego schroniska zniknęły wszystkie zwierzęta. Niespodziewany efekt epidemii
  4. Niewyobrażalnie tragiczne, 31-latka chciała uczcić koniec kwarantanny zdjęciem. Niestety nie żyje
  5. Czy na ulicy obecnie nie można jeść i pić? GIS rozwiewa wątpliwości
  6. Polskie hotele dostały zalecenia na jutro. Są zawrotne, szczegóły aż trudno sobie wyobrazić

Źródło: Facebook / Mateusz Morawiecki, gov.pl