Rząd ma szykować nakaz noszenia maseczek chirurgicznych, wynika z nieoficjalnych doniesień RMF FM.. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 19 Lutego 2021

Czeka nas zakaz noszenia przyłbic? Maseczki chirurgiczne mogą być obowiązkowe

Rząd ma szykować nakaz noszenia maseczek chirurgicznych w miejscach publicznych, wynika z zapowiedzi prof. Horbana. Niedozwolone byłoby korzystanie z przyłbic, a używanie chustek i szalików zamiast maseczek ma zostać ograniczone, wskazuje z kolei RMF FM.

  • Rządzący mają szykować zmiany w przepisach dotyczących zasad przestrzegania reżimu sanitarnego w przestrzeni publicznej
  • Doradzający rządowi prof. Horban przekazał, że wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczek chirurgicznych
  • Informację tę zdementowało Ministerstwo Zdrowia

Wypowiedź prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera Morawieckiego ds. epidemii COVID-19, wywołała niemałe zamieszanie w przestrzeni publicznej. Na antenie TVN24 zapewnił on, że jeszcze dziś opublikowane zostanie rządowe rozporządzenie, według którego w przestrzeni publicznej istniałby nakaz noszenia maseczek chirurgicznych.

Oprócz tego, że pan minister wyda rozporządzenie, to jest jeszcze apel do państwa, aby do tego rozporządzenia się jeszcze zastosować – dodał Horban.

W miejscach publicznych jedynie w maseczce chirurgicznej?

Rewelacje zostały zdementowane przez Ministerstwo Zdrowia i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Cytowany przez internetowy serwis radia RMF FM rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zaznaczył dziś jednak, że w obozie władzy trwa dyskusja dotycząca jakości materiałów, które są wykorzystywane do zasłaniania nosa i ust.

Pierwszy wywiad po odejściu Marzeny Rogalskiej z TVP. Emocjonalna reakcjaPierwszy wywiad po odejściu Marzeny Rogalskiej z TVP. Emocjonalna reakcjaCzytaj dalej

Przedstawiciel resortu zdrowia zwrócił uwagę, że obecnie dostępność profesjonalnego sprzętu jest zdecydowanie większa, niż miało to miejsce na początku pandemii, gdy decydowano o obowiązku noszenia maseczek.

Stąd gros tej dyskusji dotyczy możliwości używania takich zabezpieczeń jak szaliki czy przyłbice – wskazał.

Doniesienia, według których wkrótce obowiązywał będzie nakaz noszenia maseczek chirurgicznych, skomentował również Adam Niedzielski. W rozmowie z WP szef Ministerstwa Zdrowia zastrzegł, że „dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone”.

Słowa Horbana w rozmowie z dziennikarzami RMF FM mieli zdementować również przedstawiciele resortu zdrowia oraz KPRM.

Według serwisu rząd istotnie ma jednak rozważać zmiany w przepisach dotyczących zasłaniania nosa i ust. Zakazane ma być używanie przyłbic jako jedynego środka ochronnego.

Rozporządzenie ma ponadto ograniczać stosowanie chustek i szalików jako zastępstwa dla maseczek. Zasłanianie nosa dowolną maseczkę materiałową, niekonieczne chirurgiczną, ma jednak pozostać dozwolone.

źródło: rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: